Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas. Více informací

avatar
Maddalena
vloženo 30. 8. 2018
Líbí se mi

Noc mezi 30. dubnem a 1. květnem, síly mezi dobrem a zlem. Magická Filipojakubská noc, Beltaine, Valpuržina noc

avatar
Maddalena
vloženo 30. 8. 2018
Líbí se mi
Noc mezi 30. dubnem a 1. květnem, síly mezi dobrem a zlem. Magická Filipojakubská noc, Beltaine, Valpuržina noc

Noc mezi 30. dubnem a 1. květnem, síly mezi dobrem a zlem. Magická Filipojakubská noc, Beltaine, Valpuržina noc

O půlnoci před svátkem sv. Filipa a Jakuba se daly najít ukryté poklady. Zlé síly ovšem tu noc prý vládly větší mocí a silou, a tak se hledači pokladů před magií zla chránili všelijakými předměty. Svěcenou křídou, květem kapradiny nebo různými ochrannými amulety. Filipojakubské noci se říká „noc čarodějnic“, v Německu a Skandinávii Valpuržina noc. Keltové v ten čas slavili svátek Beltaine, kterým pro ně začínalo kalendářní léto, čas radosti a života. Ohněm uctívali boha Belena.

Lidé věřili, že v tuto magickou noc se slétají čarodějnice na sabat. Za jasné noci za úplňku létaly povětřím zlé čarodějné síly a poklady se otevíraly...

Pálení čarodějnic

Na ochranu před čarodějnicemi se proto na vyvýšených místech pálily ohně, oheň očišťuje od zlé moci. Lidé na vesnici byli přesvědčeni, a církev je v tom utvrzovala, že čarodějnice jim svými kouzly záměrně škodí, začarovávají stavení, úrodu i zvířata. A tak se 30. dubna prováděly ochranné rituály, které vrcholily nočním zapalováním ohňů, „pálením čarodějnic“. Hranice stavěli především mladí lidé, čistých duší se zlo bojí nejvíc.

Sabat

Noční shromáždění čarodějnic vedené samotným ďáblem, podle pověry se konal nejčastěji za úplňku přesně o půlnoci z 30. dubna na 1. května. Na sabatu se čarodějnice proměňovaly v různá zvířata, například kozla, vlka nebo černou kočku, a osnovaly příští čarodějnické události, třeba jak a kde škodit lidem. Kromě toho probíhal rituál zasvěcení nových čarodějnic, které byly obřadně představeny ďáblu. Sabat čarodějnic vrcholil zábavou, čarodějnice tancovaly, zpívaly a nahé skákaly přes oheň.

Čarodějnické procesy, ve kterých na hranicích končili lidé obvinění z čarodějnictví a paktů s ďáblem, jsou smutnou kapitolou historie lidstva.

Filipojakubská noc je i dnes plná čar a kouzel

V ohni však končí maximálně hadrové panenky a lidé se scházejí, aby si popovídali, pobavili se a možná zavzpomínali. V lese a na loukách sbírají bylinkářky o půlnoci za svitu měsíce léčivé rostliny, tato noc dává bylinám mimořádnou sílu. Novodobé „čarodějnice“ se nemusí bát inkvizice ani strachu svých bližních, jsou z nich vážené léčitelky a vědmy. Pokud ke své práci přistupují poctivě a zodpovědně, ale takových je většina. Nepoctivost a šarlatánství bude dříve či později stejně odhaleno a místo v ohni skončí takoví „léčitelé" s ostudou.

Magická Svatojakubská noc, Valpuržina noc, Beltaine... Energie této noci je mimořádná. Podle Keltů začíná světlá polovina roku...

Místo, kde můžeš psát a diskutovat

Pro možnost vložit komentář musíte být přihlášena.
avatar
Maddalena 29. 5. 2018

Děkuji

odpovědět
avatar
Masaa 2. 5. 2018

hmmm

odpovědět
avatar
lemur 2. 5. 2018

Pěkně napsané.

odpovědět
avatar
sipeji 1. 5. 2018

moc hezké čtení

odpovědět

ŽENY s.r.o. v číslech

1
žena na začátku (naše Eva)
3.
rok startujeme v novém
10
regionálních Pracoven ŽENY s.r.o.
3 000
žen v průměru na jedné akci v OC
81 062
registrovaných inspirativních žen
2 922
testovaných produktů
43 290
odeslaných produktů
165 073
vložených hodnocení

Chci odebírat novinky na svůj email.