Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas. Více informací

EVA | první ŽENA s.r.o.
EVA | první ŽENA s.r.o.
Vloženo 28. 3. 2020
Líbí se mi

Když ženy pomáhají nejen ženám

EVA | první ŽENA s.r.o.
EVA | první ŽENA s.r.o.
Vloženo 28. 3. 2020
Líbí se mi
Když ženy pomáhají nejen ženám

Když ženy pomáhají nejen ženám

Několik let se snažíme ženám dávat prostor, příležitosti a práci nejenom tady na www.zenysro.cz, ale také na www.podnikavazena.cz a zároveň zprostředkováváme prodej produktů českých podnikavých žen na www.mamserada.cz

Osobně se snažím sledovat řadu dalších aktivit na podporu žen, jejich spolupráce, ale celkově také genderu i ekonomické rovnosti platů atd. 

Jako Eva i jako ŽENY s.r.o. jsme součástí řady organizací. Jednou z nich je i pro mě velice přínosná a respektovaná organizace Česká ženská lobby, a tak pro nás všechny sdílím zajímavé tipy i na další ženské organizace, které v těchto náročných dnech pomáhají různými způsoby... 

 

Tisková zpráva České ženské lobby: 

Současná pandemie nemoci COVID-19 zasáhla celou společnost. Nedopadá však stejnou měrou na ženy a na muže. Naopak ještě více prohlubuje stávající nerovnosti a nejkrutěji dopadá na ty již tak zranitelné a znevýhodněné. Ženy s malými dětmi častěji pracují na živnostenský list nebo jinou než zaměstnaneckou smlouvu a bezprostředně je tak ohrožuje výpadek příjmu. Ženy také častěji pracují ve zdravotnictví a ve službách, které nyní potřebujeme více než kdy jindy, a jsou tak více ohrožené nákazou. Globální pandemii je potřeba řešit urgentně, ale s citlivým přihlédnutím k rozdílným dopadům krize i ochranných opatření na životy žen a mužů, apeluje Česká ženská lobby. 

Zvláště zranitelnou skupinou jsou ženy samoživitelky, drobné podnikatelky a ženy zaměstnané na smlouvy typu dohoda o provedení práce. Tento způsob práce jim umožňoval skloubit práci s péčí o rodinu, nyní jim však hrozí výpadek příjmu. „Obrací se na nás rodiče, kteří zažívají sociální nejistotu, bojí se ztráty zaměstnání, ocitli se bez příjmů. Současná situace u mnohých vyvolává stres a je velkou zátěží pro partnerské vztahy. Rodiče musejí pracovat z domova, přitom se starají o děti. Nebo naopak nemohou pracovat a přicházejí o příjmy. Ti, kteří pracují jen na DPČ - tedy nejčastěji matky malých dětí - pak nebudou mít ani s novým zákonem nárok na ošetřovné, i když sociální odvody platí. Nejhůře jsou na tom pak sólo matky,” popisuje situaci Eliška Kodyšová ředitelka Aperio - společnost pro zdravé rodičovství, která nabízí bezplatné právní a psychologické poradenství pro rodiče po telefonu i online

Obdobně vidí situaci i ŽENY s.r.o, kde se věnují podpoře podnikatelek. Ženy, které se na ně obracejí, zažívají paniku a mnohé z nich ztratily zakázky. Některé ruší živnostenské oprávnění a ukončují podnikání. Ženy s.r.o. nabízejí podnikatelkám v době nouzového stavu zdarma reklamu, aby udržely své podnikání alespoň online. „Zprostředkováváme teď také poptávku po službách a výrobcích, například hledáme švadleny pro šití roušek. Průměrná cena je 25 korun za jednu roušku, což pomůže ženám, které zůstaly zcela bez práce, a tedy i bez příjmu,” dodává Eva Čejková Vašková ze Ženy s.r.o. 

Jako obzvlášť zatěžující pro své klientky vnímá nastalou situaci také organizace Rosa - centrum pro ženy, která se zabývá pomocí obětem domácího násilí. Omezení vycházení a pohybu totiž bere za samozřejmé, že domov je bezpečným místem. Ve spojitosti se stresem nebo nadměrnou konzumací alkoholu může vést současná situace k eskalaci chování násilného partnera. Kvůli karanténě a sociální izolaci jsou navíc mnohé oběti uvězněny se svými násilníky v domácnostech a mají jen velmi omezenou možnost vyhledat pomoc. Zdena Prokopová z Rosa - centrum pro ženy žádá kohokoliv, kdo se cítí v ohrožení nebo ví o někom, kdo by pomoc potřeboval: „Neváhejte využít poradenství naší organizace na telefonní lince nebo nově vyvinuté aplikaci Bright sky.” Služby pro oběti domácího a sexuálního násilí nyní rovněž online poskytují organizace Acorus nebo Profem - centrum pro oběti domácího a sexuálního násilí.

