Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas. Více informací

PF
PF
Vloženo 21. 9. 2017
Líbí se mi
20-30min min.
Příprava
0 min.
Vaření
2x 250g porce
Ingredience
1l smetany 30% -bez stabilizátoru !!!

Máslo je teď opravdu drahé. Jak na domácí lahodné máslíčko?

PF
PF
Vloženo 21. 9. 2017
Líbí se mi
Máslo je teď opravdu drahé. Jak na domácí lahodné máslíčko?
20-30min min.
Příprava
0 min.
Vaření
2x 250g porce
Ingredience
1l smetany 30% -bez stabilizátoru !!!

Máslo je teď opravdu drahé. Jak na domácí lahodné máslíčko?

V minulých letech se kuloárech zdravé výživy hodně diskutovalo o tom, zda je zdravější máslo, nebo margarín. Naštěstí se názory na zdravé tuky v posledních letech výrazně změnily. Máslo už nepředstavuje dietní hrozbu, ani zakázané tabu a neřadí se do nezdravých potravin. Máslo je zdravým živočišným tukem, kvalitní máslo obsahuje 82% tuku.

Jakým tukem si doma mažete chleba, rohlík či jiné pečivo Vy? Někdo máslem, jiný margarínem, další sádlem :o) Osobně preferuji a doma využívám máslo. Uděláme si tedy malou máselnou seznamku, abyste si po přečtení článku mohli sami říci, proč máslo v kuchyni– ano či ne…

Něco málo o rozdělení tuků a jejich technologickém zpracování

Tuky se rozdělují se na živočišné, rostlinné a upravované

Máslo

Máslo je emulze mléčného tuku a vody. Vyrábí se stloukáním (brzy se přesvědčíte, že nejen stloukáním :o)) pasterizované smetany. Tuk se shlukuje do máselného zrna a odděluje se podmáslí. Zrno se propírá vodou, formuje a balí. Dělíme je na čerstvé máslo (výběrové, se smetanovým zákysem, čerstvé máslo), skladované (jakostní zmrazené máslo, stolní máslo) a máme také speciální máslo (solené, ochucené, s rostlinným tukem, pomazánkové máslo).

Margaríny

Vytvářejí se ze směsi rostlinných a živočišných tuků, vhodně upraveného mléka, syrovátky, smetany, vody a přísad. Tato směs se mírně zahřeje a šlehá se v emulzoru s vodnou složkou (voda, upravené mléko, syrovátka nebo smetana). Do margarínu se dále přidávají přísady (emulgátor!, antioxidant, barvivo!, aroma, konzervační prostředky!, vitaminy!). Vytvoří se hladká emulze, která se ochladí a prohněte.

Vyrábí se dva druhy margarínů – vodní (získané emulgací tukové složky s vodou (př. Sana, Rosma) a mléčné – získané emulgací tukové složky s upraveným mlékem, kysanou smetanou nebo syrovátkou (např. Hera, Perla, Lukana, Rama, Alfa aj.)

Rostlinné tuky

Vyrábí se lisováním, extrakcí a rafinací. Lisování probíhá buď za studena, nebo za tepla. Za studena vzniká tzv. panenský olej (je světlý, má přirozenou chuť a vůni, v pokrutinách zbyde 15 % oleje), následuje 2. etapa lisování – za tepla (vyšší teplota a tlak, olej je méně kvalitní, tmavý, v pokrutinách zůstane 5-8 % oleje. Moderní způsob dolisování se nahrazuje extrakcí. Ta se provádí tukovým rozpouštědlem za zvýšené teploty.

Oleje dělíme na panenské jednodruhové (slunečnicový, olivový, sezamový, sójový…), směsné a rafinované.

Ztužené pokrmové tuky

Mají nízkou teplotu tání (34 až 36 °C). Vyrábí se ztužováním (hydrogenací) = přeměnou tekutých tuků v pevné tuky působením vodíku za přítomnosti katalyzátoru a za určité teploty a tlaku. Tuk získává ztužením světlejší barvu a mají velkou trvanlivost. 

