Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas. Více informací

Martina | ŽENA s.r.o.
Martina | ŽENA s.r.o.
Vloženo 17. 6. 2021
Líbí se mi

Jak je možné, že zamilovanost ze vztahu postupně mizí? Někomu vydrží roky, u jiných vztahů vyhasíná rychleji. Vztahový kouč Petr Koch na to má svůj pohled

Martina | ŽENA s.r.o.
Martina | ŽENA s.r.o.
Vloženo 17. 6. 2021
Líbí se mi
Jak je možné, že zamilovanost ze vztahu postupně mizí? Někomu vydrží roky, u jiných vztahů vyhasíná rychleji. Vztahový kouč Petr Koch na to má svůj pohled

Jak je možné, že zamilovanost ze vztahu postupně mizí? Někomu vydrží roky, u jiných vztahů vyhasíná rychleji. Vztahový kouč Petr Koch na to má svůj pohled

Zamilovanost tak, jak ji většina z nás chápe, je stav, kdy na druhém obdivujeme snad úplně vše. Po určité době nám některé věci začínají vadit. Ti, kteří věří na spřízněné duše, statisticky žijí méně šťastné vztahy, protože si myslí, že nenašli toho pravého. A lidé, kteří na to nevěří, mají paradoxně šťastnější vztahy, protože na nich stále pracují.

U dlouhodobých vztahů zamilovanost postupně vyprchá, protože přestaneme dělat věci, které vztah vyživují. Vzdalujeme se od partnera a pak nám může přijít zajímavější někdo jiný. Je to o neustálém propojování se s partnerem, o překonávání těžkých období a radování se z těch krásných.

Co přesně si pod pojmem „zamilovanost“ představit. Jak ji definovat?

Zamilovanost je „hříčka“ našich hormonů, kdy cítíme, že milujeme, a že jsme milováni. Koupeme se v lásce. Mohu to přirovnat k cedníku na nudle – jako pomyslné vědro na lásku, ve kterém vám někdo na chvilku zalepí všechny dírky, které představují naše zranění či vzorce chování a vy doslova přetékáte láskou. Po určité době přijde situace, kdy partner udělá mnohdy i neúmyslně něco, co se nám nelíbí a jednotlivé dírky se začnou odlepovat. Náš rezervoár lásky dostává opět trhliny. A jakmile se ocitneme zpět u klasického cedníku, tak se rozdělíme na dvě party. První jde hledat někoho nového, protože ještě nenašla toho „pravého“. A druhá se snaží najít cesty, jak v sobě vyléčit některá zranění a případně změnit svůj přístup.

Z dlouhodobého pozorování Johna Gottmana vyplynulo to, že jsou tu určité vzorce chování, které ničí náš vztah a které vztah vyživují.

Jaké rady dáváte klientům, když přijdou s tím, láska ze vztahu pomalu vyprchává, ale chtějí na tom pracovat?

Prvně je dobré začít s tím, co vztah vyživuje a uvědomit si, co ho ničí. Čím lépe znám sebe i svého partnera, tím snadněji poznám, co mu dělá dobře, co ho zraňuje, co se mu líbí, kde jsou jeho strachy, co právě prožívá v práci, jaké jsou jeho nenaplněné sny. Mohu se stávat „parťákem“ svému protějšku a být mu nablízku. K tomu je důležité projevit zájem o sebe i partnera a pravidelně „aktualizovat partnerské mapy“.

Díky této znalosti mohu partnera lépe ocenit. Je třeba si uvědomit, že většina hádek vychází z pocitu frustrace či nepochopení. Takže otázka je, co jsme schopni udělat pro to, abychom si více porozuměli, a zároveň v sobě nenesli tolik frustrace. Tam se nachází pomyslný klíček k lepšímu vztahu. Hodně to souvisí i s péčí o svoji spokojenost. Partner může přispět k našemu štěstí v momentě, kdy my sami sebe děláme šťastnými.

Jaký je rozdíl mezi zamilovaností a láskou? 

Zamilovanost je dočasná a primárně způsobená hormony. Láska jsou dlouhodobě vytvořené návyky a vzorce chování, kdy se s partnerem cítíme milovaní a víme, že máme ve vztahu svůj prostor. Je to o vzájemném respektu. Lásku bychom mohli označit jako pocit sounáležitosti s druhou osobou, kdy je nám dobře a cítíme, že s ní chceme trávit čas.

Foto: Shutterstock

 

Místo, kde můžeš psát a diskutovat

Pro možnost vložit komentář musíte být přihlášena.
Jana101
Jana101 19. 6. 2021

Na vztahu je třeba pořád pracovat, to rozhodně ano.

Odpovědět
Siraellen
Siraellen 19. 6. 2021

Doufám že se mi to nestane

Odpovědět
sipeji
sipeji 18. 6. 2021

Já stále věřím, že i zamilovanost může mít stále.

Odpovědět
Kahomar
Kahomar 17. 6. 2021

Zamilovanost se po letech změnila na lásku - mít rád, cítit se dobře a bezpečně po partnerovu boku, vážit si ho, bát se o něj, když se něco nepříjemného děje..je to ten nejlepší "kamarád", kterého jsem kdy mohla potkat

Odpovědět
hudlenka
hudlenka 17. 6. 2021

Pěkný článek, díky.

Odpovědět

ŽENY s.r.o. v číslech

3 887
testovaných produktů
101 509
registrovaných inspirativních žen
210 746
vložených hodnocení

Chci odebírat novinky na svůj email.