Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas. Více informací

Redakce ŽENY s.r.o
Redakce ŽENY s.r.o
Vloženo 17. 7. 2021
Líbí se mi

Mají tělesné tresty v moderní východě dětí své místo?

Redakce ŽENY s.r.o
Redakce ŽENY s.r.o
Vloženo 17. 7. 2021
Líbí se mi
Mají tělesné tresty v moderní východě dětí své místo?

Mají tělesné tresty v moderní východě dětí své místo?

Jen málokteré téma dokáže rodiče rozdělit na dva nesmiřitelné tábory jako právě tělesné tresty. Jedna skupina si myslí, že nějaké to plesknutí ničemu neuškodí a vydá za víc než sáhodlouhé proslovy, druhá pak považuje jakékoli vztáhnutí ruky na dítě za zcela zbytečné a neobhajitelné.

Ať už patříte ke kterémukoli táboru, přinášíme vám důvody odborníků, podle kterých často tělesné tresty (a máme na mysli skutečně fyzické trestání dětí) situaci zhorší a kvůli kterým byste je ze svého rodičovského repertoáru měli raději vyřadit.

Bez efektu…

Jistě, když dítě plácnete, nejspíš přestane zrovna dělat to, kvůli čemu si trest zasloužilo. Ale upřímně řečeno, nic jiného tím nevyřešíte. Z dlouhodobého hlediska je dobré dítěti vysvětlit, proč je jeho chování nežádoucí a čeho přesně se dopustilo. Plesknutí ani pohlavek nic nevysvětluje. Jen je jakousi rychlou reakcí ze strany rodiče. Z výchovného hlediska nemá tak docela účinek.

Násilí rodí násilí

Zajímavé jsou také výsledky nejrůznějších výzkumů, které ukazují, že dětem, u nichž rodiče používali v rámci výchovy tělesné tresty, hrozí v budoucnu vyšší riziko podobného chování. A to nejen vůči vlastním dětem, ale také spolužákům a nebo rodičům. Důvod je jednoduchý – celé dětství vidí tělesné tresty jako součást běžného života a prostředek, jak si vynutit poslušnost, takže je pak používají také. Dostávají se tak do začarovaného kruhu.

Deprese v mladém věku

Myslíte si, že děti deprese neznají? Bohužel jsou dnes častější, než si myslíte. A děti, jejichž rodiče používají pravidelně tělesné tresty, k nim mají blíž než jejich vrstevníci. Důvod je jednoduchý – nejenže tělesná bolest neprobouzí veselé pocity, ale navíc mohou tělesné tresty vzbudit otázku, zda mají dítě maminka či tatínek rádi. A takové pochyby mohou být pro depresi velmi dobrým základem.

Z nemoci do nemoci

Mimochodem, tělesné tresty mohou mít vliv na imunitu dítěte. Pravidelné tresty totiž způsobují stres, kvůli němuž se do krve vyplavuje stresový hormon kortizol. A ten negativně ovlivňuje imunitní systém. Takže dítě je náchylnější k nejrůznějším infekcím.

Foto: Shutterstock

Místo, kde můžeš psát a diskutovat

Pro možnost vložit komentář musíte být přihlášena.
Kahomar
Kahomar 18. 7. 2021

no ne nadarmo se za našeho dětství říkalo "škoda rány, která padne vedle", někdy opravdu šupnou jednu na zadeček je rychlejší a jasnější, než dlouhé vysvětlování a komentování, obzvlášť, když dítě neposlechne v situaci, kdy by se mu opravdu mohlo něco stát - chůze po chodníku, hraní si na břehu vody a pod..

Odpovědět
sipeji
sipeji 18. 7. 2021

Ony jsou tělesné tresty a tělesné tresty. Jedno třepnutí je podle mě občas potřeba, něco jiného je pak děti řezat jak bylo zvykem dříve.

Odpovědět
hudlenka
hudlenka 17. 7. 2021

dítě musí mít nastavené mantinely, a pak nejsou potřeba tresty, ...občas na zadek za něco, co jsme mu ale 10 x řekli, že NESMÍ udělat a ono to přesto udělá, tak to ano, a samozřejmě podle věku dítěte. Ale ne facky a pohlavky, nebo ne vařečkou, řemenem, jako jsme dostávali my

Odpovědět

ŽENY s.r.o. v číslech

3 887
testovaných produktů
101 424
registrovaných inspirativních žen
210 746
vložených hodnocení

Chci odebírat novinky na svůj email.