Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas. Více informací

Jana LeBlanc
Jana LeBlanc
Vloženo 19. 7. 2021
Líbí se mi

Co dělat, když nejste partnerova jediná? Psycholožka Katarina Filasová zná odpověď

Jana LeBlanc
Jana LeBlanc
Vloženo 19. 7. 2021
Líbí se mi
Co dělat, když nejste partnerova jediná? Psycholožka Katarina Filasová zná odpověď

Co dělat, když nejste partnerova jediná? Psycholožka Katarina Filasová zná odpověď

Žije s vámi, ale píše si s jinou. Nevíte si rady? Jak to máte řešit, poradí Katarína Filasová.

Otázka:

S partnerem jsme spolu necelý rok. Mohu-li hodnotit sama za sebe, vztah nám klape, rozumíme si, sex máme skoro denně. Přítel přede mnou udržoval ryze milenecký poměr s jinou ženou. Podle něj nešlo o vztah, pouze o sex a vše ukončili poté, co mě poznal. Nyní mi přišel anonymní e-mail, že se s dotyčnou ženou můj přítel nadále stýká - nejspíš od ní. Chtěla jsem to hodit za hlavu, ale nejde to. Ve slabé chvíli jsem podlehla a podívala se mu do e-mailové pošty, kde měl několik zpráv od této ženy. Domlouvali si schůzku, ale nikdy se nepotkali. Nevím, co s tím mám dělat, jsem frustrovaná. Mám mu otevřeně říct, co se stalo? A pokud tohle můj partner dělá v období, kdy je vše v pořádku a já náš vztah vidím jako uspokojivý, co bude v budoucnu? Má smysl v něm vůbec pokračovat? 

Odpověď psycholožky Kataríny Filasové:

Na konci položená otázka, že pokud tohle partner dělá v období, kdy je vztah na začátku, co pak bude v budoucnu, mi přijde zcela na místě. Jestliže v době, kdy jsou partneři čerstvě zamilovaní, jeden z nich pokukuje po někom jiném, nabízí se pochybnost, jestli v budoucnu, kdy nebude vše tak růžové jako na začátku, ho tyto tendence opustí. Na druhou stranu však platí, že nic není černobílé. Já osobně vidím velký rozdíl v tom, jestli se přítel začal zajímat o jinou, novou ženu, nebo jako v tomto případě, vyplaval na povrch kontakt se starou známostí. Navíc, když ani není zřejmé, jak je to celé z jeho strany.

Kdybychom připustili, že partner jistý zájem o zmiňovanou ženu jeví, je důležité uvědomit si jednu věc. Často si říkáme, respektive myslíme, že vztah s někým je pouze na sex. Co však slýchám ve své praxi, mnohdy je v něm mnohem víc, než si lidé připouští: na druhém člověku (pro muže i pro ženy platí totéž) je něco přitahuje, druhý je něčím oslovuje, láká, přestože partnerský vztah spolu nemají. Když pak dotyčný potká ženu, která se mu jako partnerka zdá vhodná a začne s ní žít, může mít ze začátku dojem, že rozejít se s dívkou, která byla „jen na sex“ nebude žádný problém - „vždyť mezi nimi nic nebylo“. Nicméně když tento vztah skončí, leckdy zjistí, že mu něco chybí a že dotyčná žena pro něj znamenala víc, než si připouštěl. To ho může rozhodit. Najednou je v situaci, s níž si neví rady. Pokud opuštěná milenka navíc o kontakt usiluje, je přece jen dost těžké odolat. I když se s ní muž potká, klidně to však může být jen proto, aby se v sobě vyznal, ujasnil si, co cítí a co potřebuje. Což by mi přišlo užitečné a vůbec v tom nemusí být nic nekalého.

Proto bych toto téma rozhodně otevřela k diskusi. Moje zkušenost říká, že když se o věcech nemluví, každý z partnerů si vykreslí různé scénáře o tom, jak se věci mají, s realitou však mívají pramálo společného. Navíc nevyřešené věci mezi nimi stejně zůstanou ležet a dřív či později stejně vyplují na povrch. Proto se raději vždycky ptám. Co je důležité a na co často zapomínáme, je jít do této diskuse s nastavením, že skutečně chceme zjistit, jak se věci mají, ne že si uděláme svoji verzi „pravdy“, kterou se pak druhému budeme snažit dokázat. Prohlášení typu „ty máš určitě ženskou“, „já vím, že s ní spíš“, když ale ve skutečnosti nevíme nic, druhého akorát zaženou do kouta a situace jistě skončí hádkou a slzami, ať je pravda jakákoliv. Pokud se opravdu chcete dozvědět, jaká je realita, druhý musí mít pocit, že vám může říct vše, co prožívá a co se v něm odehrává. Jenom tak se můžete skutečně dobrat podstaty věci. 

Pak už samozřejmě záleží na vás, jak se rozhodnete. Co pro sebe budete považovat za přijatelné a co už nikoliv. Třeba se ukáže, že ve skutečnosti se jí váš partner bál říct ne, aby jí neublížil, a tak spolu šli jenom na kafe. Nebo naopak a jemu se opravdu nedaří z původního vztahu vymanit. Variant může být spousta. Názorů, jak věc řešit, si můžete vyslechnout spoustu, rozhodnutí, zda-li má smysl ve vztahu pokračovat, však musíte udělat sama. Každý jsme spokojený s něčím jiným a co je zrovna pro nás to vhodné, v tom nám bohužel nikdo neporadí.

Foto: Shutterstock

Místo, kde můžeš psát a diskutovat

Pro možnost vložit komentář musíte být přihlášena.
moly
moly 19. 11. 2021

Určitě je vhodné si o tom promluvit, celkové je fajn, když spolu lidí mluví a vzájemně si řeknou co potřebuji, co jim vadí, vyřeší se pak spousta konfliktu, která Vlastne ani konfliktem. Nebyla

Odpovědět
dasenaK
dasenaK 5. 8. 2021

Dnešní doba tomu nahrává

Odpovědět
hudlenka
hudlenka 20. 7. 2021

předpokládám, že jsem...a více to neřeším

Odpovědět
sipeji
sipeji 20. 7. 2021

Tady není nic jistého, je horší když to víte jistě, to se pak těžko zapomíná.

Odpovědět

ŽENY s.r.o. v číslech

3 887
testovaných produktů
102 607
registrovaných inspirativních žen
210 746
vložených hodnocení

Chci odebírat novinky na svůj email.