Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas. Více informací

Redakce ŽENY s.r.o
Redakce ŽENY s.r.o
Vloženo 6. 11. 2018
Líbí se mi

Vánoce na dluh? Klidně, ale dodržujme základní zásady

Redakce ŽENY s.r.o
Redakce ŽENY s.r.o
Vloženo 6. 11. 2018
Líbí se mi
Vánoce na dluh? Klidně, ale dodržujme základní zásady

Vánoce na dluh? Klidně, ale dodržujme základní zásady

Nerady spoříme, zato milujeme slevové akce. Už dávno nemáme problém půjčovat si na nákup, ať už jde o elektroniku, vybavení domácnosti, nebo třeba vánoční dárky. To vše jsme na sebe prozradily v aktuálním průzkumu České bankovní asociace. Právě v předvánočním období se lidé zadlužují nejvíce. A mnozí pak končí s dluhy většími, než zvládnou splácet. Na co si dát letos pozor?

O rostoucí ochotě Čechů půjčovat si se většina prodejců přesvědčuje rok co rok na vlastní kůži. „Češi jsou zvyklí jednat impulzivně a půjčovat si na nákup přímo od obchodníků. A často bez velkého plánování,“ popisuje Filip Hrubý z České spořitelny, v čem tkví hlavní riziko zbrklých nákupů na úvěr. Půjčku splácí v současné době více než čtvrtina dospělých. A až 300 tisíc z nich má problémy se splácením!

Nejrizikovějším obdobím je právě podzim. Předvánoční stres a rychlé nákupy na poslední chvíli bez velkého rozmýšlení a počítání vedou k tomu, že lidé mnohdy ztratí přehled o tom, kolik zaplatili a kolik si ještě mohou dovolit utratit. Mnozí se tak zadluží více, než by chtěli.

Pokud se tedy chcete vyhnout potížím, je třeba plánovat. Nic moc složitého, stačí jen dodržet 4 základní kroky. Pak si vánoční nákupy užijete v klidu a bezpečně. A třeba i s půjčkou.

1. Udělejte si včas přehled

Spočítejte si, jaké máte příjmy, jakou částku budete potřebovat na běžné měsíční výdaje i kolik si můžete dovolit utratit za dárky. Pokud chcete mít jistotu, že vše sedí, využijte některou z chytrých bankovních aplikací. Například Česká spořitelna letos uvedla internetové a mobilní bankovnictví budoucnosti s názvem George. Spočítá za vás příjmy, naplánuje vaše výdaje a upozorní vás i na položky, na nichž byste mohli ušetřit.

2. Počítejte s rezervou

Podle odborníků by každá domácnost měla mít stranou peníze, které použije v případě nečekaných situací. Není tak důležité, jestli je máte uložené pod polštářem, nebo v bance. Důležité je, aby výše této rezervy odpovídala trojnásobku měsíčních výdajů vaší domácnosti. A to není zrovna málo. Pokud rezervu nemáte, je pro vás jakákoliv půjčka velmi riziková.

3. Nemáte-li svoji vlastní rezervu, domluvte si ji jinde

Některé bankovní produkty vám umožní jít v případě potřeby do mínusu, například kontokorent nebo kreditní karta. Jiné, jako třeba Peníze na klik, vám vytvoří finanční polštář, který můžete použít kdykoliv budete potřebovat. Nebo také nemusíte. Ale máte jej a díky němu jistotu, že se v případě nečekaných změn nedostanete do finančních problémů.

4. Pečlivě vybírejte, kde si půjčíte

Pamatujte, že krátkodobé půjčky jsou rizikovější a mnohdy i velice drahé. Jakmile se klient se splátkou zpozdí, hrozí mu vysoké sankce. Podle oficiálních statistik Poradny při finanční tísni představují 85 % všech dluhů v exekuci dluhy do 10 tisíc korun. Proto buďte opatrní při půjčování peněz od firem, které se živí rychlými půjčkami. Bezpečnější je si půjčit od banky, jíž známe a která má kamenné pobočky.

Místo, kde můžeš psát a diskutovat

Pro možnost vložit komentář musíte být přihlášena.
avatar
Alena Otilová 14. 3. 2021

Já neodsuzuji ty, kteří si půjčí peníze na Vánoce. Dokud děti věří na Ježíška, tak si nedokážu představit, že by pod stromečkem neměly žádné dárky. Nemusí jich mít 20, ale alespoň pár jo. Naštěstí se nám ještě nestalo, že bychom neměli na dárky peníze, ovšem vloni jsme k tomu neměli daleko. Jelikož jsem musela zavřít podnik, tak jsem zůstala nejen bez příjmu, ale ještě jsme musela stále platit nájem, na který jsem ale neměla peníze. Musela jsem si proto najít výhodné ůvěry pro podnikatele a nakonec jsem si půjčila od https://www.gentlemenfin.cz/uvery/uver-pro-podnikatele/ . Manžel nás naštěstí uživí, ale není to příjemný pocit, když do rodinného rozpočtu nepřispívám i já.

Odpovědět
avatar
Ivana Navrátilová 6. 3. 2020

Zadlužovat se kvůli vánočním dárkům mi příjde jako hrozná hloupost. Já sama bych něco takového asi neudělala. Mám ovšem jednu kamarádku, která ano a pěkně se jí to vymstilo. Díky tomu má teď záznam v registru dlužníků. Jen tak mimochodem, pokud by někoho zajímalo, jestli záznam v takovém registru také nemá, tak doporučuji mrknout sem: https://www.financnipomocnik.cz/hledate-registr-dluzniku-k-nahlednuti-vime-zjistit-sve-zaznamy/

Odpovědět
Tvořilka97
Tvořilka97 18. 11. 2018

Na dluh raději ne. Raději počkat, našetřit a pak se odměnit.

Odpovědět
Amanda
Amanda 12. 11. 2018

Na dluh fakt ne, moje babicka vzdy rikala, ze cenne je to, co clovek vyrobi sam a toho muze byt..rada variant, jidlo, site ci pletene vyrobky, malovane...kreativita bez hranic

Odpovědět
KamilaK
KamilaK 8. 11. 2018

Já bych si raději nepůjčovala. To co by jste spláceli, si můžete dávat stranou a užít si tak vánoce 2019. Na půjčky se snadno zvykne. Cítíte se nezávislí. A pak jednu půjčku splácíte druhou.

Odpovědět

ŽENY s.r.o. v číslech

3 887
testovaných produktů
101 455
registrovaných inspirativních žen
210 746
vložených hodnocení

Chci odebírat novinky na svůj email.