Přichystat svého plechového miláčka na chladnější část roku, neznamená jenom přezout na zimní pneumatiky. Je toho ale mnohem více, co je potřeba udělat, než teplota spadne pod nulu. Auta mohou zbytečně trpět nepříznivým a chladným počasím, a to právě proto, že se příprava podcení. Kromě povinné péče o vozidlo je dobré zakoupit i pomocníky, kteří vám zimu usnadní.
1)     Investujte do pneumatik kvůli bezpečnosti i pokutám!
Zimní pneu by měly mít hloubku vzorku minimálně 4 mm. V Česku jsou povinné ve dvou případech: buď je doba mezi 1. listopadem a 31. březnem, nebo v případě, že na silnici leží souvislá vrstva sněhu, ledu nebo námraza. Za kvalitní pneumatiky se vyplatí připlatit, tolik se neopotřebují a nehlučí. Správný typ zajistí větší přilnavost k vozovce a zároveň výrazně nezvýší spotřebu paliva. Nejen na cesty do hor si s sebou nezapomeňte vzít i sněhové řetězy. Dva kusy stojí do 2000. Pokud ale bydlíte v horských částech republiky, kde je povinné je mít ve své výbavě, pořiďte si dražší modely. Zaplatíte až 5000 korun. Na levnější řetězy ve spreji je menší spolehnutí.

2)     Neumyté auto voskováním nespasíte
Zvýšená vlhkost také nahrává korozi, proto ošetřete lak auta voskováním, které chrání proti drobným nečistotám. Nejdříve jej důkladně umyjte, prach totiž snižuje účinek péče. Hlavní pravidlo zní: v zimě se vůz neumývá pro krásu, ale z preventivních důvodů. Před voskováním by se ještě měly opravit velké škrábance, které ani vosk nezacelí. Na výběr je varianta domácího ošetření či profesionálního postřiku. Kvalita vosku se odvíjí zejména od ceny. Domácí autokosmetiku pořídíte už od 300 korun, práce profesionála vyjde od 1000 korun výše.
3)     Přetěžovaný podvozek si zaslouží antikorozní postřik
Nezapomeňte pečovat i o podvozek, který zrezne snadněji než nalakovaná kapota! „V zimních měsících podporují totiž korozi látky, kterými se postřikují vozovky,“ nabádá Jiří Beneš odborník z Autotýmu, dodává, „předejdete tak účtům za výměnu zkorodovaných součástek. Toto platí nejen u starších ojetých aut, ale už i u mladších modelů, dva až tři roky starých, kde jste například druhým majitelem.“ Preventivní ošetření vyjde pod deset tisíc korun, podle typu vozu a vydrží až tři zimy.
4)     Důležité je dobře vidět a být viděn!
Nechat si seřídit světlomety je úprava na pár minut. Účet bude za cca 150 korun a zajistí, že nikoho nebudou světla nepříjemně oslňovat a budete mít dostatečný výhled. Pokud máte na voze ostřikovače předních světel, nezapomeňte si do auta přibalit více zimní kapaliny do ostřikovačů.

5)     Doplňte kapaliny
Srdce vozu – motor by měl být opečovávaný kvalitním olejem. Ten se nemusí měnit sezónně, ale pro zimu jsou vhodnější ty tekutější. Za studena mažou lépe a poznáte je podle nízkého počátečního čísla (SAE 10W-40). Se správným výběrem poradí odborník ze servisu. Po létě zkontrolujte i chladící kapalinu, která kvůli vysokým letním teplotám přirozeně ubývá. Právě teď by se měla doplnit případně vyměnit za novou s výdrží -30°C. Stará kapalina může při mrazech zamrzat a poškodit motor i s chladičem.
6)     Na zoubek se podívejte i baterii
Ověřte si, že je nabitá a nemá zanesené kontakty. „Mnoho řidičů netuší, že i baterie má určitou životnost, podle typu se uvádí 4-6 let. Zdatnější kutilové si ji mohou prohlédnout a dobít sami doma, postačí jen doplit destilovanou vodu, případně nechte na odborníkovi,“ radí Jiří Beneš. S teplotou
-10 °C se kapacita baterie sníží o 30 %. Pro všechny případy si do auta přibalte deku na zahřátí. Novou autobaterii pořídíte od 1000 korun do 3000, za práci si autoservis nejspíš bude účtovat okolo 500.
7)     Malí pomocníci předejdou velkým potížím!
Rukavice, škrabka, smetáček a rozmrazovací sprej předejdou zničeným kreditkám ve zmrzlých prstech a ušetří drahocenný čas i nervy. Všechny tyto pomocníky pořiďte hned při koupi auta a nechte je třeba v zapínací tašce v kufru. Nejen řidiči, kteří si potrpí na úklid, ocení gumové autokoberce. S sebou domů si nezapomeňte vzít jedinou věc – rozmrazovač zámků a těsnění, za který budete v mrazech vděční. Nezapomeňte udělat revizi stěračů nebo rovnou kupte nový pár, který vyjde v průměru na 400 korun. Nemrznoucí směs do ostřikovačů je samozřejmostí.
Bezpečnou jízdu vám přejí ŽENY s.r.o. ve spolupráci s Autotým
 
Foto: Shutterstock, Pexels

1 Komentář
  1. Lenka Nováková 6 měsíců ago

    Podle mě dost užitečné rady. Přes zimu si auto určitě zaslouží trochu víc péče. My třeba děláme každý rok to, že než začne zima, tak s autem zajedeme tady do tohoto kosmetického servisu. Umí tam opravit drobné nedokonalosti na laku, aby se třeba dál nešířila koroze, celkově auto vyčistí a tak. Sice to něco stojí, ale myslím si, že to určitě má smysl.

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account