Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas. Více informací

Redakce ŽENY s.r.o
Redakce ŽENY s.r.o
Vloženo 22. 8. 2019
Líbí se mi

Pokud máte strach z létání, na sklenku na kuráž raději zapomeňte

Redakce ŽENY s.r.o
Redakce ŽENY s.r.o
Vloženo 22. 8. 2019
Líbí se mi
Pokud máte strach z létání, na sklenku na kuráž raději zapomeňte

Pokud máte strach z létání, na sklenku na kuráž raději zapomeňte

Chystáte se na cestu zahraničí, ale už teď vás děsí představa cesty letadlem? Nejste v tom sami. Aviofobií, neboli strachem z létání, trpí miliony lidí po celém světě. Jak tedy se strachem pracovat, aby bylo cestování letadlem příjemnější?

Fobie z létání je jedna z nejčastějších úzkostných poruch, protože obsahuje hned několik druhů nejzákladnějších lidských strachů – z výšek, z pohybu nad vodou a ze tmy (v případě nočních letů). Přestože většina cestujících ví, že pravděpodobnost úmrtí při létání je mnohonásobně nižší než při jízdě autem, nedokážou své obavy racionálně ovládnout. Na řadu pak přicházejí osvědčené techniky.

Kde si vybrat místa

Při rezervaci letenek zkuste najít přímý let. Pokud vás létání stresuje, oceníte každou minutu, kterou na délce letu ušetříte. Stejně tak se vyhněte nočním letům. Výhled z okénka je příjemnější než černá obloha.

Pokud máte možnost volby, upřednostněte sedadlo nad křídlem, u nouzových dveří nebo v uličce. Na křídlem bývají pohyby letadla cítit nejméně, navíc není přes křídlo vidět na zem. U nouzových dveří nebo v uličce je zase více místa a případné projevy klaustrofobie mohou být mírnější.

Sklenka na kuráž? Raději ne...

Pokud vám známí radí, abyste se na cestu letadlem posilnili něčím ostřejším, dvakrát si jejich doporučení rozmyslete. Ve větší výšce působí alkohol silněji než na zemi a to může vést k nepřirozeným reakcím, jako je agresivita, deprese nebo skutečná panika. Cestující proto udělají lépe, když místo sklenky alkoholu sáhnou po žvýkačkách či bonbonech.

Polykání a žvýkání totiž pomáhá zmírnit někdy až bolestivý tlak v uších, který projevy úzkosti zhoršuje.

Co dělat při turbulencích

Sedíte v letadle na správném místě, střízliví a se žvýkačkou v puse? Pak už vás může vyvést z míry jediné – tolik přeceňované turbulence. Přitom opravdu není důvod se jich bát.

Turbulence patří mezi zcela běžné atmosférické jevy, které způsobují změny tlaku a vzdušné proudy. Letadla s tímto jevem počítají a v žádném případě je turbulence nemohou poškodit ani převrátit. Jediné nebezpečí cestujícím hrozí, když se i přes pokyny posádky nepřipoutají.

Foto: Shutterstock

Místo, kde můžeš psát a diskutovat

Pro možnost vložit komentář musíte být přihlášena.
avatar

Dobré tipy. Abych ale pravdu řekla, tak já mám z létání obrovský strach. Třeba na dovolenou většinou jezdíme autem. Minulý rok jsme se byli podívat v Itálii a letos to vidíme na Chorvatsko. Hrozně ráda bych se podívala třeba na ostrov Krk. Dívala jsem se, že přes http://www.ubytovanivchorvatsku.cz/krk/ se tam dá sehnat i dost levné ubytování.

Odpovědět
lemur
lemur 23. 8. 2019

My zase létáme tak 2x ročně.

Odpovědět
KamilaK
KamilaK 22. 8. 2019

já také nikdy neletěla - strach nemám - nedokážu si to představit

Odpovědět
xxkouckaxx
xxkouckaxx 22. 8. 2019

tak to se mně netýká - do letadla by mne nikdo nedostal

Odpovědět
hudlenka
hudlenka 22. 8. 2019

nikdy jsem neletěla, asi ani nikdy nepoletím

Odpovědět

ŽENY s.r.o. v číslech

3 887
testovaných produktů
96 120
registrovaných inspirativních žen
210 746
vložených hodnocení

Chci odebírat novinky na svůj email.