Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas. Více informací

avatar
Weef
vloženo 22. 6. 2018
Líbí se mi

Vyhněte se problémům na dovolené. Na co máte nárok při zpoždění letu a čeho se vyvarovat?

avatar
Weef
vloženo 22. 6. 2018
Líbí se mi
Vyhněte se problémům na dovolené. Na co máte nárok při zpoždění letu a čeho se vyvarovat?

Vyhněte se problémům na dovolené. Na co máte nárok při zpoždění letu a čeho se vyvarovat?

Každý si svou dovolenou jistě představuje jako útěk od každodenních starostí. V tomto ohledu by se z ní však lehce mohla stát i noční můra. Časopis dTest upozorňuje na několik věcí, které se vyplatí si ohlídat a vyhnout se tak nenadálým potížím, jež by mohly zasloužený detox značně znepříjemnit.

Cestovní kancelář za vás všechnu práci neudělá

Ti, kteří odmítají mít se zařizováním dovolené jakékoli starosti, často kupují zájezd u cestovních kanceláří. Společnost vám nejčastěji zařídí dopravu, ubytování a stravu. Jednu věc vám už ale ohlídá jen ojediněle. Není žádnou výjimkou, že se klient dostaví do hotelu a zjistí, že pokoj, který mu byl přidělen, zdaleka neodpovídá fotografiím, na základě kterých se pro ubytování rozhodl. V těchto chvílích dTest radí neprodleně požadovat správný typ pokoje či adekvátní náhradu třeba v podobě jiného ubytování ve srovnatelné kvalitě. V podobných situacích také není od věci znát storno podmínky zájezdu. Klient se poté lépe orientuje v tom, co od cestovní kanceláře může v danou chvíli požadovat.

Samotné cestování je leckdy oříškem

Ne všichni jsou ochotní cestovat do vysněné lokality vlastním vozidlem, a tak v zájmu pohodlí volí spousta lidí veřejnou dopravu. Vlak, autobus nebo trajekt však může být znenadání zrušen či výrazně zpožděn a jeho pasažéři jsou tak mnohdy odsouzeni k několikahodinovému čekání na nádraží. V takových situacích je dobré vědět, že lze často požadovat od dopravce kompenzaci v podobě občerstvení, slevy z ceny dopravy či dočasného ubytování.

Výlet do vzdálenějších lokalit většinou vyžaduje přepravu letadlem. Bohužel není tak neobvyklé, že se lety zpozdí nebo dokonce zruší. I tehdy je cestující oprávněn získat určitou kompenzaci. V případě, že bylo zrušení či zpoždění působeno vinou dopravce, může požadovat až 600 eur v závislosti na délce letu. „Dalším problémem, který se pojí s cestováním letadlem, je stále častější ničení zavazadel, k němuž dochází při manipulaci do a ze zavazadlového prostoru. Pokud se cestujícím během cesty něco poškodí, a nebo v horším případě úplně zmizí, mají právo na náhradu škod až do výše kolem 35 000 Kč,“ uvádí šéfredaktorka časopisu dTest, Hana Hoffmannová.

Pozor na stav automobilu z autopůjčoven

Zejména rekreanty, kteří vyrazí na delší dovolenou, po pár dnech lenošení na pláži jistě napadne, zda si zájezd nezpestřit výletem. Většinou ale netouží po bádání, jak funguje lokální doprava, a rozhodnou se pro pronájem vozidla v místní autopůjčovně. Při převzetí auta je ale na místě řádně si ho prohlédnout, aby se nájemce přesvědčil o tom, že jej po návratu půjčovna nebude obviňovat z již vzniklých poškození. Taktéž se doporučuje vozidlo vrátit osobně a s pronajímatelem společně prohlédnout vozidlo, a zabránit tak možným mystifikacím.

Účtenky a faktury za léčebné výlohy nevyhazovat

Všichni ze zákona pojištění mají i v zahraničí právo na rychlou zdravotnickou pomoc. V konkrétních případech je také výhodné se připojistit. Není žádnou výjimkou, že se v cizině musí ošetření uhradit předem. Pokud si ale pacient uschová veškeré účtenky a faktury, pojišťovna by mu následně měla léčebné výlohy proplatit. „Co se týče spotřebitelských práv cestujících po Evropské unii, je možné zdarma si stáhnout aplikaci ECC-Net: Travel, v níž krom jiného naleznete například kontakt na české ambasády,“ dodává Hoffmannová.

Fotky: Pinterest

 

Místo, kde můžeš psát a diskutovat

Pro možnost vložit komentář musíte být přihlášena.
avatar
Clairest 24. 6. 2018

Letos jsem už letěla a naštěstí žádné zpoždění

odpovědět
avatar
hudlenka 23. 6. 2018

do ciziny nelétáme ani nejezdíme, ale jinak díky za rady Veru

odpovědět
avatar
Siraellen 3. 9. 2016

souhlasím

odpovědět
avatar
sipeji 29. 8. 2016

velmi užitečné rady

odpovědět
avatar
Glady 29. 8. 2016

taky se ještě chystám na dovolenou

odpovědět

ŽENY s.r.o. v číslech

1
žena na začátku (naše Eva)
3.
rok startujeme v novém
10
regionálních Pracoven ŽENY s.r.o.
3 000
žen v průměru na jedné akci v OC
81 541
registrovaných inspirativních žen
2 922
testovaných produktů
43 290
odeslaných produktů
165 073
vložených hodnocení

Chci odebírat novinky na svůj email.