Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas. Více informací

Martina | ŽENA s.r.o.
Martina | ŽENA s.r.o.
Vloženo 14. 2. 2019
Líbí se mi

Zamilovanost postupně vyprchá, ale lásku můžeme cítit celý život, když si ji budeme hýčkat, míní vztahový kouč Petr Koch

Martina | ŽENA s.r.o.
Martina | ŽENA s.r.o.
Vloženo 14. 2. 2019
Líbí se mi
Zamilovanost postupně vyprchá, ale lásku můžeme cítit celý život, když si ji budeme hýčkat, míní vztahový kouč Petr Koch

Zamilovanost postupně vyprchá, ale lásku můžeme cítit celý život, když si ji budeme hýčkat, míní vztahový kouč Petr Koch

Jak je možné, že zamilovanost ze vztahu postupně mizí? Někomu vydrží roky, u jiných vztahů vyhasíná rychleji. Petr Koch, zakladatel projektu „Mapy lásky“, na to má svůj pohled. A protože 14. února slavíme svátek všech zamilovaných – Valentýn, je toto téma více než aktuální.

Z jakých důvodů nejčastěji vyprchá ze vztahu zamilovanost?

Zamilovanost tak, jak ji většina z nás chápe, je stav, kdy na druhém obdivujeme snad úplně vše. Po určité době nám některé věci začínají vadit. Ti, kteří věří na spřízněné duše, statisticky žijí méně šťastné vztahy, protože si myslí, že nenašli toho pravého. A lidé, kteří na to nevěří, mají paradoxně šťastnější vztahy, protože na nich stále pracují.

U dlouhodobých vztahů zamilovanost postupně vyprchá, protože přestaneme dělat věci, které vztah vyživují. Vzdalujeme se od partnera a pak nám může přijít zajímavější někdo jiný. Je to o neustálém propojování se s partnerem, o překonávání těžkých období a radování se z těch krásných.

Blíží se Valentýn. Co si myslíte o svátcích pro zamilované, mohou pomoci upevnit vztah?

Z mého pohledu je důležité dělat to, co nás naplňuje a dělá nám radost. Vztahové rituály jsou určitým pojítkem a Valentýn k tomu může přispět. Ale pokud páry nechtějí tento svátek slavit, je to také v pořádku. Myslím si, že to, co nás dělá opravdu šťastné je, když máme možnost následovat vnitřní pravdu a tu si do sytosti užít. Pokud někdo rád slaví Valentýn nebo První Máj, je to skvělé. Ale v případě, že by to mělo být spíše „z povinnosti“ bez nadšení, pak to postrádá smysl.

Co přesně si pod pojmem „zamilovanost“ představit. Jak ji definovat?

Zamilovanost je „hříčka“ našich hormonů, kdy cítíme, že milujeme, a že jsme milováni. Koupeme se v lásce. Mohu to přirovnat k cedníku na nudle – jako pomyslné vědro na lásku, ve kterém vám někdo na chvilku zalepí všechny dírky, které představují naše zranění či vzorce chování a vy doslova přetékáte láskou. Po určité době přijde situace, kdy partner udělá mnohdy i neúmyslně něco, co se nám nelíbí a jednotlivé dírky se začnou odlepovat. Náš rezervoár lásky dostává opět trhliny. A jakmile se ocitneme zpět u klasického cedníku, tak se rozdělíme na dvě party. První jde hledat někoho nového, protože ještě nenašla toho „pravého“. A druhá se snaží najít cesty, jak v sobě vyléčit některá zranění a případně změnit svůj přístup.

Z dlouhodobého pozorování Johna Gottmana vyplynulo to, že jsou tu určité vzorce chování, které ničí náš vztah a které vztah vyživují.

Jaké rady dáváte klientům, když přijdou s tím, láska ze vztahu pomalu vyprchává, ale chtějí na tom pracovat?

Prvně je dobré začít s tím, co vztah vyživuje a uvědomit si, co ho ničí. Čím lépe znám sebe i svého partnera, tím snadněji poznám, co mu dělá dobře, co ho zraňuje, co se mu líbí, kde jsou jeho strachy, co právě prožívá v práci, jaké jsou jeho nenaplněné sny. Mohu se stávat „parťákem“ svému protějšku a být mu nablízku. K tomu je důležité projevit zájem o sebe i partnera a pravidelně „aktualizovat partnerské mapy“.

Díky této znalosti mohu partnera lépe ocenit. Je třeba si uvědomit, že většina hádek vychází z pocitu frustrace či nepochopení. Takže otázka je, co jsme schopni udělat pro to, abychom si více porozuměli, a zároveň v sobě nenesli tolik frustrace. Tam se nachází pomyslný klíček k lepšímu vztahu. Hodně to souvisí i s péčí o svoji spokojenost. Partner může přispět k našemu štěstí v momentě, kdy my sami sebe děláme šťastnými.

Jaký je rozdíl mezi zamilovaností a láskou? 

Zamilovanost je dočasná a primárně způsobená hormony. Láska jsou dlouhodobě vytvořené návyky a vzorce chování, kdy se s partnerem cítíme milovaní a víme, že máme ve vztahu svůj prostor. Je to o vzájemném respektu. Lásku bychom mohli označit jako pocit sounáležitosti s druhou osobou, kdy je nám dobře a cítíme, že s ní chceme trávit čas.

Pořádáte workshopy Mapy lásky, co si pod tím můžeme představit?

Workshop Mapy lásky prochází prakticky Sedm principů Johna Gottmana. Páry mají možnost si uvědomit, o čem jednotlivé principy jsou, a zároveň mít prožitek, který vychází převážně z partnerské komunikace nad jednotlivými cvičeními. Vnímáme to jako „základku“ vztahového chování. Uvědomí si, o co by mohli vztah obohatit a čeho by se mohli více vyvarovat. Projektem Mapy lásky se snažíme více zprostředkovat učení Johna Gottmana, protože nám to přijde přínosné pro naše vztahy. 

 

Místo, kde můžeš psát a diskutovat

Pro možnost vložit komentář musíte být přihlášena.
Jasper
Jasper 1. 8. 2019

Moc pěkně napsané. Je to naprostá pravda

Odpovědět
konatovka
konatovka 17. 2. 2019

Láska je krásná věc a bez ní bych neuměla žít, ať je to díky manželovi, nebo celé rodince, včetně vnoučat, od kterých se mi dostalo té nejmilejší lásky.

Odpovědět
lemur
lemur 15. 2. 2019

Pěkný článek.

Odpovědět
Tvořilka97
Tvořilka97 14. 2. 2019

Zajímavé

Odpovědět
hudlenka
hudlenka 14. 2. 2019

Láska se musí pěstovat, pracovat na ní a ne usnout na vavřínech...jako že jsem zamilovaná a tak to bude navždy....až ve starším věku to teprve umíme pochopit a ocenit..a taky si tu lásku udržet

Odpovědět

ŽENY s.r.o. v číslech

3 887
testovaných produktů
96 117
registrovaných inspirativních žen
210 746
vložených hodnocení

Chci odebírat novinky na svůj email.