Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas. Více informací

Redakce ŽENY s.r.o
Redakce ŽENY s.r.o
Vloženo 15. 9. 2019
Líbí se mi

Tělesné tresty: Opravdu mají v moderní výchově své místo?

Redakce ŽENY s.r.o
Redakce ŽENY s.r.o
Vloženo 15. 9. 2019
Líbí se mi
Tělesné tresty: Opravdu mají v moderní výchově své místo?

Tělesné tresty: Opravdu mají v moderní výchově své místo?

Jen málokteré téma dokáže rodiče rozdělit na dva nesmiřitelné tábory jako právě tělesné tresty. Jedna skupina si myslí, že nějaké to plesknutí ničemu neuškodí a vydá za víc než sáhodlouhé proslovy, druhá pak považuje jakékoli vztáhnutí ruky na dítě za zcela zbytečné a neobhajitelné.

Ať už patříte ke kterémukoli táboru, přinášíme vám důvody odborníků, podle kterých často tělesné tresty (a máme na mysli skutečně fyzické trestání dětí) situaci zhorší a kvůli kterým byste je ze svého rodičovského repertoáru měli raději vyřadit.

Bez efektu…

Jistě, když dítě plácnete, nejspíš přestane zrovna dělat to, kvůli čemu si trest zasloužilo. Ale upřímně řečeno, nic jiného tím nevyřešíte. Z dlouhodobého hlediska je dobré dítěti vysvětlit, proč je jeho chování nežádoucí a čeho přesně se dopustilo. Plesknutí ani pohlavek nic nevysvětluje. Jen je jakousi rychlou reakcí ze strany rodiče. Z výchovného hlediska nemá tak docela účinek.

Násilí rodí násilí

Zajímavé jsou také výsledky nejrůznějších výzkumů, které ukazují, že dětem, u nichž rodiče používali v rámci výchovy tělesné tresty, hrozí v budoucnu vyšší riziko podobného chování. A to nejen vůči vlastním dětem, ale také spolužákům a nebo rodičům. Důvod je jednoduchý – celé dětství vidí tělesné tresty jako součást běžného života a prostředek, jak si vynutit poslušnost, takže je pak používají také. Dostávají se tak do začarovaného kruhu.

Deprese v mladém věku

Myslíte si, že děti deprese neznají? Bohužel jsou dnes častější, než si myslíte. A děti, jejichž rodiče používají pravidelně tělesné tresty, k nim mají blíž než jejich vrstevníci. Důvod je jednoduchý – nejenže tělesná bolest neprobouzí veselé pocity, ale navíc mohou tělesné tresty vzbudit otázku, zda mají dítě maminka či tatínek rádi. A takové pochyby mohou být pro depresi velmi dobrým základem.

Z nemoci do nemoci

Mimochodem, tělesné tresty mohou mít vliv na imunitu dítěte. Pravidelné tresty totiž způsobují stres, kvůli němuž se do krve vyplavuje stresový hormon kortizol. A ten negativně ovlivňuje imunitní systém. Takže dítě je náchylnější k nejrůznějším infekcím.

Foto: Shutterstock

Místo, kde můžeš psát a diskutovat

Pro možnost vložit komentář musíte být přihlášena.
libka5
libka5 18. 9. 2019

Celá novodobá moderní výchova je k ničemu. Děti neznají mantinely, jak se kde mají chovat. Co jim dovolí rodiče, praktikují všude. Ač jsem dříve narozená a že jsem párkrát nějakou dostala, výchovný políček mi neuškodil.

Odpovědět
lemur
lemur 17. 9. 2019

Odpovědět
KamilaK
KamilaK 15. 9. 2019

Odpovědět

ŽENY s.r.o. v číslech

3 887
testovaných produktů
96 274
registrovaných inspirativních žen
210 746
vložených hodnocení

Chci odebírat novinky na svůj email.