 

Proč tedy osobně raději v kuchyni používám máslo? Zde je pár faktů pro a proti:

KLADY másla:

 • zaprvé máslo je prostě lahodné a jeho chuť nezaměnitelná…
 • dobrý zdroj vitamínu A, E a D. Vitamín A podporuje štítnou žlázu, nadledvinky a kardiovaskulární systém.
 • obsahuje konjugované linolové kyseliny (CLA), které chrání před rakovinou
 • užití másla v kuchyni, nevede k nadměrnému tělesnému tuku, protože jeho krátké a střední mastné kyseliny jsou spalovány pro rychlé uvolnění energie a nejsou ukládány, takže dodávají pocit sytosti, snižují chutě a přejídání
 • podporuje gastrointestinální zdraví a dokonce údajně snižuje výskyt průjmů u dětí
 • je zdrojem vitamínu K2, který funguje jako prevence zubního kazu a pomáhá dásní
 • obsahuje vitaminy výše zmiňované (A,D,E,K2),které naopak chybí v “moderních” potravinách, které mají nízký obsah tuku (mléko, jogurty,sýry)
 • máslo obsahuje minerály: vápník, fosfor, stopy chromu, zinku a hořčíku
 • o máslu málokdo ví, že : je lepším zdrojem selenu, než doporučované mořské ryby!!!
 • mastná kyselina máselná je velmi dobře stravitelná a kyselina linoleová je považována za účinnou prevenci cukrovky a rakoviny
 • je zdrojem dietního cholesterolu, který působí jako antioxidant, opravuje poškození volných radikálů vzniklých žluklými tuky, rostlinnými oleji a trans-tuky.
 • nebojte se cholesterolu v másle: je důležitý pro vývoj mozku a nervového systému a navíc:

Jedna lžíce másla(14g) obsahuje asi 30mg cholesterolu…pro srovnání v jednom žloutku je 180mg cholesterolu…což opravdu není zdraví škodlivé…

 

ZÁPORY másla: 

 • nevýhodné složení mastných kyselin (vysoký obsah nasycených mastných kyselin a velice nízký obsah esenciálních mastných kyselin). Obsahuje také nežádoucí trans mastné kyseliny v množství 2-3%), většina margarínů obsahuje pouze stopy trans mastných kyselin.

 

Závěrem mohu s klidným svědomím napsat, že…

Máslo je zdravé…

Máslo je možné omezeně využít i při dietách…Máslo je výborné, ale všeho s mírou, takže pokud si namažete tmavý chléb tenkou vrstvou másla, nemusíte se vůbec bát, že byste nějak zhřešili v rámci svého zdravého stravování, vůbec ne. Naopak z výše popsaného, jste mohli vyčíst, jak moc máslo prospívá našemu zdraví.

Dobrý tip:

Nejlepší máslo je z čerstvého mléka, smetany kraviček, které spásají trávu. Najděte si svého dodavatele, v dnešní době, to není až tak velký problém. A než ho najdete, můžete zkusit vyrobit máslo sami přímo ze smetany, kterou si zakoupíte sami.

Jak jednoduše v domácích podmínkách vykouzlíte super čerstvou máslovou lahůdku?

Připravila jsem pro vás originál video. Mrkněte na video zde: Domácí máslíčko

 

 

20-30min min.
Příprava
0 min.
Vaření
2x 250g porce
Ingredience
1l smetany 30% -bez stabilizátoru !!!

Místo, kde můžeš psát a diskutovat

Pro možnost vložit komentář musíte být přihlášena.
Jasper
Jasper 2. 9. 2019

Skvělé . Už jsem zkoušela

Odpovědět
4vladku
4vladku 22. 9. 2017

už doma nepoužíváme rostlin. másla, jen od kraviček... a líbí se mi napsaný přehled tuků

Odpovědět
Kátfa
Kátfa 22. 9. 2017

Prosím, nepište už nikdo, ať si máslo vyrobíme sami! Je toho plný internet. Zkusme se spíš zamyslet, k čemu to máslo používáme a jestli ho musíme kupovat tolik, aby to rujnovalo naší peněženku.

Odpovědět
hudlenka
hudlenka 22. 9. 2017

dobrý nápad, jen se chci zeptat, kolik mi vyjde másla z kila smetany? A vůbec netuším, která smetana je bez stabilizátorů...budu se muset pokoukat. Jinak je to vcelku "brnkačka", mi přijde....

Odpovědět
Kátfa
Kátfa 22. 9. 2017

Smetana bez stabilizátoru se pozná snadno, vydrží v lednici max 4 dny, pak už je cítit. Tzn. není to ta v kelímkách, ani krabičkách. Jen ta, která vyplave nahoru, když si od farmáře koupíte mlíko přímo od krávy. Jinak ve všech na trhu jsou jakési příměsy

sipeji
sipeji 22. 9. 2017

pokusím se o to

Odpovědět

ŽENY s.r.o. v číslech

3 887
testovaných produktů
88 015
registrovaných inspirativních žen
210 746
vložených hodnocení

Chci odebírat novinky na svůj email.