Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas. Více informací

avatar
Lucie Janotová
Vloženo 12. 7. 2021
Líbí se mi

Zemřel herec Ladislav Potměšil. Připomeňme si na jeho památku jeho životní role!

avatar
Lucie Janotová
Vloženo 12. 7. 2021
Líbí se mi
Zemřel herec Ladislav Potměšil. Připomeňme si na jeho památku jeho životní role!

Zemřel herec Ladislav Potměšil. Připomeňme si na jeho památku jeho životní role!

Ve věku 75 let zemřel herec Ladislav Potměšil, kterého poslední roky trápily závažné zdravotní problémy. Podle jeho syna Jana, zemřel dnes v ráno ve spánku v nemocnici Motol. „Poslední roky hodně trpěl a rád by poděkoval všem doktorům a sestřičkám, kteří se o něj úžasně starali,“ uvedl Jan Potměšil.

Během své téměř šedesátileté kariéry ztvárnil desítky filmových rolí. Kromě filmu však jeho portfolio obsahovalo i řadu legendárních divadelních představení a rolí v televizních seriálech. Diváci ho mohli vidět například v seriálu Zdivočelá země, Cesty domů, Přístav nebo Svatby v Benátkách.  

Vystudoval DAMU, kde jeho spolužačkami byly například Daniela Kolářová a Hana Maciuchová. Sám moc rád tuto školu neměl, takže uvítal od druhého ročníku hostování v Realistickém divadle. K divadlu a k herectví vůbec mu dopomohl jeho otec. Nebo měl alespoň rozhodující vliv, protože byl byl velkým milovníkem divadla. Ladislav jako kluk zpíval v karlínském Domě pionýrů a mládeže. Tam si jej všimli lidé z divadla. E. F. Buriana. Ve třinácti letech dostal svoji první velkou roli ve hře Zmrtvýchvstání dědečka Kolomana.  

Narodil se 2.9.1945 v Praze ve znamení Panny. Při studiu na Damu potkal svou první ženu, se kterou měl dceru Marii. Ta dnes působí jako outlkoherečka Plzeňského divadla Alfa. Kromě Marie měl ještě dva syny Ladislava a Jana. Prošel několika angažmá první bylo u "Realistů" ze kterého odešel do divadla pod Palmovkou. Poté hrál léta v divadle na Vinohradech. Sám mnohokrát vzpomínal, že měl šťastné dětství, které prožil v žižkovských ulicích.  

Ve kterých filmových rolí Ladislav Potměšil zazářil? 

Smrt krásných srnců (1986)

Český film režiséra Karla Kachyni, natočený podle stejnojmenné sbírky autobiografických povídek Oty Pavla. Film ukazuje společenskou atmosféru v Československu ve 30. letech 20. století. Hlavním hrdinou je obchodní zástupce prodejce vysavačů, Karel Heřmánek, který vymýšlí nové metody prodeje a díky osobnímu šarmu se mu víc než daří. Ve volnu si pak užívá života a rybaření. Za nacistické okupace je však pro židovský původ propuštěn a jeho rodině hrozí transport do koncentračního tábora. Podnikne proto riskantní cestu na venkov pro srnčí maso… Ladislav Potměšil si ve snímku zahrál ředitele firmy Korálek.  

Discopříběh (1987)

Filmový komediální muzikál patří dnes mezi legendární českou klasiku. Hlavní roli pubertálního kominického učně Jirky si v něm zahrál Rudolf Hrušínský nejmladší a roli jeho otce právě Ladislav Potměšil. Ty společně žijí na plzeňském sídlišti a ukazují realitu „ze života“ sídlištní mládeže, jež není tak úplně ztracená, jak by se na první pohled mohla zdát. „Natáčení Discopříběhu bylo strašně prima, a dodnes na to rád vzpomínám,“ prozradil před časem sám Ladislav Potměšil. „Jsou filmy, které si už nikdo nikdy nepromítne, a takové jsem také natočil, ale na sérii Discopříběhů se lidí dívají pořád, dokonce i mladí. Ať si kritici říkají, co chtějí, odezvu to má!“ 

Kamarád do deště (1988)

Pod taktovkou režiséra Jaroslava Soukupova se před kamerou potkal Sagvan Tofi, Lukáš Vaculík, Karel Augusta a právě Ladislav Potměšil. Příběh je postaven na podvodech a šmelině. V příběhu, který by se dal charakterizovat jako Podraz po česku, se mladý číšník Michal dostává do maléru, když je okraden o denní tržbu, kterou měl doručit do banky. Je v podmínce, a tak je mu jasné, že mu nikdo nevěří. Požádá proto o pomoc kamaráda, taxikáře Tomáše, který si půjčí od nebezpečného veksláka Adamce. Zcela náhodou se oběma kamarádům podaří zjistit, že v Michalově přepadení má prsty jeho kolega Kadlec se svým zetěm, garážmistrem Burešem, který šmelí s ukradenými vozy. S pomocí Michalovy dívky Magdy vymyslí podraz, kterým by vytrestali veksláckého šéfa a oba zdánlivě bezúhonné ničemy Kadlece s Burešem, předali i s důkazy do rukou policie.

Byl jednou jeden polda (1995)

Major Václav Maisner (Ladislav Potměšil) velí střední policejní škole. Od náměstka ministra vnitra obdrží informaci, že v nově nastupujících nováčcích je inkognito agent FBI, který má za úkol sepsat zprávu o jeho učebních metodách "škola hrou". Maisner se rozhodne agenta najít a tak se zaplétá do různých sporů a vtipných scének. V komediálním filmu opět v režii Jaroslava Soukupa Ladislav Potměšil naprosto exceloval. „Byl to naprostý profesionál, skvělý kluk, se kterým se krásně natáčelo,“ vzpomíná Soukup. 

Nejkrásnější hádanka (2008)

Role pana krále v české pohádce Nejkrásnější hádka byla pro Ladislava Potměšila jako ušitá. Pohádka režiséra Zdeňka Trošky spojuje a propojuje příběhy dvou Drdových pohádek, O princezně, která hádala, až prohádala a O Matějovi a Majdalence, které pocházejí z knihy České pohádky. Troškův tým natáčel na jihu Čech, a to v místech jako je zámek Sychov nebo Žleby.  

Foto: archiv

Místo, kde můžeš psát a diskutovat

Pro možnost vložit komentář musíte být přihlášena.
dasenaK
dasenaK 7. 10. 2021

Nj, to je život

Odpovědět
hudlenka
hudlenka 13. 7. 2021

bezvadný herec...škoda jeho života

Odpovědět
Kahomar
Kahomar 13. 7. 2021

velmi smutná zpráva, která bolí....

Odpovědět
sipeji
sipeji 13. 7. 2021

Budiž mu země lehká....

Odpovědět

ŽENY s.r.o. v číslech

3 887
testovaných produktů
101 456
registrovaných inspirativních žen
210 746
vložených hodnocení

Chci odebírat novinky na svůj email.