Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas. Více informací

Kristina|ŽENA s.r.o.
Kristina|ŽENA s.r.o.
Vloženo 10. 6. 2019
Líbí se mi

Jak je to s mužskou plodností?

Kristina|ŽENA s.r.o.
Kristina|ŽENA s.r.o.
Vloženo 10. 6. 2019
Líbí se mi
Jak je to s mužskou plodností?

Jak je to s mužskou plodností?

Spontánní početí je v dnešní době naneštěstí stále obtížnější a počet párů, který se s tímto problémem potýká, dlouhodobě narůstá. Podle aktuálních průzkumů vzrostl za poslední rok počet umělých oplodnění na 39 000 zákroků, nejvíce v české historii. Problém s plodností má až 25 % párů. A dochází také k vyvracení jednoho velkého předsudku, že za neplodnost je většinou zodpovědná žena. V současné době je prokázáno, že téměř v polovině případů je problém na druhé straně – u mužů.

Neplodnost v číslech

Podle Světové zdravotnické organizace (WHO) měli muži v roce 2010 o tři čtvrtiny méně spermií než v 50. letech minulého století. Dříve se za normální považoval spermiogram s koncentrací 40 milionů spermií na mililitr, nyní je to 15 milionů. Asi pět procent mužů má pomalé, někdy i úplně nehybné spermie, které nejsou schopny oplodnit vajíčko.

Novější výzkumy sice paniku trochu mírní a totální neplodnost podle nich mužům v dohledné době nehrozí, potvrdil se ale výrazný vliv věku muže na počet a kvalitu spermií. A protože v dnešní době zakládáme rodinu později, než tomu bylo v minulosti, jsou problémy s plodností mnohem častějším tématem k řešení.

Co ovlivňuje mužskou plodnost?

Nejvýraznější dopad na mužskou plodnost mají faktory, které může ovlivnit každý sám. Jsou jimi obezita, kouření, stres nebo sedavé zaměstnání.

Nejčastější příčinou mužské neplodnosti je varikokéla, postižení žil varlat srovnatelné s křečovými žílami na nohou. Porucha výživy tkáně varlete a porucha funkcí varlat je u včas diagnostikované a léčené varikokély preventabilní, tedy je možné jí předejít. Odborníci se shodují, že léčba neplodnosti u muže má v mnoha případech lepší efekt než asistovaná reprodukce, a navíc naprosto bez zátěže partnerky.

Jak to mužům o něco ulehčit

Muži si většinu jen těžce připouští, že by mohli mít na problémech s početím lví podíl. A představa vyšetření spojená s ejakulací do zkumavky v nemocničním prostředí také nikoho příliš neláká. Naštěstí je dnes věda již tak daleko, že mužskou plodnost lze jednoduše testovat i doma. Jedním ze zdravotnických a patentovaných testů je domácí sada SwimCount. Tato sada měří počet pohyblivých spermií, které jsou schopny oplodnit vajíčko. Je tak možné téměř okamžitě zjistit, jaká je kvalita spermií vašeho partnera, a to s přesností 96 % oproti laboratorním testům. 

Moderní věda dnes dokáže většinu obtíží s početím překonat, vždy je ale nejlepší začít těmi nejméně invazivními a náročnými kroky a zaměřit se především na zdravý životní styl a prevenci.

V příštím díle se můžete těšit například na články:

Co se děje s vašimi intimními partiemi během těhotenství nebo Jak vybrat správné těhotenské spodní prádlo

Místo, kde můžeš psát a diskutovat

Pro možnost vložit komentář musíte být přihlášena.
k.eva
k.eva 29. 6. 2019

Odpovědět
lemur
lemur 22. 6. 2019

Odpovědět
Eva K.
Eva K. 17. 6. 2019

Odpovědět

ŽENY s.r.o. v číslech

3 887
testovaných produktů
96 672
registrovaných inspirativních žen
210 746
vložených hodnocení

Chci odebírat novinky na svůj email.