Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas. Více informací

Redakce ŽENY s.r.o
Redakce ŽENY s.r.o
Vloženo 3. 9. 2021
Líbí se mi

Jak to má láska se stresem i hubnutím?

Redakce ŽENY s.r.o
Redakce ŽENY s.r.o
Vloženo 3. 9. 2021
Líbí se mi
Jak to má láska se stresem i hubnutím?

Jak to má láska se stresem i hubnutím?

Romantická láska je silný cit, přičemž člověk se prý zamiluje průměrně čtyřikrát za život. Pokaždé to ovšem přináší jisté více či méně divné okolnosti. Jak to má láska se stresem i hubnutím?

A je to tady. Srdce vám buší, toužebně přivíráte oči a hlavou se vám honí tisíce myšlenek. Je to ten pravý? Budete si rozumět? Tak to se ukáže až za pár týdnů, ne-li měsíců, nicméně mysl i tělo na lásku zareaguje ihned. Jakým způsobem? Tohle můžete očekávat!

Nižší tělesná hmotnost i euforie  

Skáčete radostí, svět je najednou hezčí. Nevadí vám fronta v obchodě ani zácpa na dálnici. Účinky dopaminu, serotoninu, oxytocinu, ale také i kortizolu, způsobují euforii. Vědci tenhle stav nazývají biochemickou intoxikací organismu, která připomíná šílenou party plnou kokainu. Jsou chvíle, kdy nepotřebuje jíst a ani spát. Proto je velmi pravděpodobné, že v prvních týdnech nového vztahu také zhubnete. Taky máte pocit, že se vám rozskočí každá buňka v těle. No a sex? Zpevní vám tělo. Ne nadarmo se považuje za formu lehkého cvičení, jež se dá přirovnat k chůzi po schodech.

Lepší kardiovaskulární zdraví

Projevy intimity a láska jsou pro zdraví srdce prospěšné. Prokázala to jistá studie, během které se páry po dobu 10 minut držely za ruce a následně se na 20 sekund objaly. Zdravotní testy prokázaly, že i takhle krátký sociální kontakt kromě jiného snižuje vysoký krevní tlak a omezuje tak výskyt hypertenze, která je nebezpečná především pro cévy.

Žádný stres a „depka“

Vždy, když se dobrovolně a rádi (tedy s láskou) milujete, klesá v organismu stresový hormon kortizol a tím dochází k úlevě od stresu. V podstatě láskyplný sex tělo doslova uzdravuje, což vyplynulo z odpovědí 3 000 dobrovolníků ve věku 57 až 85 let. Ti se shodli, že pravidelný sex pozitivně ovlivňuje celkové zdraví i psychiku. Známá Klinika Mayo sídlící v minnesotském Rochesteru v závaznosti na to dokonce uvedla, že láska a milování preventivně odvrací běžné nachlazení a působí proti depresi. Má to však jeden háček. Víte, jak maximalizovat pozitivní účinky lásky a postelových hrátek?

I studie Newyorské státní univerzity prokázala, že ti, kdo se milují, trpí méně depresivními příznaky, nicméně je nutné vynechat prezervativ. Vědci totiž vyslovili domněnku, že za antidepresivními účinky stojí některé látky obsažené v semenu, například estrogeny a prostaglandiny. Až tedy opadne počáteční euforie z čerstvé známosti a budete vědět, že zrovna tenhle partner stojí za to – a je věrný, popřemýšlejte, zda si s gynekologem nevyjednat nitroděložní tělísko a neoddávat se svobodnějším zážitkům.

Foto: Shutterstock

Autorka: Šárka Mikulová

Místo, kde můžeš psát a diskutovat

Pro možnost vložit komentář musíte být přihlášena.
Siraellen
Siraellen 5. 9. 2021

když jsem zamilovaná, jsem vždy sama se sebou spokojená

Odpovědět
Kahomar
Kahomar 4. 9. 2021

hmmm, každá jsme jiná

Odpovědět
hudlenka
hudlenka 4. 9. 2021

vždy, když jsem se zamilovala, tak jsem neměla potřebu jíst a zhubla jsem, ale jakmile mě partner začal zvát na opulentní večeře nebo dokonce začal vařit doma, šla kila zasenahoru

Odpovědět
sipeji
sipeji 4. 9. 2021

Zamilovanost je kouzelný stav a se souhlasím, že má skvělý vliv na postavu i náladu.

Odpovědět
Jana101
Jana101 3. 9. 2021

Odpovědět

ŽENY s.r.o. v číslech

3 887
testovaných produktů
100 357
registrovaných inspirativních žen
210 746
vložených hodnocení

Chci odebírat novinky na svůj email.