Jana Dell Plotnárková je certifikovaná GAPS terapeutka a specialistka na celostní výživu a zdravý životní styl. Mimo to je také velmi úspěšná autorka GAPS a nízko sacharidových kuchařek a máma dvou skvělých low carb dětí. Se svou rodinou se téměř každým rokem ocitá v jiné destinaci, momentálně žijí na havajském ostrově Maui.
Jano co Vás přivedlo ke zdravému životnímu stylu?

Je to v podstatě taková souhra okolností a náhod, původně jsem hledala řešení svých letitých zdravotních problému. Od mládí jsem se sice zajímala o stravu, i když to bylo na úplně jiné úrovni, a jak život šel, do cesty se mi dostávali zajímaví lidé, kteří společně s životními událostmi směrovali můj život tímto směrem.
Ke GAPS jsem se dostala díky léčení ulcerózní kolitidy, kterou jsem si úspěšně vyléčila. A mnoho dalšího jsem se naučila díky zdravotním problémům mého syna Luca. Pak už nebylo cesty zpět.
Muffiny s malinami a jak jinak, než absolutně bez cukru
Jste vystudovaná zdravotní sestra, věříte na klasickou medicínu, nebo hledáte alternativy?
Klasická medicína má své místo a jsem hrozně ráda, že jsem zdravotnickou školu vystudovala, 6 let praxe v nemocnici, na ARO a záchrance mě naučilo hrozně moc věcí, které mohu používat například v krizových situacích, jako jsou anafylaktické alergie mého syna. Znalost lidského těla také pomáhá. Takže i když pracuji v současné době více v té alternativní rovině, myslím, že nejlepší je spojení obou metod.

Celá Vaše rodina žije bez cukru. Co to přesně znamená?

Vyhýbáme se rafinovanému cukru, umělým sladidlům a průmyslově zpracovaným potravinám. V naší stavě také nenajdete obiloviny, s výjimkou občasné rýže, nebo doma pečeného chleba (to konzumuje jen manžel a dcera). Rozhodně to není náš denní „chleba“. 🙂 Používáme med, když si chceme něco dosladit, ale jedna sklenice medu nám stačí na několik měsíců.
Naše strava je jednoduchá, založená na opravdovém jídle, denně máme vývary, maso, vejce, ryby, fermentované mléčné výrobky, velké množství rozmanité zeleniny, ovoce většinou jen sezonně a v malém množství, ořechy, semínka atd. V podstatě vše, co jíme je připraveno z čerstvých surovin. Hodně fermentujeme, když mají děti na něco chuť vyrobím to raději doma, než abych sáhla po kupovaném.

Moje desetiletá dcera Stella neměla nikdy v životě bonbón, lízátko nebo komerčně vyrobenou sladkost. Nejdeme, ale cestou zákazů, to je nesmysl, jdeme cestou vzdělávání a příkladem. Moje děti rozumí tomu, proč se takto stravujeme. V případě syna je to o dost striktnější, kvůli jeho zdravotním problémům.
Co je největším přínosem života bez cukru?
Pro nás je to hlavně zdraví. To je hlavní důvod, proč takto žijeme.

Jak to přijaly Vaše děti? Jak jim vysvětlujete že nemůžou ochutnat třeba tatranku? Nebo je to ani neláká?
Děti neznají nic jiného. Dcera i syn se takto stravují od narození. Když Stella řekla “chtěla bych ochutnat zmrzlinu”, tak jsem jí vyrobila zmrzlinu, stejně tak sušenky, dort a jiné věci, jediné, co dodnes neochutnala je lízátko, takové tvrdé jsem ještě nikdy nevyrobila. 🙂 Ale nijak ji to netrápí. Ví, proč takto jíme, její znalost výživy je na vysoké úrovni a nic jiného ji neláká, nemá pocit, že by strádala. Vedeme spolu dlouhé debaty a otevřeně se o tom bavíme. Když ji v mé nepřítomnosti někdo něco nabídne, slušně odmítne.

