Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas. Více informací

avatar
Lucie Janotová
Vloženo 11. 11. 2021
Líbí se mi

Zemřel legendární zpěvák Meky Žbirka. Jak na něj vzpomínají ostatní umělci a známé osobnosti?

avatar
Lucie Janotová
Vloženo 11. 11. 2021
Líbí se mi
Zemřel legendární zpěvák Meky Žbirka. Jak na něj vzpomínají ostatní umělci a známé osobnosti?

Zemřel legendární zpěvák Meky Žbirka. Jak na něj vzpomínají ostatní umělci a známé osobnosti?

Nejen světem sociálních sítí otřásla smutná zpráva. Na oficiálním instagramu Miroslava Žbirky se objevila fotografie s textem: “Správy o mojej smrti sú PRAVDIVÉ” to by řekl Meky, kdyby žil - MIRO ŽBIRKA 21.10.1952- 10.11.2021" Legendární zpěvák zemřel ve věku 69 let a příčinou úmrtí byl komplikovaný zápal plic. 

Miroslav Žbirka se narodil 21. října v Bratislavě slovenskému otci Šimonu Žbirkovi a anglické matce Ruth Galeové. Byl to právě on, kdo stál u založení kapely Modus, s níž v roce 1977 získal Zlatou bratislavskou lyru za píseň Úsměv. V roce 1981 společně s Lacem Lučeničem Modus opustil a založil skupinu Limit. O rok později získal Zlatého slavíka. Zpíval ve slovenštině i angličtině a jeho celoživotní hudební láskou byla skupina Beatles. 

Jeho kamarádi a přátelé s hudební branže na něj vzpomínají jako na člověka, který byl protipólem „hvězdy“. V saku, s brýlemi a plachým chlapeckým úsměvem kolem sebe neustále šířil pozitivní energii a v zásobě měl vždy mnoho humorných historek. V genech měl totiž typický britský suchý humor a úžasnou schopnost sebeironie.  

Žbirka jako interpret bodoval svou civilností, v textech pak neokázalostí i humornou ironií. Jako skladatel (vlastních písní i pro jiné interprety) se prosadil melodičností, která se projevila v baladách na jedné straně a na straně druhé ve svižných, rock - popově laděných písničkách. Jeho hity 22 dní, Biely kvet, Prvá, Balada o pol’ných vtákoch a mnohé další patřili k tomu nejlepšímu, co nabídla „oficiální“ pop music 80. let. Velký hudební comeback přišel v roce 2001 s jeho Modrým albem, které nedávno vyšlo i v reedici na vinylu a doprovodil ho půlhodinový dokument režiséra Šimona Šafránu. Ten s Mirek natočil i celovečerní dokumentární snímek Meky. 

Smutná zpráva zaskočila nejen širokou veřejnost i mnoho jeho kolegů, kamarádů a známých osobností.

„Těžko se mi teď něco říká, je to pro mě šok. Měli jsme spolu v sobotu hrát na koncertu Jaroslava Svěceného, netušil jsem, že je to tak vážné. Jarda řekl, že Meky hrát nebude, protože na tom není dobře,“ reagoval zpěvák Vašo Patejdl. 

 

„Já na to RIPování a sdílení společných fotek z archivu nikdy moc nebyl, ale tady chci udělat vyjímku.O Miro Žbirkovi jsem věděl tak nějak od dětství, asi jako většina mých vrstevníků. Osobně jsem Mekyho poznal někdy v roce 2016, kdy se mi ozval Honza Vedral, že zrovna dokončuje o Žbirkovi velkou biografii a že je společně s Mekyho ženou Kateřinou napadlo, jestli bych ho nevyfotil na obálku. Že se Meky sice nerad fotí, ale že to určitě nějak zvládneme. Setkali jsme se tehdy před focením s Mekym a Kateřinou ve Vyžlovské pizzerii, měli jsme chaty nedaleko sebe, oni tam rádi jezdili na jídlo a já si ho chtěl trošku oťukat. 

