Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas. Více informací

Redakce ŽENY s.r.o
Redakce ŽENY s.r.o
Vloženo 16. 2. 2021
Líbí se mi

Jak zvýšit svoje šance o otěhotnění?

Redakce ŽENY s.r.o
Redakce ŽENY s.r.o
Vloženo 16. 2. 2021
Líbí se mi
Jak zvýšit svoje šance o otěhotnění?

Jak zvýšit svoje šance o otěhotnění?

Nedaří se vám s partnerem počít vytoužené miminko? Nejste sami. Počet párů, jež se o děťátko snaží velmi dlouho nebo marně, totiž stoupá. Ale není třeba hned propadat zoufalství!

Na plodnosti se totiž podílí celá řada faktorů. Některé lze ovlivni a zvýšit tak své šance na přirozené početí miminka, s jinými je nutné svěřit se do péče odborníků. Podíl neplodných párů je v České republice odhadován asi na 15 % (ve 35 % případů je problém na straně ženy, ve 35 % u muže, u 25 % párů se sešla neplodnost u obou a u 5 % není důvod nemožnosti přivést na svět potomka přirozenou cestou zjistitelný). Ovšem ani dvojice, jež lékaři zařadí do kolonky „neplodné“, nemusejí panikařit – drtivé většině (90 %) umí pomoci moderní věda.

Hodiny, které opravdu tikají

Jak už jsme ale naznačili – pokud se vám zatím děťátko i přes usilovnou snahu počít nedaří a vy i váš partner jste z lékařského hlediska v pořádku, můžete v řadě případů pro zvýšení svých šancí mnohé udělat.

Odborníci poslední dobou upozorňují, že by především ženy neměly těhotenství dlouho odkládat. Šance na početí totiž začíná po dosažení 30 let klesat, naopak stoupá riziko nejrůznějších obtíží spojených s „požehnaným stavem“, ale i vývojem miminka. Přitom trendem současnosti je právě těhotenství v pozdějším věku.

Věk žen je jeden z faktorů, které ovlivňují početí. Mnoho žen o tomto riziku vůbec neví a je mi líto, že media o této skutečnosti veřejnost příliš neinformují. Po 30. roce života ženy začne její plodnost klesat a velký zlom nastává po 35. roce. Ve 40 letech a výše je pravděpodobnost spontánního otěhotnění u žen téměř na 2 až 5 procentech. A tady se obávám, že bez asistované reprodukce se páry poté neobejdou. Těhotenství lze uskutečnit použitím vajíček od dárkyně,“ popisuje Lenka Pelechová, která se zabývá neplodností a asistovanou reprodukcí.

Ovšem ani u mužů není věk zanedbatelnou veličinou. Ačkoli se dosud věřilo, že takzvané biologické hodiny tikají jen jejich drahým polovičkám, ukazuje se, že tomu tak není. Po čtyřicítce u nich totiž klesá kvalita spermií a zvyšuje se nebezpečí nejrůznějších zdravotních dopadů pozdního otcovství u dítěte. Paradoxně si ale řada mužů vůbec nepřipouští, že by mohl být problém s plodností u nich, a tak trvá o něco déle, než se nechají přesvědčit k lékařskému vyšetření spermatu. Nechcete-li čekat tak dlouho, můžete mužskou plodnost jednoduše otestovat i doma s pomocí patentovaného domácího testu SwimCount. Tato sada měří počet pohyblivých spermií, které jsou schopny oplodnit vajíčko. Je tak možné téměř okamžitě zjistit, jaká je kvalita spermií vašeho partnera.

Změna je život. Doslova

Věk samozřejmě zdaleka není jedinou případnou překážkou (a řada párů každým dnem dokazuje, že nemusí být překážkou nepřekonatelnou). V cestě k vytouženému miminku stojí často také náš životní styl. Naše tělo vyčerpává neustálý stres, nevhodná strava, některé zlozvyky, málo pohybu nebo kila navíc (či naopak neustálé diety a drastické změny v hmotnosti). Zkrátka a dobře – jak se má organismus připravit na tak důležitou úlohu, jakou těhotenství je, když mu k tomu nevytvoříme potřebné podmínky?

Je to tak, nesprávný životní styl, a především kouření, má na naši plodnost velký vliv. A platí to i v případě mužů,“ varuje Lenka, která již mnoha párům pomohla na cestě k vytouženému miminku.

Snažte se tedy zamyslet nad svým jídelníčkem (omezte polotovary, cukr, přestaňte přežívat na kofeinu, zařaďte na talíř zeleninu, ovoce, kvalitní zdroje proteinů i sacharidů či tuků), začněte se více hýbat, típněte jednou provždy cigaretu a nepřehánějte to s alkoholem. Zkuste také více myslet na svou psychickou pohodu. Ostatně on i stres z dosavadního neúspěchu ve snahách o miminko může paradoxně nahrávat tomu, že se vám nedaří.

Nezdravý životní styl má ostatně za následek i překyselení organismu – a tím i našich intimních partií. Ačkoli je prostředí pochvy po většinu času kyselé, v době ovulace se mění, aby bylo přátelštější pro spermie. Jenže k tomu u některých žen nedojde a tím prakticky znemožní spermiím dosáhnout jejich cíle. Naštěstí i tady existuje řešení – speciální vaginální gel upravující pH pochvy GYNELLA®Natal Ferti Gel, který pomůže spermiím dostat se tam, kam potřebují.

A jedna příjemná zpráva na závěr – i když neexistuje žádná zaručená milostná poloha pro snazší otěhotnění, poměrně nedávné výzkumy ukazují, že mu může výrazně napomoci ženský orgasmus. Sex se tedy v rámci snah o početí miminka nemusí „smrsknout“ na pouhé počítání plodných a neplodných dnů, ale měla byste si jej také pořádně užít!

Foto: Shutterstock

Místo, kde můžeš psát a diskutovat

Pro možnost vložit komentář musíte být přihlášena.
hudlenka
hudlenka 20. 2. 2021

naštěstí, toto nechám již na mladých

Odpovědět
beata0063
beata0063 19. 2. 2021

Odpovědět
Kahomar
Kahomar 16. 2. 2021

naštěstí toto nikdy nebyl můj problém, věřím, že je to psychicky náročné, pokud se dlouhodobě nedaří...

Odpovědět

ŽENY s.r.o. v číslech

3 887
testovaných produktů
101 366
registrovaných inspirativních žen
210 746
vložených hodnocení

Chci odebírat novinky na svůj email.