Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas. Více informací

Redakce ŽENY s.r.o
Redakce ŽENY s.r.o
Vloženo 29. 6. 2020
Líbí se mi

Těhotenské mýty, které mohou ublížit vám i vašemu miminku

Redakce ŽENY s.r.o
Redakce ŽENY s.r.o
Vloženo 29. 6. 2020
Líbí se mi
Těhotenské mýty, které mohou ublížit vám i vašemu miminku

Těhotenské mýty, které mohou ublížit vám i vašemu miminku

Pokud svému okolí sdělíte radostnou novinku, že se chystáte na svět přivést nový život, pak si kromě gratulací a projevů radosti jistě vyslechnete i několik dobře míněných rad. Bohužel ne všechny se zakládají na pravdě. Některé jsou spíše mýty, které se navzdory snahám odborníků stále drží zuby nehty.

Takže na které rady je třeba konečně zapomenout?

To teď budeš mít hrozná rána

Ano, řeč je o takzvaných ranních nevolnostech. Ty jsou jako téma na polopravdy a mýty vůbec bohaté. Tak už jejich samotný název. Ten indikuje, že se nevolnosti objevují jen ráno. Ale tak tomu samozřejmě není. Vzhledem k tomu, že jsou nevolnosti projevem změněné hladiny hormonů, mohou se objevit kdykoli (hormony jsou ve vašem těle bez ohledu na denní dobu). I proto odborníci raději používají výraz těhotenské nevolnosti.

Dalším mýtem je tvrzení, že nevolnostmi musí trpět každá těhotná. Ano, většina se s nimi v menší či větší míře potýká, ale jsou i ženy, kterým není špatně vůbec. A není také pravda, že se nevolnosti omezují pouze na třetí trimestr. Ano, během něho jsou nejčastější, ale může se stát, že vám bude špatně i nějakou dobu po jeho skončení. Každá žena je zkrátka jiná, takže i těhotenské nevolnosti mohou být individuální záležitostí.

A nevolnosti do třetice. Babská rada říká, že když je vám hodně špatně, čekáte holčičku, když máte nevolnosti slabé, bude to kluk. Bohužel, takhle snadné to s určením pohlaví dítěte není. To vážně umějí až lékaři.

Tak si připij, troška ti neublíží

Alkohol (ostatně podobně jako cigarety) lékaři v těhotenství nedoporučují. Neexistuje jediná vědecká studie, která by prokazovala, že jakékoli množství alkoholu je pro těhotnou a její nenarozené děťátko bezpečné. Naopak těch, které ukazují jeho nebezpečí (vyšší riziko předčasného porodu, nízká porodní váha miminka a řada dalších), je víc než dost. Takže se nenechte nutit do přípitku – těch devět měsíců to vydržíte!

To se to ti bude rodit, s takovými boky

Patříte k ženám, které mají širší boky, a tak vám okolí říká, jakou máte výhodu pro porod? Upřímně řečeno na šíři boků vůbec nezáleží. Na čem záleží, je šíře samotné pánve. A ta se jen tak podle boků odhadnout nedá. Ostatně určitě máte v okolí drobnou a štíhlou ženu, pro kterou byl porod procházka růžovým sadem (tedy více méně), ačkoli porodila čtyřkilového buclíka.

Jen si přidej, musíš jíst za dva

Ano, nosíte v sobě nový život, ale nikoli dalšího dospělého strávníka. Takže i když všem babičkám a hodným tetičkám nejspíš zkazíte radost, když si nepřidáte další knedlík, nemusíte mít černé svědomí. Opravdu není potřeba zvýšit razantně velikost porcí. Naopak, pokud budete jíst příliš mnoho a budete nezdravě přibývat na váze, můžete sobě i miminku spíše ublížit. Je prokázáno, že obezita matky ho ovlivní na celý život…

Na co je naopak třeba si dávat pozor, je vyšší přísun živin. Těhotné ženy mají vyšší nároky na některé vitaminy a minerály, které jsou nezbytné nejen pro ně, ale především pro miminko.

Hlavně se nedotýkej koček

Máte doma kočičku a vaše okolí přímo omdlívá hrůzou, protože se rozhodně odmítáte svého mňoukajícího miláčka vzdát? Nebojte, nemusíte! Kočky do jisté míry představují pro těhotné riziko kvůli toxoplasmóze – pokud se totiž těhotná žena nakazí, může ohrozit vývoj svého dítěte. Nicméně tito paraziti se přenášejí prostřednictvím kočičích výkalů. To znamená, že pokud nebudete čistit kočkolit a například zeleninu ze záhonku, kam mohou kočky chodit na záchod, raději vynecháte nebo pečlivě omyjete, oloupete a uvaříte, nemělo by se nic stát. Navíc pokud je vaše kočička pouze domácí, to znamená nemá přístup ven a jí pouze kupované nebo doma připravované krmivo (nikoli myši), také se bát nemusíte (ale starost o kočkolit raději nechejte partnerovi).

Na kávu rozhodně zapomeň

Zatímco pro alkohol platí jasná stopka, s kávou už to tak přísné být nemusí. Pokud vám lékař kofein nezakáže (přece jen je to látka, které dokáže zvednout tlak, ale také dehydratuje), můžete si občas nějaký ten šálek dopřát. Rozhodně byste ale neměla pít víc než jeden šálek denně. A nezapomeňte si hlídat i další zdroje kofeinu, abyste to nepřehnala a nepřivodila si obtíže. Ostatně některým maminkám nedělá káva dobře na žaludek, takže i proto se jí vyhýbají.

Foto: Shutterstock

Autorka: Karolína Dostálová

Místo, kde můžeš psát a diskutovat

Pro možnost vložit komentář musíte být přihlášena.
sasidlo
sasidlo 19. 7. 2020

Odpovědět
hudlenka
hudlenka 9. 7. 2020

mám těhotnou dceru a věřím, že má svůj zdravý selský rozum, než aby na něco takového věřila

Odpovědět
sipeji
sipeji 30. 6. 2020

Tyhle řeči známe všichni.

Odpovědět
Maruš11
Maruš11 6. 7. 2020

přesně tak

lemur
lemur 30. 6. 2020

Odpovědět

ŽENY s.r.o. v číslech

3 887
testovaných produktů
96 357
registrovaných inspirativních žen
210 746
vložených hodnocení

Chci odebírat novinky na svůj email.