Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas. Více informací

Redakce ŽENY s.r.o
Redakce ŽENY s.r.o
Vloženo 28. 7. 2020
Líbí se mi

Užíváte si, když máte doma pořádek? A jak jste na tom, když dojde na finance?

Redakce ŽENY s.r.o
Redakce ŽENY s.r.o
Vloženo 28. 7. 2020
Líbí se mi
Užíváte si, když máte doma pořádek? A jak jste na tom, když dojde na finance?

Užíváte si, když máte doma pořádek? A jak jste na tom, když dojde na finance?

Která žena si neužívá ty chvíle, kdy po celém dni stráveném úklidem může konečně dopadnout na sedačku a dopřát si zasloužený relax v krásně čistém prostředí? Představte si, že byste stejným způsobem mohla zahodit většinu starostí týkajících se financí. I k tomu často stačí jen pořádný úklid!

Kořenem slova pořádek je řád, jelikož právě od tohoto výrazu je odvozeno. Tak jako všechny vaše věci mají v domácnosti své místo, kam je pokaždé uklidíte, i s financemi je potřeba nakládat tak, aby se vždy dostaly tam, kam potřebujeme. Aby to ale bylo možné, musíme si nejprve udělat přehled o tom, kam se nám vlastně ztrácejí.

Bez přehledů o výdajích to nepůjde

Abyste tento přehled získala, je třeba věnovat čas důkladné analýze vašich příjmů a výdajů. Jestliže nežijete sami, ale s partnerem či manželem a nemáte společný účet, měl by do hry vstoupit také, abyste skutečně měli pod palcem všechny finance, které vaší domácností pravidelně procházejí.

Stačí, abyste si na papíře nebo v počítači vytvořili jednoduchou tabulku, a do ní zaznamenali, kolik každý měsíc vyděláte a samozřejmě i to, kolik utratíte. V druhém případě však nestačí pouze součet všech částek, které vám každý měsíc odejdou z účtu. Aby vám analýza k něčemu byla, musíte je roztřídit do kategorií, jako jsou například nákupy potravin, splátky úvěrů nebo náklady spojené s domácností.

Utrácejte systematicky

Proč je třeba výdaje rozdělit? Snadno se vám stane, že se při nákupu rozjedete a utratíte více, než jste původně chtěli. Když k tomu dojde, pokuste se útratu vykompenzovat tím, že se pár dní nákupů vzdáte a budete žít z toho, co doma máte.

Ideálně se řiďte nějakým rozpočtem, který budete jednotlivým typům nákupů věnovat, abyste si nastavili určitý strop, který se vám bude snadno dodržovat. Pokud jde o ostatní výdaje, pokuste se je snížit tak, abyste neutráceli více, než je nutné. Zbyde vám každý měsíc spousta mobilních dat? Přejděte na levnější tarif. Necháte v obchodě plno peněz za oblečení? Zkuste mrknout také do second handů.

Spojte více půjček do jedné

Je jen málo domácností, které na svém kontě nemají žádný úvěr. Ať už je to lednice na splátky, auto na leasing nebo hypotéka na celý byt, bez výjimky musíte každý měsíc patřičně odesílat peníze vašemu poskytovateli. Tato částka se však neskládá pouze z jistiny, kterou splácíte, ale zahrnuje i úroky a další poplatky, se kterými jste se seznámili ve smlouvě.

Pokud takových půjček splácíte více, mohou se vám právě tyto poplatky dost prodražit, a tak přirozeně zatížit rodinný rozpočet. Odpovědí v tomto případě bývá konsolidace půjček neboli jejich sloučení. V praxi to funguje tak, že si vezmete jeden úvěr, kterým splatíte všechny ostatní a pak ho splácíte  - obvykle s lepšími podmínkami i kalendářem.

Zároveň je ale třeba dávat pozor na to, zda u vašich stávajících půjček nebudete muset uhradit poplatky za jejich předčasné splacení. Některé společnosti mají tyto sankce nastavené dost vysoko, a tak by se vám tento krok nemusel vyplatit.

Nezapomeňte šetřit

Když vás potkají nečekané výdaje, chcete vyjet na dovolenou nebo investovat do svého zdraví, potvrdíte si, že šetřit se vyplatí. Z toho důvodu by měly být jednou z kategorií ve vašich měsíčních nákladech také úspory, tedy určitá suma, kterou si budete pravidelně odkládat bokem.

Jestliže máte dostatek, bude nejlepší, když peníze rozdělíte podle účelu - část do rezervy, část na stavební spoření a zbytek na jiné účely, jako je třeba dovolená nebo vánoční dárky. Tímto způsobem se vám podaří udělat pořádek i v úsporách, a tak budete v každé situaci vědět, odkud peníze můžete čerpat.

Foto: Shutterstock

Místo, kde můžeš psát a diskutovat

Pro možnost vložit komentář musíte být přihlášena.
Maruš11
Maruš11 13. 9. 2020

pořádek mám ráda ve všem

Odpovědět
hudlenka
hudlenka 31. 7. 2020

pořádek mám ráda, doma i ve financích

Odpovědět
lemur
lemur 30. 7. 2020

Máme pořádek ve financích.

Odpovědět

ŽENY s.r.o. v číslech

3 887
testovaných produktů
101 674
registrovaných inspirativních žen
210 746
vložených hodnocení

Chci odebírat novinky na svůj email.