Bylo z toho takový to milý setkání, kdy se ledy proloměj po prvních dvou minutách. Meky vyprávěl, já se smál a užíval si mix dost plachého a přitom lehce extroverního česko slovensko anglického gentlemanství. Já pak řekl, jak bych si to představoval, on to spokojeně odkejval a pár dní na to jsme to v Praze v klidu odfotili. Ty fotky měl myslím celkem rád, požívaly se dost často. Znovu jsme se potkali na křtu knihy, kdy jsem dokonce byl kmotrem, nevím koho to tejhdy napadlo, ale dojalo mě to. Na oplátku byl pak Meky kmotrem Radčiny knihy Veselí. S Kateřinou jsme si pak hodně psali, lajkovali si navzájme fotky a posty a byli si prostě tak nějak virtuálně "na dohled".Naposledy jsem se s Mekym viděli letos v červnu, kdy si mě pozval jako hosta do svého pořadu Doupě. Zase milé a bezprostřední setkání, to on asi fakt uměl.Upřímně a uvěřitelně milej, strašně šikovnej a přesto skromnej chlap, se kterým bylo tak nějak obyčejně hezky. Věděl jsem, že je nemocný, nevěděl jsem, jak moc vážný to je. Gentlemani si na tyhle věci lidem okolo asi moc nestěžujou.Moc mě to mrzí. Upřímnou soustrast celé rodině,“ svěřil se na Instagramu Tomáš Třeštík

„Sveter, typické okuliare a úsmev. Vždy som mala pocit, že vôbec nestarne. Texty jeho piesní poznáme všetci naspamäť. Miloval hudbu, slovenčinu, Londýn a Beatles. Miroslav Žbirka bol a zostane legendou. Vďaka jeho nadaniu znel slovenský pop aj v časoch hlbokého socializmu absolútne svetovo. V hlave počujem jeho Baladu o poľných vtákoch a som vďačná za to, že tu s nami bol. Od pôsobenia v skupine Modus, cez spoluprácu s Marikou Gombitovou, Lacom Lučeničom a aj počas sólovej dráhy vytvoril desiatky hitov, ktoré pozná celé Slovensko a Česko. Miro Žbirka nikdy nebol nemoderný chalan, ako o tom spieval v jednej zo svojich piesní. Naše spomienky na mladosť zostanú navždy spojené s ním. Ďakujeme, Meky ♥️, „ vyjádřila se na Instagramu slovenská prezidentka Zuzana Čaputová

„Netušila jsem, že je tak strašně nemocný, doufala jsem, že se vrátí. Mockrát jsme společně vystupovali a mám v repertoáru i skladbu Atlantida, kterou mi dovolil zaranžovat. Jsem z toho moc smutná,“ řekla zpěvačka Bára Basiková pro  CNN Prima NEWS. 

„My hudobníci síce žijeme svoje vlastné muzikantské životy,ale vždy sa nás hlboko dotkne,keď niektorý z nás odíde. A naviac ešte takto nečakane a veľmi skoro. Táto fotka je z Tokia,kde sme s Mekym boli týždeň spolu a bývali na jednej izbe.Tie dni boli zábavné-presne také,ako bol aj on sám. Kúpil som si tam gitaru a kto myslíte, že na nej najviac hral a aké pesničky? Vždy ma niečim prekvapil. Škoda,že aj teraz. Odpočívaj v pokoji Meky! Úprimnú sústrasť celej rodine!,“ napsal na Instagramu Pavol Habera.

Zpěvačka Marika Gombitová sa na Facebooku vyjádřila k úmrtí svého dlouholetého přítele Miroslava Žbirky odkazem na slavný společný muzikál Neberte nám princeznu. „Môj drahý Meky, veľmi mi budeš chýbať. Si v mojom srdci navždy. S láskou Tvoja princezná,“ napísala.⁠

Šokovaná je i zpěvačka Helena Vondráčková. „Zpráva o smrti Mekyho mne velmi rozesmutněla, velmi se mě dotkla a šokovala mne. Měla jsem ho velmi ráda, obdivovala jsem jeho povahu, protože to byl chytrý, distingovaný člověk. Setkání s ním bylo vždy příjemné, zábavné. Je to velká ztráta pro nás pro všechny,“ uvedla Vondráčková.  

A my se připojujeme: budeš nám chybět, Meky!

Foto: Instagram, archiv

Místo, kde můžeš psát a diskutovat

Pro možnost vložit komentář musíte být přihlášena.
lemur
lemur 21. 11. 2021

Zpráva o smrti Mekyho mě velmi zasáhla. Měla jsem ho ráda jako člověka a jeho písničky budou v nás žít dál.

Odpovědět
Charlota
Charlota 15. 11. 2021

Odpovědět
moly
moly 15. 11. 2021

Už jsem si dokument Meky stáhla, snad bude veselý

Odpovědět
Jana101
Jana101 12. 11. 2021

je to velká ztráta

Odpovědět
konatovka
konatovka 12. 11. 2021

Čest jeho památce, navždy zůstane v mém srdci. Takový zpěvák už tady nebude.

Odpovědět

ŽENY s.r.o. v číslech

3 887
testovaných produktů
102 491
registrovaných inspirativních žen
210 746
vložených hodnocení

Chci odebírat novinky na svůj email.