S komplikacemi ve spojitosti s ochrannými opatřeními se potýkají i těhotné ženy a rodičky. Novým nařízením je zákaz přítomnosti otce u porodu. Z psychologického i zdravotního hlediska je však přítomnost blízké osoby důležitou součástí bezpečného porodu. „Zaslali jsme předsedovi krizového štábu Romanu Prymulovi, premiérovi Andreji Babišovi a ministrovi zdravotnictví Adamu Vojtěchovi otevřený dopis, ve kterém je žádáme, aby následovali doporučení Světové zdravotnické organizace (WHO) k pandemii COVID-19 a zrušili opatření, které omezuje přítomnost otců u porodu svých dětí,” říká Ivana Antalová z České ženské lobby. Se žádostí o zrušení zákazu se na naše představitele obrátila také profesní organizace porodních asistentek UNIPA, Česká asociace dul, Porodní dům u Čápa a Aperio - společnost pro zdravé rodičovství. „Pokud otec může ihned po porodu matku s dítětem navštívit, pak opatření ani nedává smysl,” doplňuje Antalová. Unie porodních asistentek zřídila dobrovolnickou telefonní linku, kam se mohou těhotné ženy i čerství rodiče obracet na porodní asistentky o pomoc v době epidemické krize. Zdarma se mohou poradit také s dulami prostřednictvím telefonického a online poradenství České asociace dul

Českém svazu žen se zmobilizovaly členky napříč kraji a pomáhají, jak mohou. „Naše členky se zapojily hlavně do šití roušek a jejich distribuci všem potřebným – od jednotlivců přes nemocnice až po domovy seniorů, často ve spolupráci se svými obcemi,“ komentuje Jana Chržová, předsedkyně ČSŽ.

Současný nouzový stav asi nejvíce dopadá na seniorky a seniory. Ti se mohou obrátit na Nadaci Krása pomoci, která jim zajišťuje nákup potravin a drogerie, pomáhá s placením složenek nebo vyzvedává léky. Seniorky jsou častěji ohroženy chudobou, kvůli dřívějšímu nižšímu výdělku, situace je pro některé z nich tedy ještě podstatně těžší. „Často slyšíme, že mají strach nebo si nejsou jistí, jak se omezení vyplývající z karantény vyvíjejí. Takže je informujeme o novinkách, uklidňujeme je a jsme jim oporou. Mohou si promluvit také s naší psycholožkou, pokud na ně současný stav nebo to, že se nemůžou vidět s blízkými, dopadá více,” říká Taťána Gregor Brzobohatá, zakladatelka Krásy pomoci. 

Z dlouhodobých výzkumů vyplývá, že ženy v ČR dostávají v průměru zaplaceno o 20 % méně než muži. Na tuto skutečnost je důležité upozornit právě nyní, kdy ženy odvádějí tolik potřebné práce, např. v oblasti péče, která je nedostatečně placená. “Práce žen má stejnou hodnotu a pro naši společnost je v současné situaci zcela nepostradatelnou”, dodává Lenka Šťastná, prezidentka Business & Professional Women CR, která letos pořádá konferenci v rámci 11. ročníku akce Equal Pay Day on-line a zdarma.

Česká ženská lobby, síť 38 proženských organizací, s velkým napětím sleduje každodenní vývoj v souvislosti s celosvětovou pandemií koronaviru COVID-19, jakož i rozhodnutí, kterými vláda zajišťuje bezpečí pro všechny občany našeho státu. „Vážíme si všech kroků a plně je podporujeme. Je však důležité, aby samotná opatření brala zřetel na genderovou dimenzi a tato optika byla využita i při hledání vhodných řešení současné krize. Pokud se nám podaří poučit se ze současné situace, můžeme z ní vyjít silnější,” říká Hana Stelzerová, ředitelka České ženské lobby. “Organizace občanské společnosti odvádějí v období krize úžasnou práci, tak jako ji odváděly i před ní. Je pozitivní, jak se dokážeme spojit, spolupracovat a koordinovat pomoc. Současná krize ukazuje, jak důležitou součástí naší společnosti tyto organizace jsou,” dodává. 

Informace o službách sítě České ženské lobby v souvislosti s Covid-19 k nalezení na webu zde

 

ZDROJ: Česká ženská lobby je síť organizací, která hájí práva žen v České republice. V současnosti spojuje 38 proženských organizací. Jejím cílem je přenášet skutečné problémy žen na politickou úroveň a zlepšovat podmínky žen ve společnosti. Je součástí Evropské ženské lobby, která sdružuje ženské a genderové organizace Evropy a spolupracuje s evropskými institucemi. Česká ženská lobby prosazuje zájmy všech žen bez ohledu na jejich rasu, etnický původ, zdravotní stav, sexuální orientaci, věk, náboženství či víru.

Místo, kde můžeš psát a diskutovat

Pro možnost vložit komentář musíte být přihlášena.
Majina
Majina 28. 3. 2021

Zaujímavé,každá pomoc je v dnešnej ťažkej dobe vítaná

Odpovědět
avatar

Jojo, když ženy pomáhají ženám, to je vždycky spoustu radosti a tak Já jsem si nedávno na těchto stránkách - https://www.cerstvezpravy.cz/ přečetla jeden velice dojemný článek o tom, že si nějaké ženy pomohly prakticky před smrtí, což mne opravdu dostalo... Holt na světě opravdu ještě existují dobří lidé

Odpovědět
avatar
Božena Krivoňaková 9. 11. 2020

Odpovědět
avatar
Petra Nováčková 2. 11. 2020

Odpovědět
avatar
Jarmila Ondrová 28. 10. 2020

❤️

Odpovědět

ŽENY s.r.o. v číslech

3 887
testovaných produktů
102 462
registrovaných inspirativních žen
210 746
vložených hodnocení

Chci odebírat novinky na svůj email.