Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas. Více informací

Michaella
Michaella
Vloženo 16. 8. 2021
Líbí se mi

Stalking je jedním slovem šmírování a obtěžování. Jak se projevuje?

Michaella
Michaella
Vloženo 16. 8. 2021
Líbí se mi
Stalking je jedním slovem šmírování a obtěžování. Jak se projevuje?

Stalking je jedním slovem šmírování a obtěžování. Jak se projevuje?

Stalking a hovorově stolking je jedním slovem šmírování a obtěžování. Kdo druhého sleduje fyzicky nebo i přes internet, kontaktuje dopisem, emailem, messengeremsmskami, telefonem a jiným způsobem nebo sbírá informace, dopouští se trestného činu.

Od 1. 1. 2010 je stalking trestným činem

Je kvalifikován v § 354 jako nebezpečné pronásledování. Jedná se o nevhodné chování, pronásledování, kdy oběti mají z pronasledovatele strach. Stalking ve většině případech končí špatně.
 

Opětovné a vědomé obtěžování oběti vadí

Můžou jít o nechtěné dárky a pozornost, neustále kontaktování, neustálý projev náklonnosti, i když si to oběť nepřeje. Nejčastěji jsou stalkováni celebrity a populární osobnosti, vysoko postavení lidé ve firmách nebo politice, ale i obyčejní lidé - kolegové v práci, partneři, manželé, rodinní příslušníci, přátelé.

Za vším hledej zhrzenou lásku, nepochopení, nenávist, závist nebo nepřejícnost

Oběť svého pronásledovatele může znát osobně nebo o něm neví. Kolikrát se může jednat i o osobu cizí, která si hledá bod svého útoku na internetu.

Jak se staling projevuje?

  • čímkoli, co je pro pronásledovanou osobu nepříjemné
  • stání pod okny, čekání v autě nebo před domem
  • vyhrůžky emailem, telefonem, smkami, napsanými vzkazy
  • často dochází k fyzickým a slovním útokům na veřejnosti, kdy se to týká i rodin. příslušníků
  • stalker zuří, potřebuje najít odezvu, hledá různé možnost, vymýšlí nové plány útoku
  • někdy se sám stalker vydává za oběť a snaží se svoji oběť znemožnit veřejně, pošpinit, zničit ji život, šíří nepravdivé informace ve svůj prospěch

Nejde stalkera rozpoznat jednoduše 

Většinou se jedná o dlouhodobý útok a problém. Může to být úplně normální člověk, který působí na veřejnosti jako nevinnost sama. Nějaký čas vás sleduje a zjišťuje si informace. Bránit se vůči jeho útokům do budoucna není jednoduché. Neřešit stalking je do rizikem a pro vás vážným ohrožením na životě. Do hlavy stalkera nevidíte. Jedná na základě osobních úvah, dost často promyšleně.

Jak se bránit? 

Nahlaste vše polici, mluvte o tom s rodinou a přáteli. Vyhýbejte se osamělým místům, kde můžete útočníka potkat. Zachovejte všechny důkazy obtěžování, sms a nahrávky nemažte. Vyhledejte určitě pomoc, sami toto nevyřešíte. Vždy se pohybujte ve společnosti jiných osob, noste sebou dostupné a legální prostředky na svoji obranu. Nevyžádané telefonáty nezvedejte, změňte si telefonní číslo, email nebo se odstěhujte z adresy bydliště jinam. Chraňte si své osobní data, soukromí, nezveřejňujte na fb a sociálních sítích osobní fotky, nepište osobní informace o sobě. Tohle vše stalkerovi jen nahrává. Pokud se cítíte jako štvaná zvěř, je na čase situaci řešit!

Případy stalkingu:

Kolegyně neopětuje pozornost svého kolegy. Ten ji pořád sleduje, vynakládá snahu o uskutečnění schůzky, dává své kolegyni dárky. Ona ho stálé odmítá a dává mu najevo nezájem. Při jedné příležitosti si na ní počíhá na parkovišti u auta a uškrtí ji při pokusu o znásilnění. 
 
Jiný případ - mladý muž je smutný z rozchodu a nemůže unést, že si jeho partnerka našla jiného. Píše ji zprávy, svěřuje své bolavé srdce. Píše ji 100 zpráv denně, prozvání a sleduje u domu. Bývalá přítelkyně se z toho psychicky zhroutí a skončí v péči lékařů. On se pokusí o sebevraždu. 
 
Z podobného soudku. Tchyně nesnese svého zetě. Není podle jejich představ. Svoji dceru miluje, chce ji zpátky. Píše mu výhrůžné zprávy, snaží se šířit o něm nepravdivé informace, chodí dělat scény do jeho práce. Křičí na něho na veřejnosti. Ničí mu život a snaží se způsobit rozvod. Vše do doby, než na ní zeť podá trestní oznámení a rodina se odstěhuje na druhou stranu republiky. 
 

Je hodně případů, kdy stalking končí smrtí nebo psychickým kolapsem oběti

Lidem do hlavy neleze vidět a nikdy nemůžeme dopředu vědět, co se v někom zrodí a jaký dostane nápad. Většina chorobných žárlivců se toho dopouští na svém partnerovi, partnerce  a pronásleduje oběť kamkoli jde, leze ji do telefonu, zakazuje přátelství s kýmkoli, sleduje do práce a z práce, zjišťuje si všechny informace, nenechá svůj objekt zájmu ani na chvíli bez pozornosti. To už je omezování v osobním životě a často dochází i k fyzickému násilí. 
 
Řešte svůj problém se stalkerem hned a nahlaste ho na policii. Jedině tak dokážete klidně spát a chodit bez strachu ven. Žijeme jen jednou, tak nedovolte někomu cizímu zasahovat špatným způsobem do vašeho života. 
 
Už jste se s podobným případem setkali? Napište nám. 
 
(Zdroj obrázků - pixabay.com)

Místo, kde můžeš psát a diskutovat

Pro možnost vložit komentář musíte být přihlášena.
Kahomar
Kahomar 17. 8. 2021

Opravdu nepříjemná situace pro postiženého

Odpovědět
sipeji
sipeji 17. 8. 2021

To je hrozné, skutečně nikomu nepřeji, aby ho toto potkalo.

Odpovědět
hudlenka
hudlenka 16. 8. 2021

stalkerství j mepříjemné a nikomu to nepřejui

Odpovědět

ŽENY s.r.o. v číslech

3 887
testovaných produktů
100 292
registrovaných inspirativních žen
210 746
vložených hodnocení

Chci odebírat novinky na svůj email.