Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas. Více informací

avatar
Lucie Janotová
Vloženo 14. 8. 2021
Líbí se mi

Jak turistický výlet s dětmi proměnit v zábavu

avatar
Lucie Janotová
Vloženo 14. 8. 2021
Líbí se mi
Jak turistický výlet s dětmi proměnit v zábavu

Jak turistický výlet s dětmi proměnit v zábavu

Děti potřebují akci a zábavu, a tak není divu, že představa nudného pochodu krajinou je nenaplňuje nadšením. Turistický výlet přitom může být skvělou příležitostí, jak společně prožít krásné chvíle v přírodě a podpořit kondici celé rodiny. Tady je pár tipů, jak na to. 

„Nejen děti, ale i mnozí dospělí se při pozvání na turistický výlet začnou ošívat. Jsme totiž od přírody líní, a tak se nám představa dlouhého chození spojeného s námahou vůbec nelíbí. Zkusme to ale vzít z opačné strany a pojmout výlet do přírody jako společenskou událost spojenou se spoustou her a zábavy, při níž se jen tak mimochodem dojde z bodu A do bodu B. Pokud si předem společně s dětmi připravíme dobrý plán, budou spokojeni všichni," doporučuje Štěpánka Štrougalová z dětského centra Baby Club Juklík, která je sama maminkou čtyř dětí.

Splněná přání

Nechte děti, ať si vymyslí, co všechno by chtěly při výletu zažít. Někdo bude chtít šiškovou bitvu, jiný lezení na skálu nebo hledání tajné chodby. Program cesty pak naplánujte tak, aby se dala, pokud možno, všechna vyřčená (a realizovatelná) přání stihnout.

Starší děti baví kešky. Nechte je předem naplánovat, kde se bude pátrat, a pak společně hledejte. Je to velké dobrodružství, které milují zvláště kluci. „Děti také baví, pokud jim výlet ozvláštníte bojovkou. Když každý vymyslí dva tři úkoly pro ostatní, budou mít všichni dlouho o zábavu postaráno. Také se mi osvědčilo, když si děti měly napsat nebo namalovat nějaké tajné přání – třeba zastávku na zmrzlinu nebo prohlídku oblíbeného hradu," dává další tipy Štěpánka Štrougalová.

Kudy půjdeme?

Zájmy dospělých a dětí, co všechno vidět a zažít na výletě, se můžou dost lišit. Když chceme, aby s námi děti rády šly i příště, je třeba přizpůsobit průběh turistické výpravy především jim. I když bychom sami raději pronikali do tajemství památek a četli si na informačních tabulích jejich podrobnou historii, děti potřebují spíš jiné formy poznávání. Víc ocení reálnou návštěvu hladomorny na hradě s poutavým „strašidelným" výkladem nebo možnost vylézt si na rozhlednu a zapsat se do zdejší kroniky. Ale nejvíc se děti vyřádí při samotném putování krajinou – v lese, kde můžou hrát na schovávanou, u řeky při házení „žabek".

„Starší děti, které si rozumí s moderní technikou, můžou předem v mobilu vymyslet a nastavit podrobnou trasu výletu, a převzít pak roli vedoucích výpravy. A vy se jejich instruktážemi musíte řídit. Věřte, že takovou výměnu rolí děti velmi rády přivítají a taky si ji patřičně užijí," dodává Štěpánka Štrougalová. 

Hurá, bude piknik!

Při delším výletě je samozřejmě důležitá pořádná svačina – kromě klasických obložených chlebů, jablek, banánů, případně řízků nebo karbanátků, jsou praktické i plněné tortilly se sýrem, nebo palačinky či lívance srovnané v krabičce, které můžou jíst výletníci jen tak samotné, anebo si k nim třeba nasbírat sezónní lesní ovoce.

Pro celou rodinu je krásným a výjimečným zážitkem obědvat společně někde v přírodě na dece. Takový piknik si rozhodně nenechte ujít. Kromě tašek už se dají koupit i praktické piknikové batohy, do nichž se vše potřebné pohodlně vejde. A starší děti se s vidinou očekávaného pikniku v jeho nošení ochotně vystřídají.

Krásné zážitky od začátku do konce

Vhodné oblečení a obutí na turistický výlet není radno podceňovat. Stejně jako pro nás dospělé i pro děti je důležité, aby se při venkovních aktivitách cítily pohodlně. Ti starší už si poradí sami a stejně si do oblečení moc mluvit nenechají, ale u těch mladších je dobré „být připraven" – na změny počasí i nejrůznější události – nést zbytečně v ruksaku na výlet náhradní oblečení je určitě lepší, než trávit cestu domů utěšováním promáčeného potomka, který v zápalu hry spadnul do potoka...

„A bylo by škoda pokazit si příjemné dojmy z vydařeného výletu spěcháním k úkolům, pračce či ke sporáku. Naopak – zkuste si zpestřit příchod domů výborným koláčem koupeným cestou a domluvou, že až budou děti v pyžamkách, sednete si ještě ke společnému prohlížení fotografií či ke společným poznámkám a kreslení do cestovního deníku," předává na závěr další dobrou zkušenost Štěpánka Štrougalová z Baby Clubu Juklík.

Foto: Shutterstock

Místo, kde můžeš psát a diskutovat

Pro možnost vložit komentář musíte být přihlášena.
sipeji
sipeji 15. 8. 2021

My si jako děti dělaly zábavu samy, třeba jsem počítaly žlutá auta, nebo každého zdravily a počítaly kolik lidí komu odpoví....

Odpovědět
hudlenka
hudlenka 14. 8. 2021

nás to čeká v budoucnu, zatím je vnouček malý

Odpovědět
Kahomar
Kahomar 14. 8. 2021

s dětmi jezdíme od malička, zrovna tak s vnoučaty a není problém je zabavit...letos na cestu do Chorvatska jsem jim připravila celotýdenní hru..

Odpovědět

ŽENY s.r.o. v číslech

3 887
testovaných produktů
100 232
registrovaných inspirativních žen
210 746
vložených hodnocení

Chci odebírat novinky na svůj email.