Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas. Více informací

Redakce ŽENY s.r.o
Redakce ŽENY s.r.o
Vloženo 4. 7. 2021
Líbí se mi

Čekáte miminko? Co se děje s intimními partiemi budoucí maminky?

Redakce ŽENY s.r.o
Redakce ŽENY s.r.o
Vloženo 4. 7. 2021
Líbí se mi
Čekáte miminko? Co se děje s intimními partiemi budoucí maminky?

Čekáte miminko? Co se děje s intimními partiemi budoucí maminky?

Miminko pomalu roste a vy se začínáte těšit na přicházející období plné radosti, až bude děťátko na světě. Těhotenství ale mohou doprovázet i nepříjemné pocity.

Od klasických ranních nevolností přes bolest v zádech až k intimním potížím. Kvůli hormonálním změnám se mění i mikroflóra intimních partií, což mohou často doprovázet vážnější i méně vážné intimní potíže.

Mikroflóra

Hormonální výkyvy mohou způsobovat, že se aktivně nereprodukují lactobacily, které štěpí glykogen a zajišťují tak intimní rovnováhu v podobě kyselého pH intimních partií. Pokud glykogen nevzniká, může se pH intimním partií přehoupnout do zásaditých hodnot, kdy vznikají nepříjemné potíže, jako jsou bakteriální nebo kvasinkové infekce, které následuje svědění, pálení nebo nepříjemný výtok.

Předcházejte nepříjemným pocitům

Svědění a pálení nemusejí nutně způsobovat jen vaginální infekce. Může to být také následek špatně vybraného materiálu spodního prádla nebo pracího prostředku, který zrovna používáte. Je důležité dbát také o správnou intimní hygienu a užívat mýdla, která jsou pro mytí intimních partií díky speciálně upravenému pH určena.

Vaginální suchost

Suchost v oblasti intimních partií nastává ve většině případů z důvodu hormonální nerovnováhy. Ať už se jedná o menopauzu nebo těhotenství, je to období, kdy si hormony zahrávají s vaším tělem ne zrovna podle vašich představ. 

V tomto období je také kladen důraz na správnou hygienu a dobrý výběr šetrných mycích prostředků.

Výtok může mít hned několik důvodů

I za normálních okolností může ženské tělo vylučovat přirozené množství poševního sekretu. To je zcela v pořádku. Průhledný nebo mléčný výtok bez zápachu nemusí nikoho znepokojovat.

Pozor byste si ale měly dát, pokud je výtok zbarvený a cítit nepříjemným zápachem. Hustý bílý výtok může znamenat přítomnost vaginální infekce, která může při rozšíření ohrozit i vaše těhotenství vyvoláním předčasného porodu.

Hnědý a krvavý výtok jsou znamením k okamžitému vyhledání lékaře. Krvavý výtok může být příznakem narušení placenty. Tento okamžik může signalizovat blížící se porod, a proto není na co čekat. Miminko už bude pravděpodobně brzy na světě.

Nepříjemný zápach můžete cítit jen vy

Kvůli hormonálním změnám mohou nastat případy, kdy ledviny vylučují více moči, proto můžete mít pocit, že je vaše moč i intimní partie více cítit. Může tomu tak být i nemusí. Tento fakt může ovlivňovat i faktor, že těhotné ženy mají mnohem citlivější čich, a proto na tento pach mohou být citlivější.

Pulsování

Během těhotenství je průtok krve v intimních partií mnohem vyšší než normálně. Proto se nastávající maminky mohou setkat s pulsováním či zvětšováním vnější oblasti intimních partií.

V posledním trimestru se dno pánevní může začít postupně roztahovat v důsledku přítomnosti hormonu relaxinu. Tělo se tak připravuje na blížící se porod.

Foto: Shutterstock

Místo, kde můžeš psát a diskutovat

Pro možnost vložit komentář musíte být přihlášena.
Kahomar
Kahomar 7. 7. 2021

tak toto už máme za sebou

Odpovědět
sipeji
sipeji 5. 7. 2021

Toto období vyžaduje speciální pozornost.

Odpovědět

ŽENY s.r.o. v číslech

3 887
testovaných produktů
101 509
registrovaných inspirativních žen
210 746
vložených hodnocení

Chci odebírat novinky na svůj email.