Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas. Více informací

Redakce ŽENY s.r.o
Redakce ŽENY s.r.o
Vloženo 11. 6. 2021
Líbí se mi

Jak zvládat školní rána svých ratolestí bez stresu

Redakce ŽENY s.r.o
Redakce ŽENY s.r.o
Vloženo 11. 6. 2021
Líbí se mi
Jak zvládat školní rána svých ratolestí bez stresu

Jak zvládat školní rána svých ratolestí bez stresu

Každodenní příprava svačin, psaní úkolů, rozvoz do škol a školek, učení a k tomu péče o domácnost. Abyste se vyhnuli zbytečnému stresu, naučte se dodržovat pár pravidel, která vám pomohou nastolit praktickou rutinu, jež dokáže v domácnosti udržet řád po dobu celého školního roku.

Přípravy zvládněte večer

Nejlepší pomocí pro hektická rána jsou večerní přípravy. Svačinu a oblečení nachystejte dětem předem, abyste se ráno nemuseli zdržovat mazáním chleba a hledáním vhodných svršků. Přípravu školních tašek by děti (pokud nejde o prvňáčky) měly zvládnout samy, taktéž ještě než půjdou spát.

Vše na své místo

Není nic horšího, než hledat zašantročenou peněženku nebo klíče od auta, když se zrovna chystáte odejít. Naučte se všechny důležité předměty dávat stále na stejná místa, abyste měli jistotu, že je tam později zase najdete.

Rozdejte role

Nemusíte všechno dělat sami. Jistě jsou záležitosti, které děti zvládnou samy. Nanosit na stůl pečivo, máslo a další potraviny k snídani, zatímco vy budete dělat čaj, jistě zvládnou. Stejně tak i pomoci s úklidem po snídani.

Veďte je k samostatnosti

Ustlat si postel, vyčistit si zuby, obléknout se a vzít si z lednice svačinu jsou vcelku jednoduché úkoly. Nestůjte dětem stále za zády, pouze po nich jejich činnost překontrolujte. Uvidíte, kolik času vám to ušetří, když si každý udělá to své.

Zaveďte rutinu

Dejte svým dětem budíky a vysvětlete jim, že když zazvoní, je čas vstát, obléknout se, umýt se a usednout ke stolu. Po snídani se sklidí ze stolu, do tašek přijdou poslední nutnosti a v klidu se odchází z domova. Pokud je naučíte, jak jdou činnosti po sobě, nebudete jim muset stále dokola vše připomínat a ulehčí vám to spoustu práce a rozčilování.

Dejte si na čas

Pokud jste často nedochvilní nebo doma ráno všude pobíháte a nevíte, kam dřív skočit, nastavte si budíka na časnější hodinu. I deset minut stačí k tomu, aby se z hektického rána stalo pohodové.

Foto: Shutterstock

Autorka: Nikola Strnadová

Místo, kde můžeš psát a diskutovat

Pro možnost vložit komentář musíte být přihlášena.
Siraellen
Siraellen 16. 6. 2021

Cenné rady

Odpovědět
Kahomar
Kahomar 14. 6. 2021

s tímto doma nikdy problém nebyl, nicméně jsem šťastná, že mám konečně pár roků klid

Odpovědět
sipeji
sipeji 12. 6. 2021

Skutečně pomáhá rutina a mít vše připravené.

Odpovědět
hudlenka
hudlenka 11. 6. 2021

Tak mně už se to netýká, ale rozhodně jsme úkoly dělali s dětmi co možná nejdříve po příchodu ze školy. Pak si chystaly tašky, které jsem jim večer kontrolovala, aby tam bylo vše, podle rozvrhu. A ráno svačina a šly do školy.

Odpovědět

ŽENY s.r.o. v číslech

3 887
testovaných produktů
101 602
registrovaných inspirativních žen
210 746
vložených hodnocení

Chci odebírat novinky na svůj email.