U syna je situace jiná, od malička je na velice striktní GAPS dietě, ale stejně jako dcera ví, i když je mu teprve 5, proč to tak je. Jídlo miluje a je spokojený s tím, co mu vařím. V létě měl konečně možnost ochutnat různé druhy ovoce, které tady na Havaji nerostou, jako třeba švestky a dobře ví, že když ochutnává nové jídlo, musí ochutnat jen malinký kousek a počkat, zda to bude bez alergické reakce. Stejně jako dcera si nevezme nic, co ví, že do jeho diety nepatří, protože si uvědomuje, jak nepříjemné mohou být jeho reakce a nestojí mu to za to.
My se s manželem stravujeme stejně, takže děti nemají pocit, že jim něco chybí. Také je učím, že každý má právo se stravovat dle svého přesvědčení, a že jídlo ostatních lidí nás nemusí zajímat, a i naopak, lidem není nic do toho, jak jíme my. Oba si umí krásně obhájit své stravovací návyky a vysvětlit lidem, proč tak jedí. Učíme je respektu. Na tatranku se ještě nikdy nezeptaly, tak díky bohu, tu asi neupeču. 🙂
Zdravé mlsání – domácí nanuk ze tří surovin (uhodnete jakých?) a Janina krásná dcerka Stella

Vaší specializací je již zmíněná GAPS dieta, kterou drží i Váš syn Luca. Mohla byste blíže popsat o co jde, a pro koho je tento speciální velice striktní stravovací režim určený?
GAPS je anglická zkratka pro Gut and Psychology Syndrom, tedy volně přeloženo syndrom psychologie a trávení. Co to znamená? Znamená to přímé propojení našeho střeva a psychiky a celkově zdravotního stavu celého organismu. Stav našeho střeva je velice důležitý pro správné fungování celého organismu. Jinak řečeno, podstata téměř všech nemocí leží ve střevě. A tato dieta se zaměřuje na léčbu střeva.
Je to terapeutická dieta, která má určitou formu, protokol a zaceluje střevo a obnovuje jeho normální funkci a podporuje a posiluje benefiční střevní bakterie, které ve střevě žijí a svým způsobem řídí náš celý organismus.
GAPS byl původně vyvinut z celkem staré diety, která se používala jako léčba Celiakie a jiných nemocí střeva, v té dnešní podobě je cílena hodně na děti s poruchami autistického spektra, ADHD, dyslexii, dyspraxii, poruchy chování, schizofrenii a jiných duševních nemocí. Funguje ale stále skvěle u všech střevních nemocí jako je Ulcerózní kolitida, Crohnova choroba, diverkulitida atd.
Jak, ale sama píšete je to striktní dieta, a není pro každého. Nejčastěji se do ní pustí lidé, kteří už vyzkoušeli vše možné a prostě nemají na výběr. Dieta má fantastické výsledky, ale rozhodně nebudu tvrdit, že je jednoduchá. Na jaře vyjde konečně česká verze GAPS knihy, momentálně dokončuji její překlad. Tam bude vše podrobně vysvětleno.
Je potřeba GAPS dietu dodržovat celoživotně?
GAPS je terapeutický protokol, dieta. Jedná se tedy o dočasný, léčivý protokol, který není v žádném případě celoživotní záležitostí. V průměru se doporučuje držet po dobu dvou let, ale je to opravdu velice individální, nicméně 2 roky je z mé zkušenosti u většiny lidí minimum.

Dá se kombinovat s jinými dietami?
GAPS sám o sobě je dostatečně léčivý a není důvod kombinovat s jinými dietami. Nicméně, každý jedinec je jiný a potřebuje různé úpravy v rámci protokolu. Jsou lidé, kterým dělá problém například histamin a zde se musí dieta specificky upravovat, stejně tak v případě problémů se salicyláty, oxaláty atd. Takže kombinace v tomto smyslu možná je, ale spíš, než kombinace bych to popsala jako specifikace pro daného jednotlivce.
GAPS se dá držet relativně vysoko sacharidově, nízko sacharidově, nebo dokonce v ketogenní verzi (například u epilepsie) a existuje také takzvaná „No Plant“ verze neboli čistě živočišná varianta. Vše je tedy upravováno téměř na míru v rámci této diety k potřebám daného člověka.
Key Lime raw dort – plně kompatibilní s GAPS dietou

Sama mám syna s poruchou autistického spektra. Jaké jsou výsledky po nasazení GAPS diety u těchto dětí?
Tato dieta je fantastická pro děti s PAS. A převážná většina dětí držící tuto dietu jsou děti s PAS. Výsledky jsou samozřejmě různé, záleží, kde na spektru dítě je, jak brzy, nebo pozdě s dietou začalo, zda jsou další zdravotní problémy atd. U dětí s PAS je to velmi složité a pro rodiče většinou zprvu nepředstavitelné takovou dietu u svého dítěte zavést, ale po úspěšném zavedení se dostavují skvělé výsledky. Jsou popsány případy neverbálních děti, které se rozmluvily, nejvýraznější je často změna v chováni, děti se mohou doslova měnit před očima.

