Ze všech stran se na nás hrnou informace, super tipy, zajímavosti, Instagram denně nabízí tuny obsahu, Facebook se plní obrázky skvělých zážitků našich přátel a my máme pocit, že bychom potřebovaly dalších x hodin denně jen na to, abychom všechno zvládly prohlédnout a pročíst. Ihned po probuzení projíždíme maily, sociální sítě a se stejnou aktivitou také usínáme. Co to znamená? Staly jsme se obětí FOMO.
Technologický rozvoj nabízí neskutečné možnosti, má ale také i svou temnou stránku. Nedávno byla v zahraničí regulérně uznaná nová nemoc s názvem Selfitída, což je doslova chorobné pořizování vlastních fotografií a teď tu máme syndrom s názvem FOMO – fear of missing out (strach z propásnutí). 

Přetížení informacemi nás pomalu ničí. Obírá nás o spánek, a také vyvolává deprese, a to z mnoha důvodů: „V posledních několika letech jsme zaznamenali zvýšený nárůst depresí u mladých a lidí ve středním věku. U mladých je velký problém s tím, že se srovnávají s vrstevníky a jejich virtuálním příběhem a u starších lidí řešíme strach z toho, že nestíhají vnímat aktuální trendy a informace, protože jich je obrovské množství.“, říká Dr. Ivan Černý, psycholog.
V zahraničí se výzkumu FOMO věnují už více než 15 let, u nás se zatím studie chystají, nicméně reálná data se množí.  
Není všechno zlato, co se třpytí
Existuje jen malé procento lidí, kteří jsou na sociálních sítích autentičtí a ukazují věci tak, jak jsou. Zbytek vytváří příběh svého lepšího já, které zažívá úžasné zážitky, má velmi nadané děti, vždy čas na meditaci, zdravé smoothie a jógu, a prochází dny s úsměvem a šálkem kvalitní kávy. Realita je ale samozřejmě někde jinde.
Jak bojovat proti FOMO?

1. Přijměte fakt, že nemůžete stíhat vše
Den má jen omezené množství hodin.  Smiřte se s tím, že není v lidských silách sledovat vše a vnímat vše. Život se neskládá jen s informací, důležitější jsou prožitky. Čas je velmi vzácný, proto ho vyplňte tím, co vás baví a dává vám smysl.
2. Udělejte selekci
Pečlivě si vybírejte, jaký obsah k sobě pustíte. Vyberte si několik influencerů, kteří vás inspirují, několik magazínů, které vás baví a ty sledujte. Neplýtvejte hodiny bezmyšlenkovým skrolováním a nezahlcujte se nehodnotným obsahem.
3. Buďte více sami sebou
Nevadí, že nemáte značkové oblečení a nechodíte nakupovat do Pařížské. To není důležité. Jestli vás baví procházky v přírodě, posezení s přáteli u ohně, válecí víkendy,  uklízení,  nebo to, když se celá rodina sejde u jednoho stolu, to je váš život, a tak je to správně. Neřešte, co dělají jiní, nesrovnávejte se a nesnažte se je překonat. Důležité je jen to, co žijete.
4. Vypněte se
Před dvaceti lety jsme čekali dlouhé minuty, než se přihlásíme na internet a dnes je téměř katastrofa, když minutu nefunguje. Nemusíte být neustále online. Zkuste se občas odpojit. Udělejte si víkend, kdy nebudete nikoho a nic sledovat a budete jen vnímat čas, prostředí a lidi okolo sebe. Zjistíte také, kolik času ušetříte. 
5. Není vše takové, jak vypadá
Nevěřte všemu, co se píše. Ani všechny fotografie nezobrazují realitu. Díky barevným filtrům, aplikacím a Photoshopu vše vypadá zajímavěji a lépe.  Ani životy celebrit a slavných lidí nejsou bezchybné.
6. Povídejte si a žijte offline
Když se kolem sebe rozhlédnete v restauraci, nebo tramvaji, většina lidí drží v ruce telefon namísto toho, aby si spolu povídali. Zaveďte doma pravidlo a před každým jídlem posbírejte mobily do krabice a rozdejte je zase až po večeři. Čas, který tráví na telefonu vaše děti monitorujte a dejte jim jasný denní limit. Pokud je to nutné, omezte jim mobilní data. 

7. Usínejte a probouzejte se bez telefonu
Zkuste si na týden změnit své zažité zvyky. Usínejte s knihou nebo s mantrou, která vás příjemně uspí a po probuzení zkuste místo prohlížení notifikací na telefonu raději krátkou meditaci – stačí jen poděkovat za to, co máte a představte si, jak chcete, aby se váš den odvíjel. Vyzkoušejte si i krátká dechová cvičení, pomalu protahujte tělo, které se  zvolna probouzí s vámi. Pokud opravdu vydržíte týden, zkuste to zopakovat a postupně protahovat. Třeba si uvědomíte, že bez telefonu v ruce jen probuzení a usínání daleko lepší…

Tip redakce: Zkuste si do telefonu stáhnout aplikaci, která monitoruje čas strávený brouzdáním po internetu a aktivity v aplikacích. Možná budete překvapené, kolik hodin denně vám takto proteče mezi prsty.

0 Komentářů

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account