Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas. Více informací

Redakce ŽENY s.r.o
Redakce ŽENY s.r.o
Vloženo 29. 7. 2021
Líbí se mi

Které poučky našich maminek ve skutečnosti dnes již neplatí?

Redakce ŽENY s.r.o
Redakce ŽENY s.r.o
Vloženo 29. 7. 2021
Líbí se mi
Které poučky našich maminek ve skutečnosti dnes již neplatí?

Které poučky našich maminek ve skutečnosti dnes již neplatí?

Maminka má vždycky pravdu! Také jste to v dětství slýchali? Pak pro vás máme dobrou zprávu. Nemá! I maminky se mohou mýlit, mimo jiné i tehdy, když předávají některé z dobře míněných rad, jež samy dostaly od svých rodičů.

Které poučky ve skutečnosti neplatí?

Žvýkačku nesmíš spolknout, trvá 7 let, než ji strávíš

Ale kdepak! Ve skutečnosti je žvýkačka nestravitelná. To samozřejmě neznamená, že ji budete mít v žaludku navěky, ve skutečnosti projde vaším tělem jako jakákoli jiná potravina a vy ji bez problémů vyloučíte.

Nechoď ven s mokrou hlavou, dostaneš chřipku

Ano, vyjít do chladného rána s mokrými vlasy se vám nemusí vyplatit. Ale že byste z toho dostali chřipku? To těžko. Tu přenášejí viry, které na vás někdo přenese, rozhodně nežijí ve vlasech.

Po jídle nesmíš hodinu plavat

Tato poučka se zakládá na obavě, že když půjdete do rybníka či bazénu bezprostředně po jídle, mohou vás chytnout křeče do břicha a zvýší se riziko utonutí. Ačkoli to zní logicky, žádná studie dosud nepotvrdila, zda se tvrzení zakládá skutečně na pravdě.

Mléko se při rýmě nesmí

Nebo při kašli, zkrátka kdykoli bojujete se zahleněním. Tuhle radu jste ještě nedávno mohli dostat i od svého lékaře, nicméně bylo prokázáno, že mléko a výrobky z něho zahlenění nezhoršují. Takže máte-li na něj při rýmě chuť, jen do něj.

Nečti v tom šeru, zkazíš si oči

Jistě, když si budeme číst v nedostatečném světle, nejspíš oči pořádně unavíme a budou nás bolet. Ale když jim dopřejeme odpočinek, zase se zmátoří. Rozhodně si takto zrak permanentně nezkazíme, to za nás zvládnou jiné situace.

Jakmile budeš mít na prstech varhánky, musíš z vody

Maminky (ale i tatínkové) používají tento argument, aby své vodu milující děti dostaly z vany. Ale upřímně řečeno k tomu není žádný důvod. Varhánky na prstech nejsou znamením, že nám voda škodí. To nás jen matka příroda vybavila úžasnou schopností – prsty se nám díky působení vody „změní“ proto, abychom byli schopní udržet věci u mokrýma rukama!

Jez mrkev, budeš dobře vidět

Kdyby to opravdu fungovalo, bylo by to skvělé! Jenže mrkvička nikoho od brýlí nezachránila… Ano, betakaroten, který obsahuje, se na zdravém zraku podílí, ale společně s mnoha dalšími živinami a procesy. Mimochodem, víte, jak mýtus o mrkvi a zraku vlastně vznikl? Za druhé světové války britská propaganda tvrdila, že piloti královského letectva mají tak skvělý zrak, že dokáží zaměřit každé německé letadlo ještě dřív, než přeletí přes moře, právě díky stravě obsahující spoustu mrkve. Skutečnost byla o něco méně poetická – piloti měli k dispozici zprávy z moderního radaru…

Foto: Shutterstock

Autorka: Lucie Pražáková

Místo, kde můžeš psát a diskutovat

Pro možnost vložit komentář musíte být přihlášena.
hudlenka
hudlenka 30. 7. 2021

něco znám, a stále uznávám...například to, že po jídle se nemá jít plavat... žaludek i tělo jsou těžké...

Odpovědět
sipeji
sipeji 30. 7. 2021

opravdu jsem se pobavila

Odpovědět
Kahomar
Kahomar 29. 7. 2021

jo, tak to s tou mrkví a čtení v šeru jsem doma také slýchávala...

Odpovědět
ohnivázenaMagdalena

A ještě že nemám po jídle jít plavat...i když ten plný žaludek... něco na tom asi je, jak píše Lenka.

ŽENY s.r.o. v číslech

3 887
testovaných produktů
100 201
registrovaných inspirativních žen
210 746
vložených hodnocení

Chci odebírat novinky na svůj email.