Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas. Více informací

avatar
Lucie Janotová
Vloženo 14. 3. 2021
Líbí se mi

Tajný trumf v boji s menopauzou: Ploštičník a třezalka! Jak vám bylinky mohou pomoci?

avatar
Lucie Janotová
Vloženo 14. 3. 2021
Líbí se mi
Tajný trumf v boji s menopauzou: Ploštičník a třezalka! Jak vám bylinky mohou pomoci?

Tajný trumf v boji s menopauzou: Ploštičník a třezalka! Jak vám bylinky mohou pomoci?

Menopauza, která u žen přichází obvykle v období mezi 40. a 55. rokem, s sebou přináší nejen ztrátu pravidelného cyklu a schopnosti otěhotnět. Hormonální změny mohou zkomplikovat život v mnoha směrech. Pro pomoc se proto můžete obrátit přímo k „Matce přírodě“...

Zhruba tři čtvrtiny žen procházející obdobím klimakteria na sobě pociťují různé negativní projevy, které má na svědomí náhlý pokles hladiny estrogenů. „Zpomaluje se metabolismus, objevují se návaly horka v průběhu dne i noci, úzkosti, deprese, změny nálad, ztráta libida, přibývání na váze,“ vypočítává gynekoložka MUDr. Zoja Čurilová Roháčová. Asi 35 % žen trpí mírnými potížemi, 40 % středně závažnými a 25 % závažnými. Eliminovat je lze užíváním hormonů – mnohé ženy ale nemohou nebo nechtějí sahat po hormonálních tabletkách, a tak hledají pomoc v přírodní a bezpečné substituci toho, co tělu chybí. Mezi bylinky, které se tradičně považují za účinné spojence v boji proti nežádoucím projevům menopauzy, patří například ploštičník hroznatý či třezalka tečkovaná. Lze je najít i v doplňcích stravy, jako je GS Merilin.

Tajemství ploštičníku hroznatého

Už severoameričtí Indiáni znali příznivé účinky 1 až 3 metry vysoké rostliny zvané latinsky Cimicifuga racemosa (anglicky označovaná jako black cohosh). V 19. století se pak bylina z čeledi pryskyřníkovitých dostala i do Evropy a potažmo také na české území, kde jí říkáme příznačným názvem ploštičník hroznatý, jelikož uskupení bílých květů se opravdu podobá hroznům. Ještě pozoruhodnější je ovšem její kořen, obsahující glykosidy a terpeny, které jsou svými účinky podobné hormonu estrogenu. Proto ploštičník hroznatý patří mezi nejvíce historicky odborně prozkoumané a ověřené bylinky pro ženy v období klimaktéria, jelikož v organismu dokáže působit podobně jako tento ženský hormon, jehož během menopauzy ubývá. Díky tomu pomáhá eliminovat nepříjemné stavy, provázející období přechodu. 

Zklidňující účinky třezalky tečkované

Žluté kvítky třezalky tečkované svítí od července do srpna mezi zelenými listy jako drahokamy a babky bylinkářky je po generace sbíraly společně s natí. V léčitelství totiž měla tato vonná trvalka vždy důležitou roli. Rostlinu zvanou odborně Hypercum perforatum doporučovali léčitelé zejména při úzkostech, stresu, nespavosti a pro zvýšení celkové pohody. Díky svým uklidňujícím schopnostem je třezalka používána jako přírodní antidepresivum a pomáhá i při výkyvech nálad, proto ulevuje také ženám, pro něž menopauza představuje psychicky náročné období. Má mít navíc i řadu dalších pozitivních účinků, ať už při nemocech jater, žlučníku či plic, žaludečních vředech, problémech se slinivkou či poruchách močových cest, působí antibioticky a protizánětlivě... Pravdou totiž je, že ačkoliv jsou účinky této rostliny rozšířené v Evropě, Asii a severní Americe stále předmětem zkoumání, veškerý efekt obsahovaných látek a jejich kombinací na lidské zdraví dosud nebyl ještě plně odhalen. 

Když se účinky bylin spojí...

Jak ploštičník, tak i třezalka jsou pověstné svými pozitivní účinky na zdraví, ovšem ještě vyšší účinnost přináší jejich vzájemná kombinace. „Výsledky studie německých lékařů uveřejněné v roce 2007 prokázaly význam kombinace extraktu ploštičníku hroznatého s třezalkou tečkovanou, a to především na potlačení negativních projevů klimaktéria, dokonce 9 z 10 žen potvrdilo výrazné zlepšení,“ odkazuje MUDr. Karel Metyš, MBA na rok trvající výzkum1), kterého se zúčastnilo 6141 žen. Kombinace ploštičníku a třezalky se podle něj ukázala jako optimální, přírodní a bezpečná alternativa hormonální substituce, pomáhající proti návalům horka a pocení, depresivním náladám a poruchám spánku. Řešení proto představují doplňky stravy na bázi těchto bylinek, jako je například přípravek GS Merilin, obsahující potřebné množství účinných látek z třezalky tečkované a ploštičníku hroznatého, navíc obohacený o další látky přispívající k pevnosti kostí jako je vápník a vitamin D. 

Foto: Shutterstock

Místo, kde můžeš psát a diskutovat

Pro možnost vložit komentář musíte být přihlášena.
hudlenka
hudlenka 15. 3. 2021

super

Odpovědět
Edmond
Edmond 15. 3. 2021

Ještě bych přidala červený jetel. Suším a piju čaj.

Odpovědět
smolda3
smolda3 15. 3. 2021

Třezalka je zázračná bylina, mohu potvrdit

Odpovědět
sipeji
sipeji 15. 3. 2021

Bylinkám důvěřuji a už se mi to mnohokrát vyplatilo.

Odpovědět
Kahomar
Kahomar 14. 3. 2021

super

Odpovědět

ŽENY s.r.o. v číslech

3 887
testovaných produktů
101 508
registrovaných inspirativních žen
210 746
vložených hodnocení

Chci odebírat novinky na svůj email.