Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas. Více informací

Redakce ŽENY s.r.o
Redakce ŽENY s.r.o
Vloženo 20. 11. 2020
Líbí se mi

Tajemství výchovy šťastných dětí, které musíte znát

Redakce ŽENY s.r.o
Redakce ŽENY s.r.o
Vloženo 20. 11. 2020
Líbí se mi
Tajemství výchovy šťastných dětí, které musíte znát

Tajemství výchovy šťastných dětí, které musíte znát

Každý rodič chce, aby jeho dítko bylo šťastné, sebevědomé a schopné. Jenže jak toho docílit? Nemůžete se k němu chovat jako chůva a držet ho zkrátka! Při výchově se držte několika pravidel.

Jako máma a táta víme, co je pro dítě nejlepší. Nebo si to aspoň myslíme. Ve snaze vychovat ze svého potomka slušného člověka totiž často děláme chyby. Jaké je tajemství růstu spokojených dětí? Tyhle postupy patří k základům!

Nechte ho pomáhat ostatním

Obdarovávání a věnování hraček či jiných drobností nabízí příležitost k tomu, aby dítě zažilo radost z toho, že vidí, jak je díky němu někdo druhý šťastný.

Nestůjte nad ním jako bachař

Do dvou let dítěte je naprosto běžné, že o něj pečujete, nicméně pak je moudré učit jej samostatnosti a pomalu se stávat jeho průvodcem, poradcem a koučem, ne chůvou. Proto dítě naučte zavazovat si tkaničky, místo toho, abyste to dělali za něj, a chvalte ho za jakékoli jiné pokroky a úspěchy – potřebuje to.

Dejte mu volnost

Vést děti k zodpovědnosti a povinnostem je v pořádku, ale nic se nemá přehánět. Ratolesti potřebují čas, aby si mohly hrát, dívat se jen tak na oblohu, nebo si zakopat na hřišti. Pořád to jsou děti, přehršle úkolů je přetěžuje.

Nebraňte mu v sociálním kontaktu

Co dalšího pro rozvoj vašeho syna či dcery můžete udělat? Vždy se ujistěte, že vaše dítě má příležitost být v kontaktu se svými vrstevníky a procvičovat si tak sociální dovednosti. Izolace neprospívá nikomu.

Diskutujte o možnostech

Co se týče domácích úkolů, času stráveného u televize nebo na telefonu, zkoušejte demokratické rodičovství. Ať dítě samo navrhne, kdy si udělá svoje závazky a ve kterou denní dobu věnuje prostor hraní online her či u jiné zábavě. Tímto fíglem položíte základy k tomu, aby se potomek mohl dobře rozhodovat.

Věnujte mu (kvalitní) čas

Problémem dnešních rodin je, že na sebe nemají čas. Vše je hektické a chaotické. Tlak na výkony a vydělávání peněz na hypotéky pohlcují skoro všechen čas. Ačkoli to jako rodič máte v této době těžké, pokuste se aspoň jednou denně být se svým dítětem o samotě a plně se mu věnovat. Zahrajte si karty, přečtěte pohádku, upečte si něco dobrého, promluvte si o tom, jak se mělo.

Pomáhejte zvládat emoce

Emočním koučinkem pomáháte dítěti v tom, aby regulovalo své emoce. Příkladem jste mu převážně vy. Pokud jako rodič své emoce přijímáte, dítě to od vás odkouká. Klidně si před ním s partnerem vyměňte názory, pohádejte se, ale konflikt přátelsky uzavřete. Emoce, jakou jsou strach či smutek, pojmenovávejte. Pokuste se být bezpečným přístavem a přijímat reakce svých dětí na různé podněty – v pohodě a bez křiku. Teprve až se zklidní, proberte s nimi, co příště mohou udělat jinak. Je to rozhodně lepší, než opakovat chyby svých rodičů ve stylu „nedělej, to nemůžeš, buď tiše“.

Foto: Shutterstock

Autorka: Kateřina Málková

Místo, kde můžeš psát a diskutovat

Pro možnost vložit komentář musíte být přihlášena.
Kahomar
Kahomar 18. 4. 2021

Odpovědět
sipeji
sipeji 21. 11. 2020

Moc se mi líbí odstavec - Věnujte mu - kvalitní - čas - ono totiž je opravdu velmi důležité si najít čas jen pro dítě, nevařit, neuklízet u toho, nebát ve stresu, ale prostě být s ním.

Odpovědět
hudlenka
hudlenka 20. 11. 2020

Odpovědět

ŽENY s.r.o. v číslech

3 887
testovaných produktů
101 417
registrovaných inspirativních žen
210 746
vložených hodnocení

Chci odebírat novinky na svůj email.