Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas. Více informací

Redakce ŽENY s.r.o
Redakce ŽENY s.r.o
Vloženo 2. 9. 2020
Líbí se mi

Rady našich maminek, které už dávno neplatí

Redakce ŽENY s.r.o
Redakce ŽENY s.r.o
Vloženo 2. 9. 2020
Líbí se mi
Rady našich maminek, které už dávno neplatí

Rady našich maminek, které už dávno neplatí

Maminka má vždycky pravdu! Také jste to v dětství slýchali? Pak pro vás máme dobrou zprávu. Nemá! I maminky se mohou mýlit, mimo jiné i tehdy, když předávají některé z dobře míněných rad, jež samy dostaly od svých rodičů.

Které poučky ve skutečnosti neplatí?

Žvýkačku nesmíš spolknout, trvá 7 let, než ji strávíš

Ale kdepak! Ve skutečnosti je žvýkačka nestravitelná. To samozřejmě neznamená, že ji budete mít v žaludku navěky, ve skutečnosti projde vaším tělem jako jakákoli jiná potravina a vy ji bez problémů vyloučíte.

Nechoď ven s mokrou hlavou, dostaneš chřipku

Ano, vyjít do chladného rána s mokrými vlasy se vám nemusí vyplatit. Ale že byste z toho dostali chřipku? To těžko. Tu přenášejí viry, které na vás někdo přenese, rozhodně nežijí ve vlasech.

Po jídle nesmíš hodinu plavat

Tato poučka se zakládá na obavě, že když půjdete do rybníka či bazénu bezprostředně po jídle, mohou vás chytnout křeče do břicha a zvýší se riziko utonutí. Ačkoli to zní logicky, žádná studie dosud nepotvrdila, zda se tvrzení zakládá skutečně na pravdě.

Mléko se při rýmě nesmí

Nebo při kašli, zkrátka kdykoli bojujete se zahleněním. Tuhle radu jste ještě nedávno mohli dostat i od svého lékaře, nicméně bylo prokázáno, že mléko a výrobky z něho zahlenění nezhoršují. Takže máte-li na něj při rýmě chuť, jen do něj.

Nečti v tom šeru, zkazíš si oči

Jistě, když si budeme číst v nedostatečném světle, nejspíš oči pořádně unavíme a budou nás bolet. Ale když jim dopřejeme odpočinek, zase se zmátoří. Rozhodně si takto zrak permanentně nezkazíme, to za nás zvládnou jiné situace.

Jakmile budeš mít na prstech varhánky, musíš z vody

Maminky (ale i tatínkové) používají tento argument, aby své vodu milující děti dostaly z vany. Ale upřímně řečeno k tomu není žádný důvod. Varhánky na prstech nejsou znamením, že nám voda škodí. To nás jen matka příroda vybavila úžasnou schopností – prsty se nám díky působení vody „změní“ proto, abychom byli schopní udržet věci u mokrýma rukama!

Jez mrkev, budeš dobře vidět

Kdyby to opravdu fungovalo, bylo by to skvělé! Jenže mrkvička nikoho od brýlí nezachránila… Ano, betakaroten, který obsahuje, se na zdravém zraku podílí, ale společně s mnoha dalšími živinami a procesy. Mimochodem, víte, jak mýtus o mrkvi a zraku vlastně vznikl? Za druhé světové války britská propaganda tvrdila, že piloti královského letectva mají tak skvělý zrak, že dokáží zaměřit každé německé letadlo ještě dřív, než přeletí přes moře, právě díky stravě obsahující spoustu mrkve. Skutečnost byla o něco méně poetická – piloti měli k dispozici zprávy z moderního radaru…

Foto: Shutterstock

Autorka: Lucie Pražáková

Místo, kde můžeš psát a diskutovat

Pro možnost vložit komentář musíte být přihlášena.
smolda3
smolda3 28. 11. 2020

Při zahlenění mléko opravdu ne. Alespoň u mě ne

Odpovědět
Tamara
Tamara 15. 9. 2020

No jo, ta mrkvička. Ale mám ji ráda dodnes.

Odpovědět
LenkaKratka85
LenkaKratka85 14. 9. 2020

Odpovědět
Maruš11
Maruš11 8. 9. 2020

Odpovědět
Kahomar
Kahomar 8. 9. 2020

jojo, mamka ta slova říká dodnes

Odpovědět

ŽENY s.r.o. v číslech

3 887
testovaných produktů
98 229
registrovaných inspirativních žen
210 746
vložených hodnocení

Chci odebírat novinky na svůj email.