O zdravém životním stylu by se toho dalo napsat hodně. Existují o něm obsáhlé knihy i weby. My si shrneme zdravý životní styl do 27 zásad. Jejich dodržováním zhubneš a zlepšíš si celkovou kvalitu svého života.
Zásady zdravého životního stylu 
 

Udržuj si přiměřenou hmotnost: Nadváha, ale i podváha přináší zdravotní rizika. Jak zjistit, jestli máš přiměřenou váhu? Nejjednodušší je si orientačně vypočíst BMI, tj. index tělesné hmotnosti (zkratka z angl. Body Mass Index). Vypočítává se vydělením své hmotnosti (v kilogramech) výškou (v metrech). Normální tělesná hmotnost je v rozmezí 18,5 až 25. Tento ukazatel Ti však nepomůže rozeznat, jestli máš v těle správný poměr svalů, tuků a vody – přesné měření Ti nabídnou v posilovně či u lékaře, a to zpravidla včetně profesionálního poradenství.
Měj pestrou stravu: Ve stravě je důležité rovnoměrné zastoupení všech základních živin – tuků, bílkovin a sacharidů, ale také minerálních látek a vitamínů.
Jez více ovoce a zeleniny: Obsahují hodně vitamínů, jsou kvalitními antioxidanty a pomůžou Ti s regulací tělesné hmotnosti.
Zařaď do svého jídelníčku ryby: Ve zdravém jídelníčku by ryby měly být zastoupeny 2 – 3x týdně. To dodržuje málo Čechů. Obecně je konzumace ryb v ČR tragická.
Vyhni se smaženým jídlům: Mají vysoký energetický obsah a také škodí lidskému zdraví. Při smažení totiž dochází k přepalování tuků, což ničí cévy a zvyšuje pravděpodobnost výskytu zhoubných nádorů.
Studuj informace na obalu potravin: Při hledání informací se soustřeď na dochucovadla, konzervanty a další éčka. Čím méně je těchto látek v potravinách, tím jsou kvalitnější.
Zaměř se na zdravé tuky: Při hubnutí ani při snahách o zdravý životní styl není rozumné vyhýbat se tukům úplně. Existují pro tělo žádoucí tuky. Těmi jsou nenasycené mastné kyseliny. Jejich zdroji jsou ryby, vlašské ořechy, sójové boby, dýňová semena atd.
Konzumuj maso s mírou: Maso nemusí být ve zdravém jídelníčku každý den. Zkus ho nahradit i jinými plnohodnotnými potravinami, např. sójou.
Dodržuj pitný režim: Pij alespoň 2 litry tekutin denně. Během léta a při sportu přísun tekutin zvyšuj podle potřeby. Vhodné jsou minerální vody a neslazené čaje. Sladké limonády mají mnoho cukru.
Nauč se více odpočívat: Organismus odpočinek potřebuje. Relaxuj a odpočívej při činnostech, které máš rád(a) – četba, posezení s přáteli, poslech hudby atd.
Přistupuj k životu s optimismem: Říká se, že optimisté žijí déle. Je to skutečně pravda. Budeš-li vidět věci a události v lepším světle, bude Tvůj život plnohodnotnější.
Nestresuj se: Stres způsobuje mnohá onemocnění a celkově narušuje vitalitu člověka. Snaž se žít s nadhledem a nenech se stresem nadměrně pohlcovat.
Nauč se zvládat stres: Zdá se Ti předchozí rada nedostatečná? Říkáš si, že některým stresům se ani při nejlepší vůli vyhnout nelze. Nauč se je zvládat. Překonávej je zdravým sportováním, ale třeba jinou činností, která Tě odreaguje a dovolí Ti vypnout.
Najdi si chvilku jen pro sebe: Máš pocit, že se Tvůj život točí jen kolem práce, rodiny, domácnosti a dalších povinností? Vyšetři si každý den alespoň malou chvilku (stačí půl hodiny), kdy se budeš věnovat jen sám či sama sobě. V tomto čase dělej jen to, co máš rád Ty.
Nekuř: Co dodat. K vitálnímu životu cigarety nepatří. O následcích kouření by se dalo napsat hodně informací, a určitě i Ty víš, že to není pro Tvé tělo nic extra, no ne?
Měj dostatek pohybu: Tímto bodem není myšleno věnování se sportu, ale přirozený pohyb. Pokud Ti to zdraví dovoluje, nevoz se autem tam, kam se můžeš bez problému dostat pěšky. Choď více na procházky do přírody, místo svezení výtahem vyjdi schody atd. I ve Tvém životě se jistě najdou příležitosti pro více pohybu.
Pij alkohol jen v malé míře: Dáš si občas pivo či sklenku vína? Na tom není nic špatného, ale nadměrné konzumaci alkoholu se vyhni. Zdravotní, ale ani sociální následky zato nestojí. Spotřeba alkoholu Čechy je alarmující. Nepřispívej ke zvyšujícím se číslům.
Nezapomínej na dostatek spánku: Kvalitní spánek nám dodá energii. Určitě víš, jak vypadá Tvůj den, když se pořádně nevyspíš. Nejenže je člověk nevýkonný, ale i bez nálady. Dospělý jedinec by měl průměrně spát 6 – 8 hodin denně.
Choď spát přibližně ve stejnou dobu: Režim a dodržování nastavených biorytmů jsou pro zdravé tělo důležité. Spi proto cca stejný počet hodin a po stejnou dobu. Můžeš si samozřejmě přispat o víkendu, ale výkyvy ve zdravém spánku by neměly být nijak drastické.
Cvič: Najdi si nějaký druh zdravého sportování, který budeš dělat s chutí. Máš-li málo času, zacvič si pravidelně alespoň doma.
Zaměř se na pozitivní mezilidské vztahy: Člověk je tvor společenský, a proto pozitivní vztahy s jinými lidmi jsou pro jeho psychické zdraví důležité.
Směj se: Smích prodlužuje život. Přistupuj proto k životu s humorem.
Kontroluj svůj dech: Dýchání je sice automatickou činností, ale přesto se zkus na něj někdy zaměřit. Nauč se dýchat pomaleji a hlouběji. Správným dýcháním zlepšíš svou kapacitu plic, snížíš nebezpečí plicního onemocnění atd.
Vyhýbej se škodlivým chemikáliím: Chemikálie ke zdravému životnímu stylu nepřispívají. Přesto nás obklopují a je těžké se jim úplně vyhnout. Snaž se je minimalizovat alespoň doma. Nepořizuj si agresivní čisticí prostředky, případně je nepoužívej ve velkém množství.
Vyvaruj se jakýchkoliv závislostí: Každá závislost je špatná, ať už jde o drogy, alkohol, cigarety, kofein, výherní automaty, cukr či cokoliv jiného.
Minimalizuj působení dalších rizikových faktorů: Minimalizuj všechny faktory, které vás ohrožují na zdraví. Všem se sice vyhnout nemůžeš, ale mnohým ano, např. pobytu v zakouřeném prostředí, poslouchání příliš hlasité hudby atd.
Nezapomínej na to, že všeho moc škodí: A to platí i pro snahu o zdravý životní styl. Dodržuj uvedené zásady, ale když v některé „uklouzneš“, netrap se tím. Snaž se být především šťastný(á) a žít plnohodnotně. Posedlost zdravým životním stylem má dokonce své pojmenování. Jde o ortorexii.

 https://www.zdraviafitness.cz
 

1 Komentář
  1. Lucka Lucka 7 měsíců ago

    Snažím se

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account