Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas. Více informací

Redakce ŽENY s.r.o
Redakce ŽENY s.r.o
Vloženo 17. 4. 2019
Líbí se mi

Milford Sound, mé nejoblíbenější místo na Novém Zélandu

Redakce ŽENY s.r.o
Redakce ŽENY s.r.o
Vloženo 17. 4. 2019
Líbí se mi
Milford Sound, mé nejoblíbenější místo na Novém Zélandu

Milford Sound, mé nejoblíbenější místo na Novém Zélandu

Na Novém Zélandu žiji přes devět let a pokud se mě zeptáte, které místo považuji za nejkrásnější, bez váhání vám odpovím Milford Sound. Zéland jsem procestovala skrz na skrz a byla jsem na místech, o kterých si i místní mohou nechat zdát, ale Milford mě prostě očaroval. Měla jsem ohromné štěstí, vidět ho nejen očima turisty, ale na devět měsíců jsem se stala posádkou jedné z turistických lodí. Pokusím se vás ve zkratce nalákat a dát vám několik soukromých tipů.

Co je to Milford Sound?

Milford Sound najdete v Národním parku Fiorland na jihozápadním cípu Jižního ostrova a oficiálně by se měl jmenovat Milford Fjord. `Sound` totiž znamená zatopené údolí vytvořené řekou, zatímco fjord vytvořil ledovec. V tu dobu, kdy první průzkumníci toto místo pojmenovali, slovo fjord ještě neexistovalo. Několik dob ledových vytesalo do skal úzké hluboké údolí vedoucí až k pobřeží. To je nyní zatopeno Tasmanovým mořem patnáct kilometrů do vnitrozemí a nad hladinou se tyčí téměř vertikální skalnaté štíty, vysoké jako Sněžka. Když jsem tam stála na palubě lodi, připadala jsem si oproti té majestátní přírodě maličká a uvědomovala jsem si, jak je můj život krátký a nevýznamný v porovnání s tímto údolím a horám, které se utvářely miliony let. To musíte zažít! Zéland se pyšní čtrnácti fjordy, ale Milford je nejdostupnější.

Cesta je cíl

Návštěva Milford Sound vám zabere celý den. Vede sem jen jediná silnice Milford Road a ta zde končí. Jízda jedním směrem trvá z nejbližšího městečka Te Anau přes dvě hodiny a z populárnějšího Queenstownu dokonce přes čtyři hodiny. Tím se ale, prosím, nenechte odradit! Cestou nebudete vědět, kam se samou krásou dívat dřív. Moc vám doporučuji přespat v Te Anau; nejenže si tím zkrátíte cestu o polovinu, ale objevíte turisty ne tolik známé, přesto nádherné místo s malebným jezerem a horami. Z Te Anau vede většina cesty největším národním parkem Nového Zélandu Fiordland. Projedete nedotčeným deštným pralesem, kolem ledovcových údolí, mohutných pohoří, uvidíte jezírka, vodopády, průzračné říčky a při troše štěstí i endemického alpského papouška Kea. Nepotkáte tu téměř žádné znaky civilizace a ztratíte i mobilní signál.

TIP: Vydejte se po Milford Sound na jednom z poznávacích zájezdů na Nový Zéland s českým místním průvodcem.

Hurá na palubu

Na konci Milford Road se vám poprvé otevře přenádherný pohled na fjord. Za parkovištěm najdete přístavní halu, kde si vyberete z řady společností nabízející plavby různých délek a služeb. Všechny lodě mají průvodce a provezou vás fjordem do ústí moře a zpět. Liší se hlavně velikostí, počtem turistů, nabídkou oběda či možností návštěvy podmořského akvária. Ceny se pak podle toho odrážejí, ale díky velké konkurenci najdete plavby za neuvěřitelně nízké částky. V letních měsících si raději objednejte palubní lístek s předstihem. Dejte na pocit, která plavba vám bude vyhovovat. I nejkratší plavba, která trvá kolem dvou hodin, bez jakýchkoli nadstandardních služeb vám poskytne zážitek na celý život. Na delších plavbách strávíte více času blíže skaliskům a vodopádům nebo vyjedete dále do moře. Já se většinou vyhýbám lodím s velkým počtem pasažérů, dávám přednost menším lodím s intimnější atmosférou. Vyplatilo se mi přivstat si a vydat se z Te Anau brzy ráno, abych předběhla většinu autobusů vyjíždějících z Queenstownu. Pokud máte čas a peníze, doporučuji zažít plavbu přes noc. Po setmění už žádné další turistické lodě fjordem neprojíždějí, tak že máte celou tu nádheru téměř samy pro sebe.

Počasí

Milford vás nezklame za žádného počasí! Sice tu prší přes dvě stě dní v roce, ale to právě dělá Milford Milfordem. Jistě, za slunečného počasí si odnesete fotografie jako z cestovatelského magazínu a venku na palubě zůstanete v teple a suchu. Pokud však prší, chcete být právě tady. Čím déle a hustěji prší, tím počet i intenzita vodopádů roste. Moře zčerná, šechno se třpytí a celý fjord se promění v naprostý zázrak přírody s ohlušujícím orchestrem padající vody. Často se mi tu pročistila hlava, jakoby všechny myšlenky odpluly spolu s tím deštěm. Jen si vždy zabalte teplé a voděodolné oblečení a nevěřte žádné předpovědi počasí!

Fauna a flóra

Většinu strmých skalisek pokrývá nanejvýš mech. V rovných částech fjordu bují původní deštné pralesy. Nedostupnost tohoto místa a krvežíznivé mušky uchránily tuto část Nového Zélandu před nemilosrdnou lidskou rukou. To mi připomíná, abyste si vzali dlouhé rukávy a kalhoty, a ještě přibalili repelent proti štípavým muškám sandflies.

Při troše štěstí můžete z lodi vidět tučňáka žlutookého nebo tučňáka nejmenšího, dvakrát až třikrát týdně sem zavítají delfíni a kolonii lachtanů uvidíte téměř vždy.

Mám pocit, že na popsání atmosféry Milford Sound slova ani fotografie nestačí. Pokud se jednou na Zéland vydáte, prosím zkuste Milford Sound zařadit do vašeho cestovního itineráře. Stojí to trochu odhodlání, dojet na tak vzdálené místo, ale zážitek z tohoto jedinečného dne jen tak nezapomenete.

Katka Zavazalová / autorka

Místo, kde můžeš psát a diskutovat

Pro možnost vložit komentář musíte být přihlášena.
Vesper
Vesper 8. 5. 2019

Krásné místo! Děkuji za odkrytí kouzelného místa, které jste Katko nádherně zdokumentovala snímky i tímto článkem. První věta mi upevnila v tom, že si článek přečtu- nejhodnotnější jsou články od lidí, které tam opravdu stáli i opakovaně (vracet se na stejné místo pro mě něco znamená). Děkuji a přeji další krásné dny či léta strávené u protinožců.

Odpovědět
Aktivko
Aktivko 5. 5. 2019

Nádhera

Odpovědět
hudlenka
hudlenka 3. 5. 2019

Krásné místo

Odpovědět
lemur
lemur 3. 5. 2019

Krásné prostředí a pěkné fotky.

Odpovědět

ŽENY s.r.o. v číslech

3 887
testovaných produktů
101 673
registrovaných inspirativních žen
210 746
vložených hodnocení

Chci odebírat novinky na svůj email.