Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas. Více informací

Dana Pe
Dana Pe
Vloženo 27. 3. 2018
Líbí se mi

Vrbový proutek představuje mužský element a vajíčko ženský

Dana Pe
Dana Pe
Vloženo 27. 3. 2018
Líbí se mi
Vrbový proutek představuje mužský element a vajíčko ženský

Vrbový proutek představuje mužský element a vajíčko ženský


Šlehání
(mrskání, šlehačka, mrskut či jak všelijak se tomuto aktu také říká) znázorňuje sílu rozmnožování

Velikonoce mají více rozměrů. Nejenže patří k nejdůležitějším křesťanským svátkům, vítají také příchod jara a probouzení přírody. To mělo v minulosti své zákonitosti, které naši předkové, kteří měli k přírodě mnohem blíž než my, rituálně dodržovali.

Je plný mízy

Některé zvyklosti se dochovaly až dodnes, ale jen málokdo ví, co znamenají. Dodnes mládenci šlehají dívky vrbovým proutkem (nebo více proutky spletenými k sobě). A pak je polévají vodou. Nemá to být proto, aby jim dokázali svou nadřazenost. Proutek napodobuje akt rozmnožování a voda hlídá, aby oplodnění bylo dostatečné a „úroda“ hojná. To také vysvětluje, proč by se ke šlšhání měly používat jen čerstvé proutky. Jsou plné nové mízy a mají dostatek síly, kterou předávají dál.

Proměna vajíčka

Za tuto pomlázku dnes, stejně jako v minulosti očekávají mládenci dárek. Tradicí je, aby je dívky obdarovaly vajíčkem. Představuje totiž akt rození. Zprvu se dávala „obyčejná“ bílá vajíčka, později se začala zdobit, a tak se ze symbolu věčně se rodícího života staly kraslice. Hlavně ty červeně zbarvené říkaly tenkrát obdarovaným chlapcům, že je dívka miluje. Žlutá jim naopak napovídala, že nemají šanci, protože o ně děvče nestojí.

Mašle pěkně nahoru

Děvčata vedle kraslic dávaly hochům také barevnou mašli. Přivázaly ji na pomlázku, aby byla hezky na očích. Tak se poznalo, jak je koledník oblíbený – čím více jich měl, tím více dívek mu bylo nakloněno. A barva mašle? Měla stejný význam, jako barva kraslice. Modrá a zelená napovídala, že mládenec je skvělým kamarádem.

Není jen pro mladé dívky

Jestli znáte ženy, které jsou ve vyšším věku a tvrdí, že pro ně šlehání už není, můžete je vyvést z omylu. V minulosti se nešlehaly pouze mladé dívky. Naši předkové věřili, že díky pomlázce každý omládne. A tak na řadu přišel i dobytek a babičky. Měly pomlázkou nabýt sílu a získat více krásy.

A další symboly?

Stejně tak vajíčka sloužila k hojnosti obecně. Vkládala se do první brázdy, aby zem vydala bohatou a zdravou úrodu. Kraslice pak měla magickou moc – kdo ji dostal upřímně a z náklonnosti, měl mít celý rok hodně štěstí a pevné zdraví. Naši předkové věřili, že má kouzelnou moc odlákat od obdarovaného nemoci, bídu a smutek. Voda měla také o Velikonocích více úkolů. Nepředstavovala pouze akt oplodnění, ale měla také očistnou funkci.

Místo, kde můžeš psát a diskutovat

Pro možnost vložit komentář musíte být přihlášena.
Tvořilka97
Tvořilka97 30. 3. 2018

Zajímavé

Odpovědět
Ivankaaaaa
Ivankaaaaa 29. 3. 2018

Velmi zajímavý článek

Odpovědět
TerezaZlin
TerezaZlin 29. 3. 2018

děkuji za nové informace

Odpovědět
Jana7
Jana7 28. 3. 2018

ne to jsem nevěděla

Odpovědět
kusalova7
kusalova7 28. 3. 2018

Zajímavý článek, určitě tenhle svátek trochu více osvetlil a hlavně zaujal

Odpovědět

ŽENY s.r.o. v číslech

3 887
testovaných produktů
98 354
registrovaných inspirativních žen
210 746
vložených hodnocení

Chci odebírat novinky na svůj email.