Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas. Více informací

avatar
Lucie Janotová
Vloženo 19. 5. 2021
Líbí se mi

Iva Janžurová slaví osmdesáté narozeniny! Jaké byly její osudové role?

avatar
Lucie Janotová
Vloženo 19. 5. 2021
Líbí se mi
Iva Janžurová slaví osmdesáté narozeniny! Jaké byly její osudové role?

Iva Janžurová slaví osmdesáté narozeniny! Jaké byly její osudové role?

Iva Janžurová je ikona! Žena se zářivým úsměvem, bláznivým smyslem pro humor, která přiznává, že v soukromí je spíš introvert. Na filmovém plátně se Iva Janžurová objevuje již od roku 1961 a dnes slaví své osmdesáté narozeniny. Připomeňme si na oslavu její nejzásadnější vážné i komediální role, kterými bavila a stále baví diváky všech věkových kategorií.

Všechno nejlepší, paní Janžurová!

TOP 10: nejlepší role Ivy Janžurové

Kočár do Vídně (1966)

Podle námětu Jana Procházky natočil v roce 1966 režisér Karel Kachyňa komorní příběh z posledních dnů druhé světové války. Ústřední hrdinkou je zoufalá venkovská žena, které Němci pověsili muže a které osud přivedl do rukou mladého vojáčka, na němž může vykonat svou pomstu. Celé drama se odehrává během cesty hlubokým lesem, kdy koňský povoz se ženou, vojákem a jeho těžce raněným spolubojovníkem míří k rakouským hranicím. Žena čeká na příležitost pomstít se, ale když ta chvíle nastane, zabít nedokáže… Kočár do Vídně patřil k nejdiskutovanějším filmům své doby.

Světáci (1969)

Skopec, Prouza, Petrtýl jsou tři venkovští fasádníci, kteří pracují v Praze na obnově domů. Láká je pražský noční život, ale jejich první návštěva luxusního podniku Diplomat Grill se příliš nevydaří a nakonec musí utéci. Nevzdávají se však. Dají si ušít kvalitní obleky a najmou si na výuku společenské výchovy bývalého učitele tance Dvorského. Když Dvorský uzná, že jsou již dostatek vzděláni, vypraví se muži opět do Diplomat Grillu. Tady se seznámí s třemi mladými ženami. Vedle Jiřiny Bohdalové a Jiřiny Jiráskové se jednalo o jednu z prvních větších hereckých příležitostí i pro Ivu Janžurovou, ve kterém naprosto zazářila!

Čtyři vraždy stačí, drahoušku (1970)

Filmy režiséra Oldřicha Lipského jsou známou svou typickou „americkostí“. Jeho cit pro komedii a vizualizaci perfektně doplnila hlavní herecká postava v podobě Lubomíra Lipského st. Alias naivního George, který se stane obětí náhody, kdy někdo za jeho prahem zanechá mrtvolu. Georgovi tak začíná nejhorší období jeho života. Iva Janžurová se ve filmu opět sešla s Jiřinou Bohdalovou a zahrála si tu postavu Kate.

Pane, vy jste vdova! (1970)

Bláznivá komedie s mnoha neočekávanými zápletkami a záměnami osob se odehrává v blíže neurčeném království, kam přijíždí státní návštěva – král sousedního státu. Incident, který má za následek vážné poranění vzácného hosta, přiměje krále zrušit armádu, která prokázala svou neschopnost. Generálové se ovšem okamžitě spiknou a chystají se svého vladaře odstranit. Ale jsou zde geniální poddaní – lékař, který transplantuje kterýkoliv orgán komukoliv, astrolog, který předvídá spolehlivě všechny katastrofy, a mnoho krásných a chytrých žen, které příslušně komplikují již zapletenou situaci… Ivě Janžurová si ve filmu zahrála spolu s Jiřím Sovákem, Eduardem Cupákem, Olgou Schoberovou a Františkem Filipovským a její herecký výkon zde byl naprosto nezapomutelný!

