Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas. Více informací

Redakce ŽENY s.r.o
Redakce ŽENY s.r.o
Vloženo 15. 10. 2019
Líbí se mi

Vši jako nepříjemný školní suvenýr, za který se jako máma nestyďte

Redakce ŽENY s.r.o
Redakce ŽENY s.r.o
Vloženo 15. 10. 2019
Líbí se mi
Vši jako nepříjemný školní suvenýr, za který se jako máma nestyďte

Vši jako nepříjemný školní suvenýr, za který se jako máma nestyďte

Má vaše dítě vši? Nestyďte se, radujte se! Jediné, o čem to vypovídá, je, že váš potomek  je v kolektivu oblíbený a má kamarády! Veš totiž nelétá, takže se přesune na druhého člověka pouze tak, že mají lidé hlavy těsně u sebe. S hygienou to nemá vůbec co dělat.

Vši si mezi čistým a špinavým rozhodně nevybírají. A nebojte, nejste v tom sami. Například v USA se ročně s tímto parazitem potýká až dvanáct milionů lidí.

Zkoumejte a hledejte

Nečekejte, až se objeví lísteček v notýsku či žákovské knížce. Pokud se vám zdá, že se dítě začíná škrábat na hlavě, ihned mu vlasy prohlédněte. Nemusí se ale ještě ani drbat, děti, které jsou napadené vší dětskou, bývají také nevyspalé, unavené a neklidné.

Vši se množí velmi rychle a navíc před sáním vstříknou do ranky sliny s vasodilatačními látkami, které mohou způsobit i alergickou reakci. Ranky se také mohou rozškrábáním zanítit a způsobit další infekce či ekzematické stavy, jejichž léčba může být poměrně nepříjemná.

Co na hlavu?

Se vší dětskou lidé bojují, co svět světem stojí. Nejstarším nálezem jsou její vajíčka nalezená ve zbytcích vlasů člověka, který žil před 9 000 lety. A od té doby se vším daří. Jejich výskyt se stále radikálně zvyšuje a vši jsou k běžným odvšivovacím přípravkům čím dál rezistentnější.

Běžné produkty navíc obsahují nejrůznější toxické látky, jako organofosfáty či insekticidy. Zkuste tedy tentokrát vsadit na přírodní preparáty. Fungují spolehlivě, bez toxických látek a není nutné mít je na hlavě příliš dlouho.

Zubatý pomocník

Po aplikaci kúry a umytí hlavy pročešte ještě postupně pramen po prameni všechny vlasy speciálním hustým hřebínkem, všiváčkem. Manuálně tím odstraníte jak mrtvé hnidy, tak larvy i dospělce.

Pračka v plné práci

Mimo tělo člověka může veš přežít až 48 hodin. Všechny kúry jsou tudíž k ničemu, když večer dítě lehne do stejného povlečení jako včera. Dejte tedy vyprat všechno ložní prádlo, ručníky, plyšáky, ale i „roznošené“ bundy nebo mikiny. Tam všude se může nějaká ta zákeřná veška schovávat a čekat na svou příležitost. 

Perte na nejvyšší možnou teplotu, kterou daný typ oblečení unese. Byt lze sanovat i pouhou vaší nepřítomností. Pokud to jen trochu půjde, odjeďte někam třeba na víkend. Parazit bez příjmu potravy nepřežije.

Karanténa v mrazáku

Stejně jako vysoké teploty nesnášejí vši ani ty extrémně nízké. Takže pokud nemůžete vyprat nějakou tu hračku nebo třeba cyklistickou helmu či vlněný svetr, zabalte je neprodyšně do igelitu a dejte na 48 hodin do mrazáku. Kolikrát stačí dát jen věci do pytle, utěsnit jej a nechat dostatečně dlouho v „karanténě“ – třeba někde v komoře.

Velký úklid

Jsou místa, která by vás ani nenapadla, ale nějaká zmatená, vypadlá či vyčesaná veš se může schovávat i tam. Vyluxujte tedy i čalounění sedací soupravy, čelo postele či autosedačku. 

Foto: Shutterstock

Místo, kde můžeš psát a diskutovat

Pro možnost vložit komentář musíte být přihlášena.
Michaela Ž
Michaela Ž 17. 10. 2019

Ve školní docházce základní školy jsme naštěstí absolvovali odvšivování jen jednou, ale týden jsem měla dceru doma v karanténě. Vyprala jsem celý dům, vykoupila lékárnu a nepomáhalo nic. Myslím, že nakonec byl účinný jedině šampon pro psy (mimochodem se po něm vlasy krásně lesknou) a obarvili jsme vlasy přelivem. Vyčesávání vlasů délky do pasu hřebenem "všiváčkem" bylo náročné fyzicky i psychicky a tolik prolitých slz bych nikomu nepřála...

Odpovědět
kask
kask 16. 10. 2019

Je to děsný a hlavně se to bohužel každoročně opakuje. Dcera má dlouhé husté vlasy a tak strávíme i 5 hodin vyčesáváním. Nikomu to nepřeju a doufám, že se nám to již vyhne

Odpovědět
xxkouckaxx
xxkouckaxx 16. 10. 2019

taky nás to potkalo a ani mně nenapadlo se stydět , ony ty potvůrky dnes skáčou jen na čisté vlasy , špína je nebere ale zbavit se jich je mazec

Odpovědět
Anaja
Anaja 16. 10. 2019

No, podle mně je nejhorší nezodpovědný rodič, který ví, že jeho dítě vši má, a přesto ho posílá do školy. A ta, bohužel dneska nemůže nikterak donutit k tomu, aby dítě do školy neposílal. Tak se to přenáší z hlavy na hlavu...Takže pak můžete likvidovat pořád dokola jak divý, a je to houby platný.

Odpovědět
hudlenka
hudlenka 15. 10. 2019

jj vši to je pohroma, největší pro dítě a pro maminku, která je musí zlikvidovat...

Odpovědět

ŽENY s.r.o. v číslech

3 887
testovaných produktů
101 421
registrovaných inspirativních žen
210 746
vložených hodnocení

Chci odebírat novinky na svůj email.