Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas. Více informací

Redakce ŽENY s.r.o
Redakce ŽENY s.r.o
Vloženo 3. 4. 2019
Líbí se mi

Oslavy Nového roku na Srí Lance

Redakce ŽENY s.r.o
Redakce ŽENY s.r.o
Vloženo 3. 4. 2019
Líbí se mi
Oslavy Nového roku na Srí Lance

Oslavy Nového roku na Srí Lance

Duben je měsíc, který je na Srí Lance velmi významným, protože všichni očekávají příchod Nového roku. Přesný příchod Nového roku se tady každoročně liší. Jeho začátek vypočítává astrolog podle postavení planet Slunce, Země a Měsíce. Oficiální název je Sinhala a Tamil New Year a jako každý rok se oslavuje dne 14. dubna.

Na začátku tohoto měsíce začínají velké přípravy a spousta rodin začínají nakupovat a shánět dárky pro své nejbližší. V každém obchodním centru to vypadá přesně tak jako u nás před Vánoci. Nákupní horečka je v plném proudu. Lidé nakupují většinou oblečení, kterým pak obdarovávají své blízké. Podle tradice by se měl totiž Nový rok přivítat v něčem novém. Spousta rodin je schopných utratit i velké částky, záleží na poměrech dané rodiny, ale ti bohatší klidně nechají v obchodech 40 000 rupií. Každoročně je také Nový rok oslavován v určitých barvách a místním zvykem je, že oblečení smí kupovat jen starší příbuzenstvo mladším vrstevníkům.

TIP: Vydejte se na Srí Lanku a poznejte místní tradice a zvyky. Na zájezdech na Srí Lanku si užijete památky a relax na pláži. Dovolenou na Srí Lance pořídíte už od 35 970 Kč za 11 dní.

Přípravy na oslavy

Oficiální přípravy a tradice začínají už kolem 12. nebo 13.dubna, kdy každá rodina začne s velkým úklidem svých domovů. Během roku totiž většina srí lanských rodin moc neuklízí, protože jsou prý zaneprázdnění prací a studiem. Takže samotný úklid dá všem pořádně zabrat a všechen prach a špína s pavučinami za celý rok, musí z domu ven.

Od rána všude zní a praskají petardy, hlasité melodie a velká hostina začíná většinou okolo poledne 11:45 místního času. Ještě před tím jsou ale prvotně důležité veškeré přípravy.Prvním tradičním zvykem je rozdělání ohně v centru domu, kde se poté v hliněném kotlíku vaří kokosové mléko. Oheň většinou rozdělává hlava rodiny, tedy otec. Kotlík s mlékem musí ukazovat směrem na sever.

Novoroční zvyky

Jeden z převzatých hinduistických zvyků je také umístění kotlíku naproti obrazu nebo sošky boha Lakshmi. Lidé věří, že tento bůh přinese do domu blahobyt a hojnost. Kokosové mléko se pak vaří do té doby dokud nezačne bublat a nepřeteče z kotlíku ven. Tento moment je velmi důležitý, protože znamení vroucího kokosového mléka je pro lidi velkým požehnáním pro Nový rok, který díky tomu začíná. Kokosová vůně kouře a dýmu vnáší do domu štěstí, zdraví, hojnost a lásku po celý rok. Všechna stará práce končí a lidé se mohou vrhnout do nových věcí a začít podnikat.  Proto také celá rodina sepisuje svá přání týkající se jejich kariéry do sešitu. Stačí napsat jen jedno slovo na papír, které ale bude mít spojitost s vaším povoláním a pak pro to udělat něco, co tuto činnost odstartuje. Např. pokud pracujete v dopravě, napíšete nějaký svůj cíl, co byste v tomto roce chtěli zlepšit a poté jdete nastartovat auto. Lidé žijící na vesnici většinou zalévají květiny anebo začínají sázet nové stromy či jiné plody pro jejich obživu. Členové rodiny také zapalují vonné tyčinky, plní misky s vodou barevnými květinami a připravují stůl na velkou polední hostinu.

Tradiční novoroční dobroty

Typické tradiční dobroty a jídlo na Srí Lance, které nesmí na stolu chybět jsou:

Asmi = oblíbená sladká pochoutka z rýžové mouky, kokosového mléka a skořice.

Kevum/Oil cake = je vysoce smažený sladký koláček z rýžové mouky a kithulu (velmi sladký sirup)

Kokis = jsou vysoce pražené a křupavé kroužky (můžete je vidět i ve tvaru kytek nebo hvězd) z rýžové mouky a kokosového mléka. Tato pochoutka se považuje za tradiční srí lanské jídlo, ale svůj původ má z Nizozemska.

Bibikkan = bohatý tmavý vlhký koláč z drceného kokosu a krupice obvykle zdobený kešu oříšky a medovou polevou

Milk rice = mléčná rýže

Mung Kavum = vysoce pražená a smažená sladká pochoutka z rýžové mouky plněná palmovým cukrem

Aggala = sladké pečené rýžové kuličky vyrobené z kokosového ořechu, pepře a palmového cukru

Thala Guli = přezdívané jako sladké a zdravé místní maso obsahující sezamová semínka. Tato pochoutka je většinou zabalená ve tvaru válečku do bílého papírku

V podvečer se většina rodin společně vydává s plnými taškami za návštěvou svých blízkých a obdarovávají své příbuzné. Všude se koná honosná hostina. Na stole nesmí chybět různé druhy curry s rýží ani sladké či pálivé pochoutky. Tradice a zvyky na Srí Lance jsou zcela odlišné. Přijeďte a sami si je zažijte.

Místo, kde můžeš psát a diskutovat

Pro možnost vložit komentář musíte být přihlášena.
lemur
lemur 9. 4. 2019

Novoroční dobroty budou jistě moc dobré. Dala bych si.

Odpovědět
Marsy
Marsy 8. 4. 2019

velice zajímavé a hezky napsané

Odpovědět
Eva K.
Eva K. 8. 4. 2019

Odpovědět

ŽENY s.r.o. v číslech

3 887
testovaných produktů
100 201
registrovaných inspirativních žen
210 746
vložených hodnocení

Chci odebírat novinky na svůj email.