Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas. Více informací

Redakce ŽENY s.r.o
Redakce ŽENY s.r.o
Vloženo 27. 4. 2021
Líbí se mi

Jak určit správný den pro početí miminka?

Redakce ŽENY s.r.o
Redakce ŽENY s.r.o
Vloženo 27. 4. 2021
Líbí se mi
Jak určit správný den pro početí miminka?

Jak určit správný den pro početí miminka?

Ať už se snažíte o miminko nebo ne, je dobré vnímat signály, které Vám tělo vysílá během hormonálních změn každý měsíc. Můžete tak poměrně jednoduše vytušit, kdy přijde menstruace, které dny jsou plodné, které ne a kdy nastává ovulace. Ovulace a plodné dny jsou základními faktory pro případné plánování oplodnění

Aby pro přítomnost ovulace všechno fungovalo jak má, je nutná správná a vyvážená hladina pohlavních hormonů.

Hormonální profil

Hlavní důležité hormony, které mají přesný význam během menstruačního cyklu, jsou:

 • Folikulostimulační hormon (FSH) – stimuluje růst folikulů ve vaječnících (folikul – malý váček s vajíčkem ve vaječníku)
 • Luteinizační hormon (LH) - odpovídá za uvolnění zralého vajíčka z folikulu
 • GnRh (gonadotropin releasing hormon) – podporuje uvolňování FSH a LH do krevního oběhu
 • Estrogen – je vytvářen ve vaječnících a podílí se spolu s progesteronem na tvorbě děložní sliznice
 • Progesteron – odpovídá za přestavbu děložní sliznice, její přípravu pro přijetí embrya a ochranu těhotenství po jeho vzniku

Důležitou roli při snaze o oplodnění hrají také androgen a prolaktin.

Androgeny

Jsou mužské pohlavní hormony. V malém množství tvoří i u žen. Produkují se ve vaječnících, nadledvinách a tukové tkáni. Jsou důležité pro tvorbu ženských pohlavních hormonů. Při jejich nadbytku však mohou zvýrazňovat vývoj některých mužských znaků a ovlivnit plodnost ženy.

Prolaktin

Je odpovědný za nástup a udržení tvorby mléka v prsní žláze. Dojde-li však ke zvýšené produkci u nekojící ženy, způsobí obvykle poruchy ovulace a neplodnost.

Porucha jemné rovnováhy ve vzájemném nastavení těchto hormonů může způsobit neplodnost. Pokud se početí neúspěšně pokoušíte delší dobu, je vhodné požádat lékaře o stanovení hormonálního profilu, který může problémy jednoduše odhalit.

Ovulace

Pokud si přejete otěhotnět, je nutné, aby Vaše vaječníky vytvořily a uvolnily vajíčko. Uvolněné vajíčko pak začne sestupovat vejcovodem k děloze. Pokud během této cesty narazí vajíčko na spermii a dojde k jejich splynutí, můžeme hovořit o oplodnění vajíčka. Tomuto procesu se říká ovulace.

Ovulace nastává přibližně 14 dní před začátkem menstruačního krvácení (úplné krvácení, ne špinění).

Délka menstruačního cyklu je u většiny žen individuální, a proto je k určení ovulace zkusit i jiné metody než počítání podle cyklu.

Ovulační test

Pravděpodobně nejjednodušším zjištěním ovulace je ovulační test, který je běžně dostupný v drogeriích a lékárnách. Ovulaci zjišťuje na základě přítomnosti hormonů v moči, jedná se tak o podobný princip, na kterém fungují i těhotenské testy, tedy počůrání papírku.

Měření teploty

Během ovulace se navyšuje teplota těla zhruba o 0,2-0,4°C. Tato teplota je vhodná k uhnízdění vajíčka. Proto můžete ovulaci určit měřením teploty. Teplotu je nejlepší měřit po probuzení, vždy na stejném místě, a to v ústech, v konečníku nebo v pochvě.

Sledování cervikálního hlenu

Možná už jste si všimla, že se v určitém období mezi menstruacemi mění i poševní prostředí. Dochází k uvolnění hlenu z děložního hrdla, který je během ovulace řídký, vodnatý a kluzký. Je možné ho objevit na toaletním papíru, v některých případech ho můžete pozorovat i jako výtok na kalhotkách.

Bolest a slabé krvácení

U některých žen se projevuje ovulace i méně příjemnými způsoby jako je bolest v podbřišku nebo slabé krvácení.

Chuť na sex

Hormonální změny během ovulace mohou u některých žen způsobit i zvýšenou chuť na sex. Tento projev může ocenit i Váš partner.

Když se to trochu komplikuje...

Anovulace

K anovulaci dochází v té chvíli, kdy se během menstruačního cyklu neuvolní zralé vajíčko, ale děložní sliznice stále narůstá, což vede k jejímu pozdějšímu odloučení a tedy normálně vypadající menstruaci. Tento proces neznamená nutnou neplodnost. Může potkat i ženy, které jsou plodné, ale procházení zrovna nemocí nebo mají nadměrný stres.

Bohužel ve 30-40% případů anovulace důvodem k neplodnosti je.

Mezi nejčastější příčiny anovulace patří:

 • Nadměrný stres
 • Problémy s hormonální rovnováhou
 • Časté výkyvy tělesné hmotnosti, podvýživa, nadváha
 • Vyšší věk
 • Porucha činnosti štítné žlázy
 • Syndrom polycystických ovárií (PCOS)

Zvláště poslední dva zmíněné body mohou být při pokusu o početí velikou překážkou. Dnešní medicína ale umí díky podání kombinace vhodných hormonů mnohé problémy zmírnit, či je vyřešit úplně.

 

Místo, kde můžeš psát a diskutovat

Pro možnost vložit komentář musíte být přihlášena.
sipeji
sipeji 28. 4. 2021

U obou dcer vím přesné datum početí.

Odpovědět
hudlenka
hudlenka 27. 4. 2021

Odpovědět

ŽENY s.r.o. v číslech

3 887
testovaných produktů
101 655
registrovaných inspirativních žen
210 746
vložených hodnocení

Chci odebírat novinky na svůj email.