Zdravý životní styl ale není jen o jídle, co všechno to pro Vás znamená?
Máte naprostou pravdu, jídlo je jen zlomek. Zdravý životní styl je o celém prostředí, ve kterém žijeme. GAPS také není jen „dieta“. Je to jiný přístup k celému životu. Dostatek slunce, čerstvého vzduchu, odpočinek, rovnováha mezi prací, zábavou a odpočinkem. Zdravý životní styl je být šťastný, umět se ze srdce zasmát, netrápit se kvůli každé hlouposti. Umět říkat ne a umět odpočívat. Přemýšlet nad tím co dýcháme, čím doma uklízíme, co jíme a celkově jak žijeme. Žijeme v relativně toxickém světě, trávíme velké množství času v práci a je tedy nutné vracet se k jednoduchosti života, jak jen to jde. Nechat děti, aby se ušpinily, i přehnaná čistota nám škodí. Prostě si život užívat.
Se svou rodinou žijete na Maui, předtím jste žili v Austrálii, Jordánsku… jaký je život na tropickém ostrově?
Maui je již naše šestá destinace, od doby, co jsme s manželem před skoro 17 lety odešli z ČR. Maui je pro většinu lidí ráj na zemi, žije se zde krásně, ale má to i svá úskalí. Lékařská péče je zde velice špatná – máme jednu malou nemocnici, a pokud se stane něco závažného, tak je nutná letecká přeprava na vedlejší ostrov. Co si zde, ale užíváme, je lokální celoroční dostupnost čerstvé zeleniny, ovoce, masa a vajec. To vše ve skvělé kvalitě. Maui je velice drahé na žití v porovnaní jak s kontinentálním USA, nebo i s ČR, ale my si zde náš limitovaný čas, než se zase během příštího roku přestěhujeme někam jinam, maximálně užíváme. Takže žije se zde určitě skvěle, ale je to strašně daleko.

Nechybí Vám Čechy? Jak často se sem vracíte a proč?
Česko vždy bylo a bude naším domovem. Po téměř 17 letech jsme si již zvykli, ale hrozně rádi se tam vracíme. Moje dcera si přeje, aby mohla v ČR žít a rádi bychom ji jednou tento sen splnili. Do Čech létáme pravidelně každý rok na celé léto, tedy na 2-3 měsíce v roce, máme tam malý domek kousek za Prahou a je to pro nás maximálně důležité.
Vracíme se hlavně za rodinou, aby si děti užily prarodiče, bratrance a sestřenice. V Čechách žijí obě naše celé rodiny, a tak je důležité neztratit kontakt. Oba jsme s manželem Češi, proto chceme, aby naše děti mluvily dobře česky, což se nám podařilo, aby znaly své kořeny a historii České Republiky. Slavíme všechny tradiční české svátky a až nastane ten správný čas, tak se určitě domů vrátíme na delší dobu (nebo možná nastálo), aby mohly děti zažít ten pravý český život. Kdy to bude, to je zatím ve hvězdách.

Kešu chléb
Vhodný jak na GAPS, tak volnější low carb dietě.
2 hrníčky předem namočených kešu oříšků
1/2 hrnku mléčného kefíru nebo kokosového mléka 
Sůl
4 žloutky 
2 bílky 
1/2 lžičky jedlé sody 
1/3 hrnku kokosové mouky 
1 lžička kmínu 
Kmín a mák na ozdobu 
Postup:
Kešu ořechy namočíme na alespoň 3 hodiny ve slané vodě. Připravíme si formu na chleba cca 20×10 cm. Vyložíme papírem na pečení. Troubu si předehřejeme na 175 stupňů. Poté slijeme ořechy a dáme do mixéru. Přidáme kefír, žloutky a vše řádně rozmixujeme do hladkého těsta. 
Hotové těsto vložíme do skleněné misky, přidáme jedlou sodu, kokosovou mouku a kmín a znovu, teď už jen lžíci promícháme. Do vyšší nádoby vložíme bílky a vyšleháme do pevného sněhu. Ten poté opatrně přimícháme do těsta. Hotové těsto vložíme do připravené formy.
Posypeme mákem, případně kmínem dle chuti. A dáme péct na cca 40 minut. Poté necháme vychladnout než budeme krájet. Skladujte v lednici zabalený v plátěné utěrce. Chléb můžete i toastovat.
Více receptů najdete v Janině skvělých kuchařkách, nebo na jejím webu 🙂


 

 

 

0 Komentářů

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account