Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas. Více informací

Kristina|ŽENA s.r.o.
Kristina|ŽENA s.r.o.
Vloženo 30. 7. 2019
Líbí se mi

Věci, které musí řešit každá máma samoživitelka. Ať už chce, nebo ne

Kristina|ŽENA s.r.o.
Kristina|ŽENA s.r.o.
Vloženo 30. 7. 2019
Líbí se mi
Věci, které musí řešit každá máma samoživitelka. Ať už chce, nebo ne

Věci, které musí řešit každá máma samoživitelka. Ať už chce, nebo ne

Někdy prostě život zamíchá kartami trochu jinak, než si člověk plánoval. A někdy je to zatraceně těžké. Což potvrdil i průzkum mezi svobodnými matkami, ze kterého vyplynulo, že průměrně má matka samoživitelka 10 až 20 tisíc korun (55 % respondentů). Z těch musí uživit sebe a obvykle jedno až dvě děti. Necelá třetina uvedla příjmy nejnižší, a to do 10 000 korun. Více než desetina samoživitelek má měsíční příjmy převyšující 20 tisíc korun a necelá 4 procenta uvádí příjmy vyšší než 30 tisíc korun. Obdobná je úroveň měsíčních výdajů, kdy více než 60 procent matek samoživitelek má měsíční výdaje v rozpětí 10 až 20 tisíc korun, necelá čtvrtina do 10 tisíc korun. Jenom každá čtvrtá samoživitelka si může dovolit nakupovat pravidelně ovoce a zeleninu.

Život není peříčko, jenže my dobře víme, že ženská zvládne více než člověk. Zvládne to, protože musí. Zvládne to, protože tu jsou její děti. Zvládne to, protože je prostě žena, nositelka rodu. Ale i když jste jakkoli silná, stejně vás pravděpodobně neminou následující situace a strachy. 

1. Jste nemocná a vaše děti ne

Ne že by to někdy nepotkalo každého z nás. Jenže vy nemáte žádné hlídání, je vám pod psa, a když skončíte v nemocnici, kdo se bude starat o vaše děti? A hlavně – jak to pak všechno zaplatíte, když budete v nemocnici delší dobu?

2. Jste zdravá a vaše děti jsou nemocné

Situace, která by se dala nazvat jako naprosto standardní. Zvlášť, když máte malé „školkové“ děti, nemoci se na ně obvykle lepí jako zapomenutá žvýkačka na židli. Sice vám jako mamince samoživitelce náleží 16 dní ošetřování, ale to je vše a pak už si musíte poradit sama. A pokud vaše dítě onemocní dlouhodobě, bude muset do nemocnice, jak to všechno zvládnete, navíc když doma třeba máte další dítko?

3. Přijdete o práci

Sice máme aktuálně v Čechách nejnižší nezaměstnanost a firmy si začínají své zaměstnance více opečovávat, přijít o práci je ale asi nejhorší černá můra všech maminek. „Vůbec největší problém pro mne bylo najít si peníze na cokoliv jiného než na základní potřeby,“ vypráví maminka Eva, která se několik let coby samoživitelka starala o své dvě holčičky. Zhruba čtyřicet pět procent jejího příjmu spolklo bydlení, další peníze se rozkutálely do školky a školy a na zajištění základních potřeb. „Strach o práci byl asi tím největším, co jsem zažívala,“ říká. „Vždycky když slyším, že bych měla mít našetřeno tak na tři měsíce dopředu, kdyby se něco stalo, je to na hořké pousmání. Nic takového ušetřeného nemám a ani mít nebudu, protože prostě není z čeho,“ krčí rameny a dodává, že si problémy, které by mohly nastat, raději prostě nepřipouštěla. A ony naštěstí nepřišly.

4. Nepřijdou alimenty

Ne každý tatínek je bohužel tak pečlivý a zodpovědný, aby posílal alimenty včas. Alimenty jsou peníze pro děti, a pokud máte napnutý rozpočet, jejich výpadek (i krátkodobý, natož dlouhodobý) je kudlou do zad, která bolí. Nejen finanční rozpočet, ale hlavně na duši. Psychická nepohoda je něco, co vám život rozhodně nezpříjemní.

