Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas. Více informací

Redakce ŽENY s.r.o
Redakce ŽENY s.r.o
Vloženo 16. 10. 2019
Líbí se mi

Už i děti se potýkají se stresem. Nejčastěji ve škole

Redakce ŽENY s.r.o
Redakce ŽENY s.r.o
Vloženo 16. 10. 2019
Líbí se mi
Už i děti se potýkají se stresem. Nejčastěji ve škole

Už i děti se potýkají se stresem. Nejčastěji ve škole

Z vašeho miminka vyrostl malý školák, jenž má své každodenní povinnosti. Takový přelom je zlomový jak pro vás, tak pro vaše dítě, které se musí v nové situaci rychle zorientovat a zvyknout si na jiný, přísnější režim. Podívejte se na pět rizikových situací, kde se může psychický, fyzický i sociální stres vyskytovat.

Paní učitelka je na mě zlá

Přísná paní učitelka, nerudný školník nebo školní řád, který je třeba dodržovat. Když si autority získávají poslušnost strachem, nejvíce to ovlivňuje žáky na prvním stupni základní školy.

Psychický stres a strach se může projevit bolestmi břicha nebo hlavy, nepozorností a zhoršenými studijními výsledky. Bohužel ani s jednou z těchto věcí se nedá lehce bojovat, vašemu potomkovi se ale uleví, když ho vyslechnete a poradíte mu, jak s autoritami vycházet.

Zase máme hromadu úkolů

Obzvlášť při přechodu z mateřské školy do první třídy je změna režimu náročná. Z předškolního dítěte, které nemá téměř žádné povinnosti, se najednou stává školák se školní taškou plnou učiva a úkolů. Musí pozorně sedět v lavici a domů nosit nejlépe samé jedničky. Doma ho nečekají jen hry a odpočinek, na který byl zvyklý ve školce, ale plnění úkolů na druhý den.

S těžším režimem můžete svému dítěti pomoc. Stačí si vyhradit čas odpoledne, kdy pomůžete dítěti s úkoly, například formou hry. A nezapomínejte, že i ostřílený školní matador, který už má první třídu za sebou a má jistou představu o výuce, může být vystresovaný. Učivo začíná být těžší, úkoly přibývají a strach ze selhání se stupňuje. S vaším časem a pomocí vše jistě zvládne lépe. Na učivo se bude lépe soustředit, pokud se zrelaxuje hrou se svými kamarády.

Oni se mi posmívají

Děti jsou bezprostřední a v novém kolektivu se začleňují rychleji a přirozeněji než dospělí jedinci. Na druhou stranu dokážou být kruté, upřímné a neodpustí odlišnost. Příliš chytrý nebo méně tělesně zdatný jedinec může být vyloučen z kolektivu.

Přitom se nemusí jednat o nápadné vyčnívání, spolužákovi se mohou vysmívat kvůli brýlím, nepadnoucí bundě nebo zastaralému typu telefonu. Pokud nepřijímání kolektivem překročí meze, je vhodné zvážit, zda by školákovi neprospěla změna třídy či školy.

Když já se stydím

Školní sociální zázemí často nedosahuje potřebné úrovně. Dveře od toalety se nedají zavírat, teče jen studená voda, chybí ručník a mýdlo. Děti se mohou stydět, nebo dokonce štítit toalety použít. Někdy s potřebou čekají až domů, to ale může vést k celé řadě psychických problémů i nepříjemných nemocí.

I tady však mohou pomoci rodiče. Při zápisu mohou navštívit zázemí školy a zkontrolovat, zda je vše v odpovídajícím stavu. Pokud není a nemají jinou volbu, mohou iniciovat např. přihlášení školy do různých soutěží.

Maminko, mně se stýská

Se všemi překážkami by se lépe bojovalo za přítomnosti rodičů. Vaše dítě bylo zvyklé, že jste mu s každým problémem pomohli. Nyní se ve třídě plné malých osobností musí prosadit a ukázat v tom nejlepším světle. A pokud se mu stýská a není zvyklý na delší absenci maminky, je ranní odloučení jedním z nejvíce stresujících momentů dne.

Poznat a překonat stresové situace může být obtížné. Nebojte se s dítětem mluvit o problémech ve škole a nezapomínejte, že humor je nejlepší lék.

Foto: Shutterstock

Místo, kde můžeš psát a diskutovat

Pro možnost vložit komentář musíte být přihlášena.
avatar
Ivana Navrátilová 27. 2. 2020

Je pravda, že třeba náš starší syn má teď stresu docela dost. Brzy ho totiž čekají přijímačky na střední a bojí se toho, že je nezvládne. Říkala jsem si tedy, že by možná stálo za to mu zaplatit takový ten přípravný kurz. Něco jako třeba "To dáš" https://www.to-das.cz/

Odpovědět
libka5
libka5 19. 10. 2019

Když jsem byla vloni na operaci, ležela tam se mnou sestra z dětského oddělení. Ta mi řekla, že veškeré stresy mají základ v rodině. Je-li dítě spokojené doma, nevěřím, že škola je hlavním viníkem.

Odpovědět
hudlenka
hudlenka 17. 10. 2019

Zrovna řešíme v rodině psychické problémy praneteře, snad vše, o čem se tu píše, si zažila, prožila a těžce nese svůj osud. Už je v 7. třídě, ale je silná, nosí hodně silné brýle, nemá rodiče, kteří jí mohou koupit vše (žije s maminkou samoživitelkou mladší sestrou, táta - Turek - na holčičky kašle)... je to smutné.

Odpovědět
beata0063
beata0063 16. 10. 2019

žiaľ dnes je stres okolo nás takmer všade..

Odpovědět

ŽENY s.r.o. v číslech

3 887
testovaných produktů
101 603
registrovaných inspirativních žen
210 746
vložených hodnocení

Chci odebírat novinky na svůj email.