Petrolejové lampy (1971)

Film Petroleové lampy se dočkal představení na mezinárodním filmovém festivalu v Cannes a Iva Janžurová v něm ztvárnila roli Štěpy. Ta žije v době, kdy žena jejího věku má být dávno vdaná a zaopatřená. Štěpa se však od žen a dívek v jejím věku liší. Je emancipovaná a touží žít sama. Právě kvůli této skutečnosti se po celém maloměstě začnou šířit fámy, že je žena lehkých mravů, a proto ji nezbývá nic jiného než se provdat za svého bratrance.

Morgiana (1972)

Iva Janžurová ve své životní roli (přesněji řečeno dvojroli) ztělesňuje dvě povahově zcela rozdílné sestry. Zatímco jedna je vlídná a dobrá, druhá představuje ztělesněné zlo, chorobnou nenávist a závist. Zlá sestra se rozhodne odstranit svůj sourozenecký protějšek, ve kterém není schopna snést vlastnosti, jež právě sama postrádá. Její zrůdnost však záhy překvapí ji samotnou, když nabyde nečekaných rozměrů.

Páni kluci (1975)

Kdo by tento film nemiloval? Dobrodružný snímek Páni kluci byl oblíbený v 70. letech a jeho popularita trvá dodnes. Ukazuje tehdejší školní východu, která zahrnovala i tělesné tresty. Tři nerozluční kamarádi Tomáš, Jožka a tulák Hubert žijí v poklidném městečku Levín počátkem století. Tomáš žije u energické tety Apoleny a strýce Václava, kterým pořádně koření život. Jemu zase dělá naschvály bratranec Štěpán, žalobník a zlomyslný kluk. Tetu Apolenu ve filmu mistrovsky ztvárnila právě Iva Janžurová.

Zítra to roztočíme, drahoušku…! (1976)

Jedna z nejoblíbenějších rodinných komedií vůbec vypráví příběh o sousedech, kteří si neustále dělají naschvály. Iva Janžurová společně s filmovým manželem zesnulým hercem Františkem Peterkou tvoří dokonalý temperamentní pár, který bojuje proti postarším a usedlým manželům Stelle Zázvorkové a Miloši Kopeckému.

Což takhle dát si špenát (1977)

Další geniální film od režiséra Václava Vorlíčka vtáhne diváky do výzkumného ústavu, ve kterém se vyvíjí prototyp přístroje na regeneraci dojnic. Docent Mlýnek společně se šéfem kosmetického salonu se rozhodnou plány za pomoci recidivistů Zemánka a Lišky ukrást a postavit vlastní stroj, s nímž budou vracet bohatým zahraničním zákaznicím mládí a krásu. Přístroj má ale dosud drobné vady… Iva Janžurová se ve filmu zahrála opět dvojroli a to manželku Jiřího Sováka a následně zestárlou verzi svojí filmové dcery.

O princezně, která ráčkovala (1986)

Musíme vybrat i pohádku, ve které se Iva Janžurová objevila a naprosto v ní zazářila. Naše volba padla na pohádku O princezně, která ráčkovala a vypráví o tvrdohlavé princezně, jenž si chce najít manžela, který bude ráčkovat stejně vznešeně jako ona. Iva Janžurová si v ní zahrála s Dádou Patrasovou, Janem Českým, Jiřinou Bohdalovou a Jiřím Krampolem. 

Foto: archiv

Místo, kde můžeš psát a diskutovat

Pro možnost vložit komentář musíte být přihlášena.
Siraellen
Siraellen 20. 5. 2021

Mám ji ráda

Odpovědět
sipeji
sipeji 20. 5. 2021

Řadu z těchto filmů jsem ani neviděla, mám co dohánět.

Odpovědět
lemur
lemur 20. 5. 2021

Výborná herečka. Mám jí ráda.

Odpovědět
potkanek
potkanek 19. 5. 2021

taky ji mám ráda jako herečku

Odpovědět
Svata
Svata 19. 5. 2021

Mám ji ráda, připojuji se ke gratulantům

Odpovědět

ŽENY s.r.o. v číslech

3 887
testovaných produktů
100 200
registrovaných inspirativních žen
210 746
vložených hodnocení

Chci odebírat novinky na svůj email.