Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas. Více informací

Redakce ŽENY s.r.o
Redakce ŽENY s.r.o
Vloženo 18. 10. 2019
Líbí se mi

Školka je víc než jen o hlídání dětí. Měla by zabavit i vzdělávat

Redakce ŽENY s.r.o
Redakce ŽENY s.r.o
Vloženo 18. 10. 2019
Líbí se mi
Školka je víc než jen o hlídání dětí. Měla by zabavit i vzdělávat

Školka je víc než jen o hlídání dětí. Měla by zabavit i vzdělávat

Svět jde kupředu a my máme pořád nové a nové možnosti v podstatě ve všech oblastech svého života. Jednou z nejdůležitějších oblastí jsou nepochybně naši potomci, kterým bychom měli zajistit kvalitní vzdělání už od útlého věku, aby dostaly správný základ do celého života. Jaké jsou aktuální trendy v předškolním vzdělávání a co můžeme čekat do budoucna?

Pestrost

Už dávno není pravdou, že co se týče mateřských škol, je třeba se spokojit s tím, co je, a příliš si nevybírat. Rodiče mají před sebou celou škálu nejrůznějších typů mateřských škol. Mezi těmi soukromými jsou velmi rozšířené školky Montessori, waldorfské či daltonské přes školy zaměřené na aktivní výuku cizích jazyků až po lesní školky s důrazem na vzdělávání v souladu s přírodou.

Rovněž je pro rodiče čím dál jednodušší si vyhledat dostatek informací o všech alternativách a správně se rozhodnout. Vzhledem k těmto možnostem mají v současnosti o nejlepší umístění svého dítěte větší zájem a více nad ním uvažují. Obecně nakonec padne rozhodnutí podle toho, co by se líbilo jim samotným.

Profesionalita

Dá se říci, že novým trendem ve vzdělávání je větší profesionalita. Je to tak zejména proto, že platnost zákona o pedagogických pracovnících už neumožňuje, aby ve školách vyučovali nekvalifikovaní pracovníci, jak tomu bylo dříve. Pokud měli učitelé bez kvalifikace zájem ve škole zůstat, museli si patřičné vzdělání během desetiletého přechodového období doplnit.

Momentálně musí mít pedagogický pracovník ve školce minimálně střední školu ukončenou maturitní zkouškou zaměřenou na přípravu učitelů předškolního vzdělávání. Ideální je, pokud má pedagog vzdělání vysokoškolské, pak totiž dokáže kvalifikovaně diagnostikovat dítě i jeho potřeby. 

Rodiče si tak mohou být jisti, že je jejich dítě přes den v péči člověka, který má ponětí o tom, jak přemýšlí, dokáže podchytit to, na co je dítě nadané a také pozná, kde potřebuje pomoc a podporu.

Školka od dvou let

Od roku 2017 je uzákoněno, že školky mohou přijímat děti od dvou let. Tím se rozšiřují výchovné a vzdělávací potřeby skupiny dětí. Školy budou muset hledat další osoby pro zajištění sebeobsluhy dětí. Ve školce pak bude působit výrazně větší tým lidí.

S tím pak souvisí nové výzvy v oblasti komunikace, jak pedagogů navzájem, tak pedagogů a jejich asistentů, také pedagogů a chův, a především v oblasti komunikace všech zaměstnanců mateřské školy s rodiči.

Foto: Shutterstock

Místo, kde můžeš psát a diskutovat

Pro možnost vložit komentář musíte být přihlášena.
hudlenka
hudlenka 19. 10. 2019

Školka u nás ve městě je na dobré úrovni...píšu kroniku města a i MŠ přispívá svými aktivitami do kroniky..

Odpovědět
beata0063
beata0063 19. 10. 2019

Je ozaj dobre vedieť čo najviac o kvalite služieb a osôb v škôlke, kde chceme dať svoje ratolesti.

Odpovědět
libka5
libka5 19. 10. 2019

Tříletý vnouček začal chodit do soukromé školky, je tam moc spokojený. A musím ještě dodat, že předtím chodil do církevní školky, kde neustále plakal, chodit tam nechtěl.

Odpovědět

ŽENY s.r.o. v číslech

3 887
testovaných produktů
99 299
registrovaných inspirativních žen
210 746
vložených hodnocení

Chci odebírat novinky na svůj email.