Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas. Více informací

Kristina|ŽENA s.r.o.
Kristina|ŽENA s.r.o.
Vloženo 7. 11. 2018
Líbí se mi

Tak trochu neveselé Veselí

Kristina|ŽENA s.r.o.
Kristina|ŽENA s.r.o.
Vloženo 7. 11. 2018
Líbí se mi
Tak trochu neveselé Veselí

Tak trochu neveselé Veselí

"Když dojdete až na konec slepé ulice, máte dvě možnosti, přešlapovat na místě, anebo se vrátit. Třiatřicetiletá Eliška se rozhodla pro návrat. Zpátky na jižní Moravu. Do svého dětského pokoje. K rodičům. K sobě samé. Ke své podstatě. Protože doma jsou odpovědi. Nová kniha s autobiografickými prvky se jmenuje Veselí podle Třeštíkové rodného Veselí nad Moravou." 

Tolik říká anotace ke knize, která měla velká očekávání a autorčin fanklub na ni vskutku vystál pomyslnou frontu. Kniha, o které se mluvilo ještě předtím než vyšla, by měla být trhák. A všechno napovídalo tomu, že by další dílo bývalé právničky a snachy dokumentaristky Heleny Třeštíkové opravdu měl být bestseller. A možná i je.

Pro mě je to ale trochu složitější. Bábovky jsem si vzala na dovolenou a přečetla je během týdne v Chorvatsku s pocitem, že šlo o pěknou relax knížku, co nenadchne ani neurazí. Osm mě překvapilo a "zhltla" jsem každou stránku s napětím co bude dál. Veselí čtu již třetí týden a na tváři mám občas hořký úsměv a občas "rychlo-čtu" abych se pohla z místa.

Jde o to, že návrat k životu, před kterým jste utekli nemůže být povznášející. Autorčin pseudonávrat do rodné vesnice a neopomíjený kontrast mezi tím co bylo a je se prostě nedá číst s pocitem, že je všechno sluncem zalité. Při neustálém poukazování na maloměšťácký život a mikro svět místních lidí, je tak patrná její nespokojenost a jakási lítost, že i pokus o vtip zůstává pouhým pokusem. Takže mě nedojímá ani hodný Standa s hovnocucem, je mi jedno že obézní Lenku občas zmlátí manžel a ignoruju dojemnost příběhu alkoholičky Jarky. Dokonce mi ani není líto Eliščina tatínka, který umírá na rakovinu a nemístně grotestní scény kolem jeho nemoci mi přijdou za hranou.

Jediné, co z knihy po celou dobu cítím je OBROVSKÁ potřeba autorky vrátit se do minulosti. Doufám tedy, že jí tato kniha pomohla s něčím v sobě neuzavřeným, co v sobě nosila.

Co bych na knize chtěla ocenit, je moravský dialekt, kterým je kniha z velké části psaná. Je to naprosto originální a umocňuje to pocit autentičnosti příběhu z Jižní Moravy.  

 

PS: Pokud se pletu a kniha je pouhá fikce bez jediného osobního zrcadlení Radky Třeštíkové, pak se jí omlouvám a klaním!

 

 

Místo, kde můžeš psát a diskutovat

Pro možnost vložit komentář musíte být přihlášena.
avatar
Karolína Erben 23. 11. 2018

Těším se na ní, nechápu ale jak Radka může psát každou knihu defakto úplně jinou

Odpovědět
hudlenka
hudlenka 21. 11. 2018

knihu jsem si již objednala (rezervovala) u nás v knihovně

Odpovědět
Tvořilka97
Tvořilka97 18. 11. 2018

Nedávno jsem tuto knížku kupovala kamarádce a stále čeká na ohlasy

Odpovědět
matejm
matejm 18. 11. 2018

Chci dostat jako dárek k narozeninám, je jednou v seznamu.

Odpovědět
Amanda
Amanda 12. 11. 2018

Dobra recenze...nekdo chvali, nekdo opak, ja cetla jen jednu knihu, nebo dve, jedna se mi nelibila vubec

Odpovědět

ŽENY s.r.o. v číslech

3 887
testovaných produktů
100 457
registrovaných inspirativních žen
210 746
vložených hodnocení

Chci odebírat novinky na svůj email.