Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas. Více informací

Chilli&Chocolate
Chilli&Chocolate
Vloženo 5. 5. 2018
Líbí se mi
20 min.
Příprava
30 min.
Vaření
1 porce
Ingredience

Hit letošního jara! Jedlé květy!

Chilli&Chocolate
Chilli&Chocolate
Vloženo 5. 5. 2018
Líbí se mi
Hit letošního jara! Jedlé květy!
20 min.
Příprava
30 min.
Vaření
1 porce
Ingredience

Hit letošního jara! Jedlé květy!

Máte rádi trochu magičnosti? Já ano. Takovou magičnost pro mne představují jedlé květy. Naprosto jsem se nadchla pro tuto jedlou bižuterii. Baví mě ta rozkvetlá louka na talíři. Je to opravdu gurmánský zážitek. Možná je to i trochu ujeté, začít jíst kytky ve 21. století. Ale proč ne?

Možná to někomu přijde tak trochu zvláštní, ale nejedná se ale o žádný módní trend, ani návrat hippie. Spíš znovuobjevení něčeho, co jsme tak trochu ztratili. Vždyť květinami zdobili slavnostní pokrmy již staří Řekové, Číňané, Indové či Římané. Po tisíciletí naši předkové žili v rytmu přírody. Zkrátka využívali látky, po kterých touží naše tělo.

Co jsem třeba nevěděla, ale stejně jako léčivé bylinky, květy jsou rovněž bohaté na minerály, antioxidanty, vitamíny a enzymy, blahodárně působí na krevní oběh, srdce, oči, mají detoxikační účinky, zlepšují imunitu, ale co hlavně – náladu. O tom jsem na 100% přesvědčená. Sbírání květů má především blahodárný vliv na psychiku. Můžu vám zaručit, že pokud se vydáte do přírody na sbírání rostlinek, váš vystresovaný mozek se přestane soustředit na starosti a na všechny úkoly, které vám leží na bedrech, odsune je na druhou kolej anebo úplně vytlačí, až zastaví. Je asi zbytečné vám vyprávět, že chůze po přírodním povrchu, po louce nebo v lese, je ten nejzdravější pohyb.

Tím, že nenajdete vždy stejnou rostlinku, jídlo bude vždy originální. A hlavně se tu kreativitě meze nekladou a to mě moc baví. Takže pojďte se mnou využít daru matky přírody. Jedlé rostlinky můžete najít ve volné přírodě, vypěstovat si je na zahrádce nebo samozřejmě koupit. Jen pamatujte na to, že tato síla okamžiku trvá jen krátkou dobu, kdy květy raší a kvetou.

Já jsem ve svém receptu využila macešky neboli violku zahradní. Její květy jsou opravdu nádherné a velmi fotogenické, a proto je hojně využívají kuchaři na různých kulinárních akcích. Můžete je přidat v podstatě do jakéhokoliv jídla, neboť nejsou chuťově výrazné. Já jsem je využila do jáhlové kaše, protože není nad to si udělat krásnou snídani.

Jáhlová kaše s jedlými květy

Co budete potřebovat:

250 ml ovesného mléka

70 g jáhel

1 lžičku olivového oleje

mletou skořici, kakao a kardamom

hrst čerstvých jahod

malou hrst jedlých květů (macešek)

Jděte do toho:

Podle ájurvédy jáhly zahřívají a hodí se k povzbuzení trávícího ohně, a tedy i při hubnutí. Jáhly jsem vsypala do hrnku a spařila je horkou vodou. Tento postup jsem zopakovala ještě jednou, tak abych zbavila jáhly případné hořkosti.

Potom jsem nalila do menšího kastrůlku ovesné mléko a přidala spařené jáhly.

Přivedla je k varu, stáhla plamen a za občasného míchání jsem vařila do změknutí, asi 30 minut. Abych docílila jemnější konzistence, nakonec jsem tuto směs rozmixovala. Zakápla jsem ji olivovým olejem, posypala skořicí, kakaem a kardamomem. Pokud máte rádi kaši sladčí, můžete použít nějaké sladidlo. Třeba javorový sirup nebo med.

Na závěr jsem celou kaši dozdobila květy macešky a čerstvými jahodami. Vytvořila jsem si tak krásnou rozkvetlou louku.

 

Jen jedna rada na závěr, dětem květy raději nedávejte. Nejsou vhodné pro děti do 8 měsíců.

20 min.
Příprava
30 min.
Vaření
1 porce
Ingredience

Místo, kde můžeš psát a diskutovat

Pro možnost vložit komentář musíte být přihlášena.
Hkohoutice
Hkohoutice 16. 9. 2020

peknepopsane

Odpovědět
Duch
Duch 17. 5. 2020

Odpovědět
Jankkas
Jankkas 13. 5. 2020

Zaujímavý recept

Odpovědět
Maruš11
Maruš11 24. 11. 2019

vyzkouším

Odpovědět
Jasper
Jasper 11. 9. 2019

Super

Odpovědět

ŽENY s.r.o. v číslech

3 887
testovaných produktů
101 359
registrovaných inspirativních žen
210 746
vložených hodnocení

Chci odebírat novinky na svůj email.