Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas. Více informací

Maddalena
Maddalena
Vloženo 28. 4. 2019
Líbí se mi

Romantika, rituály, tradice a historie Prvního máje

Maddalena
Maddalena
Vloženo 28. 4. 2019
Líbí se mi
Romantika, rituály, tradice a historie Prvního máje

Romantika, rituály, tradice a historie Prvního máje

Čím vším je První máj? Vzpomínkou na Karla Hynka Máchu, oslavou jara, dnem koncertů, večerem zamilovaných, demonstrací komunistů, anarchistů i nacionalistů… ale především významným svátkem na památku událostí v Chicagu v roce 1886.

Rok 1886 byl rokem velkých demonstrací za osmihodinovou pracovní dobu. Dělníci vyšli do ulic protestovat proti náročným pracovním podmínkám a 1. květen se stal symbolickým dnem solidarity s pracujícími celého světa. O čtyři roky později, v roce 1890, byl 1. květen oficiálně ustanoven mezinárodním Svátkem práce.

První máj, jako mnohé jiné významné svátky, má své pohanské kořeny. Muži nás líbají pod rozkvetlým stromem prý proto, abychom neuschly, zůstaly svěží a pružné jako větve mladého stromu a krásné jako jarní květy. Tak když jim to udělá radost…

V dobách antiky byl první květnový den příležitostí k velkolepým oslavám květin, rozkvetlých zahrad, plodnosti a mládí, slavilo se vášnivě až divoce. Ve velké části Evropy se první květen propojil s oslavami takzvaného pálení čarodějnic, které mělo svou keltskou i germánskou tradici. Keltové slavili Beltaine, Germáni Noc Valpuržinu. Noc Filipojakubská byla pojmenována podle apoštolů Filipa a Jakuba.

Křesťanství se pokoušelo vnést do pohanských oslav umírněnost, ale navzdory snahám církve pohanské rituály zdiskreditovat, se bujaré oslavy Prvního máje a noci před ním slavily všem dobám a režimům navzdory. Komunisté se první květen snažili zredukovat na svátek práce, mávátka, budovatelskou poezii a vojenské přehlídky.

První máj, a vlastně celý měsíc květen, je a navždy zůstane svátkem jara, mládí, lásky, erotiky a radosti. Na Petříně se čte Máchův Máj a socha nezkrotného romantika Máchy je oblíbeným místem zamilovaných, stejně jako sad pod Petřínskou rozhlednou.

Na vesnicích se konají různé veselice s lidovými zvyky. Oslav se účastní celá vesnice a neobejdou se bez krojů, tance a nekonečných přípitků. Mladí muži připraví májku ozdobenou stuhami a květinami a obřadně ji vztyčí. Než je májka rituálně poražena, je nutné ji v noci hlídat. Považuje se za velkou ostudu, když místní svoji májku neuhlídají před lupiči z vedlejší vsi. Večer se pak všichni sejdou na prvomájové tancovačce.

 

Místo, kde můžeš psát a diskutovat

Pro možnost vložit komentář musíte být přihlášena.
avatar
Magdalena Korodiova 17. 7. 2019

Odpovědět
Lilynanu
Lilynanu 2. 5. 2019

Mě prekvapilo že máj je tak politický..takové rozbroje co se konaly po Brně...

Odpovědět
lemur
lemur 2. 5. 2019

Mám také ráda tradice.

Odpovědět
konatovka
konatovka 1. 5. 2019

Mám krásné vzpomínky z dětství, když se na vesnici stavěla májka.

Odpovědět
Tvořilka97
Tvořilka97 1. 5. 2019

Uvidíme, co všechno letos klapne

Odpovědět

ŽENY s.r.o. v číslech

3 887
testovaných produktů
88 896
registrovaných inspirativních žen
210 746
vložených hodnocení

Chci odebírat novinky na svůj email.