Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas. Více informací

avatar
Kateřina Goroškov
Vloženo 25. 5. 2021
Líbí se mi
Místo konání
Městské muzeum a galerie Hořice
Datum a čas konání
11.5.2021 10:00 - 29.8.2021 16:00

Za drahými kameny do pravěku

avatar
Kateřina Goroškov
Vloženo 25. 5. 2021
Líbí se mi
Za drahými kameny do pravěku

Za drahými kameny do pravěku

Hlavní budova hořického Městského muzea na náměstí Jiřího z Poděbrad připravila novou výstavu s názvem Za drahými kameny do pravěku. Nádherné polodrahokamy jsou v muzeu již k vidění a budou zde až do 29. srpna tohoto roku. Návštěvníci mohou zhlédnout průřez všemi obdobími pravěku od doby starého paleolitu, kdy člověk začal používat štípané kamenné nástroje, až po mladší dobu železnou, která je na výstavě zastoupena kamennými šperky keltských žen.

„Mezi nejzajímavější exponáty výstavy „Za drahými kameny do pravěku“ patří beze sporu pěstní klín vyrobený z rudého jaspisu, jehož stáří je odhadováno na více než 300 000 let. Jedná se o poněkud kuriózní nález, protože byl objeven v dřevěné konstrukci archaické chladničky z 16. století na náměstí v Českém Dubu, kterou spolu s dalšími kameny podpíral,“ uvádí Mgr. Martin Witkowski, kurátor archeolog a historik.

 „Nejmladší vystavený artefakt je dílem vizuálního umělce Milana Mikuláštíka, který ve své tvorbě dlouhodobě tematizuje archeologii a současné umění. Jeho vystavená díla jsou transformovanými archeologickými nálezy a ve své práci se snaží zdůraznit důležitost a vztah pravěkých lidí k jejich nástrojům,“ uvádí Petra Zachovalová M.A., ředitelka Městského muzea a galerie Hořice. „Výstavu podbarvuje instrumentální hudba, kterou složil autor výstavy archeolog a kurátor Martin Witkowski, ve spolupráci s Milošem Podzimkem. Nádherně tím doplnil atmosféru doby pravěkých lidí. Divák je tak doslova vtažen všemi smysly do fascinujícího příběhu evoluce v přímém přenosu,“ dodává Petra Zachovalová.

 

„Mezi pravěkým pěstním klínem a dnešním chytrým telefonem lze nalézt jisté paralely. Pro prehistorického člověka byl pěstní klín podobně nepostradatelným univerzálním nástrojem, jako je pro současného teenagera jeho chytrý telefon, stejně tak byl patrně statusovým symbolem, byl též globálně rozšířen a v neposlední řadě má i podobné rozměry,“ uvádí Milan Mikuláštík.

 

Místo, kde můžeš psát a diskutovat

Pro možnost vložit komentář musíte být přihlášena.
Kahomar
Kahomar 27. 5. 2021

paráda

Odpovědět

ŽENY s.r.o. v číslech

3 887
testovaných produktů
98 180
registrovaných inspirativních žen
210 746
vložených hodnocení

Chci odebírat novinky na svůj email.