Máte strach, co bude dál

Strach o budoucnost máme vlastně tak trochu všichni, budoucnost přináší nejistotu a ta vytváří stres. Maminka samoživitelka se ale ve stresu pohybuje velmi často, některá dokonce permanentně, to když řeší (a těžko se těm myšlenkám vyhnout), co by bylo kdyby. Co když přijdu o práci? Jak bych zaplatila nájem na příští měsíc? Z čeho bychom žili?

Hlavně na to nebýt samy

Své o tom všem ví Dana Mrázová, která si jako maminka samoživitelka dokáže neveselé situace představit. „Sama jsem roky žila jako máma samoživitelka a na vlastní kůži jsem zažívala chvíle obav, jak by se nám vedlo, kdybych třeba dlouhodobě onemocněla a nemohla vydělávat. Jsou situace, ve kterých stát nepomůže, zvlášť když je máma samoživitelka na vlastní noze, ale i když je zaměstnaná, tak může nastat řada situací, kdy opravdu nemá kudy kam,“ říká maminka tří dcer, která dlouho přemýšlela o tom, co by mohlo maminkám v řadě situací pomoci. Aby se nemusely bát. Aby získaly více klidu a jistotu, že na to nejsou samy. A když začala pracovat na projetku pojištění pro šťastné mámy.

„Vše musí běžet jako na drátkách, máma musí mít jistotu, že když bude nejhůř, nezůstane v tom sama. Že když zůstane v nemocnici, bude mít finanční prostředky a bude je mít hned, a ne až za měsíc,“ říká Dana Mrázková. Hlavní myšlenkou zkrátka je, že v případě, že má maminka finanční potíže, je tu pomocná ruka, která jí dokáže zajistit dostatečný příjem na pokrytí nezbytných rodinných výdajů. Třeba pro případ, že má její dítě nějaký úraz či nemoc a maminka s ním musí zůstat doma nebo v nemocnici. Pro větší jistotu je tu také druhý lékařský názor na navrhovanou léčbu, ošetřovatelka v případě nouze, peníze pro pobyt s dítětem v nemocnici nebo přístup do nejlepších rehabilitačních ústavů a lázní. Za šťastnými dětmi stojí šťastné mámy a šťastná může být máma jen tehdy, když má jistotu, že kalamity, které ji mohou v životě potkat, zvládne hlavně finančně.

A jak jste na tom vy? Staráte se o děti sama, jste maminka samoživitelka? Kde hledáte sílu všechno zvládnout? Kde hledáte pomoc? Co vás nejvíc trápí? A co by vám nejvíce pomohlo?

Napište nám o tom.

Místo, kde můžeš psát a diskutovat

Pro možnost vložit komentář musíte být přihlášena.
Hkohoutice
Hkohoutice 31. 10. 2019

Také to znám vyhazov z práce po RD, když neměli pro mě původní pozici dali mi jinou a na to zkušebku a po měsíci vyhazov, 3 měsíce bez práce, pak práce a další vyhazov.. důvod 3x u lékaře během zkušebky, práce není pro mě prioritou , ale syn... ted jsem ve státní správě, jistota v 16 hodin do školy a domů. je to hodně těžké

Odpovědět
avatar
Jana Beranová 31. 7. 2019

Tohle je opravdu silné a náročné téma. Když se bojíte o střechu nad hlavou a řešíte, abyste měly alespoň na základní výdaje. Nedej bože, když přijde výdaj větší - a že chodí dost často. Musíte spoléhat obvykle jen sama na sebe a přitom ještě vydržet být silná pro děti. Musím říct, že je to neuvěřitelný stres a obavy

Odpovědět
TerezaZlin
TerezaZlin 30. 7. 2019

Díky za clanek. Je fajn,ze se o tomto tematu pise. Jen bych dodala jeden priklad z praxe. Kdyz onemocnite, cini osetrovne 60% vymerovaciho zakladu. Na proplaceni ma Ceska sprava urcitou lhutu. A to vse matce samozivitelce zamicha s rozpoctem

Odpovědět

ŽENY s.r.o. v číslech

3 887
testovaných produktů
96 108
registrovaných inspirativních žen
210 746
vložených hodnocení

Chci odebírat novinky na svůj email.