Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas. Více informací

Alina
Alina
Vloženo 13. 7. 2020
Líbí se mi
5 min.
Příprava
- min.
Vaření
- porcí
Ingredience

Babičky a skvrny od ovoce

Alina
Alina
Vloženo 13. 7. 2020
Líbí se mi
Babičky a skvrny od ovoce
5 min.
Příprava
- min.
Vaření
- porcí
Ingredience

Babičky a skvrny od ovoce

Pojďte se mnou zapátrat po radách z časů minulých, které nám však mohou být nápomocny i dnes a inspirujme se. Poslouží nám k tomu kniha rad a pokynů pro úsporné vedení domácnosti z roku 1947. Tentokrát se zaměřme na čištění skvrn po ovoci.

Několikrát jsme se již zabývaly ovocem, jak ho naše babičky zpracovávaly a na co ho užívaly. Teď se podívejme na to, co dělat, když nám ovocné šťávy po sobě zanechaly skvrny. Čím je babičky čistily? Tady jsou jejich rady:

Rada první:

Ovocné skvrny a skvrny po kávě a kakau pustí, potrou-li se glycerinem. Ten necháme několik hodin působiti a pak v teplé vodě vypereme. Tím zmizí i sebe zastaralejší skvrna kávová nebo čokoládová. Nebo potřeme ovocné skvrny čerstvým máslem, namočíme do mléka a hodíme do špinavého prádla. Musíme tak učiniti před namáčením prádla do vody.

Rada druhá:

Čerstvé skvrny od ovoce nebo vína zmizejí, položíme-li na ně ihned kousek chlebové střídky, namočené ve studené vodě. Z hedvábí zmizejí ovocné skvrny, rozpustíme-li ve vlažné vodě borax (PZN: dekahydrát tetraboritanu sodného); tím vadná místa vypereme a opláchneme čistou vodou. Čerstvé ovocné skvrny na prádle pokapeme citronovou šťávou. Jakmile skvrna zmizí, pereme prádlo v mýdlové vodě. Ovocné skvrny odstraňuje citronová šťáva horká.

 

Pokud by si někdo tyhle návody chtěl vyzkoušet, glycerin najdete v kosmetických výrobcích a pořídit se dá i v lékárně a o boraxu vědí nespíš ti, kdo mají děti, které si rády hrají se slizem. Borax se totiž při využívá při jeho výrobě, je ovšem zdraví škodlivý. Proto bych osobně dala přednost citrónové šťávě.

Ilustrační fotografie: Pixabay

5 min.
Příprava
- min.
Vaření
- porcí
Ingredience

Místo, kde můžeš psát a diskutovat

Pro možnost vložit komentář musíte být přihlášena.
MajkaM
MajkaM 30. 8. 2020

super

Odpovědět
Maruš11
Maruš11 30. 7. 2020

super

Odpovědět
Jasper
Jasper 28. 7. 2020

Naše babičky si dokázaly poradit se vším

Odpovědět
Kahomar
Kahomar 27. 7. 2020

já mám výbornou zkušenost ještě se "soudružským" mýdlem s Jelenem...Dvě kostky se mi dochovaly ještě po babičce a na ně nic nemá....

Odpovědět
Majina
Majina 25. 7. 2020

Nič sa nevyrovná skvelým babičkovským radám.

Odpovědět

ŽENY s.r.o. v číslech

3 887
testovaných produktů
97 414
registrovaných inspirativních žen
210 746
vložených hodnocení

Chci odebírat novinky na svůj email.