Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas. Více informací

Redakce ŽENY s.r.o
Redakce ŽENY s.r.o
Vloženo 15. 8. 2021
Líbí se mi

Jak se projevuje ten, který s vámi rozhodně nechce jít jenom na kafe? Odhalte díky radě psychologů chování sexuálního predátora

Redakce ŽENY s.r.o
Redakce ŽENY s.r.o
Vloženo 15. 8. 2021
Líbí se mi
Jak se projevuje ten, který s vámi rozhodně nechce jít jenom na kafe? Odhalte díky radě psychologů chování sexuálního predátora

Jak se projevuje ten, který s vámi rozhodně nechce jít jenom na kafe? Odhalte díky radě psychologů chování sexuálního predátora

Jak se projevuje ten, který s vámi rozhodně nechce jít jenom na kafe? Poznáte člověka, pro kterého je (sexuální) obtěžování chlípnou zábavou? Odhalte včas úmysly predátora!

Kampaň #MeToo (Já také) poukazuje na sexuální obtěžování. Celý svět ví, že ji spustila aféra producenta Harvey Weinsteina. I když její hlavní mediální vlna je již za námi, aktuálně se hovoří o tom, kdo vlastně je či není sexuálním predátorem. Proto britská terapeutka Leonie Adamson, která se specializuje právě na sexuální zneužívání, sestavila seznam rizikového chování. Na koho si dávat pozor? Takhle se projevuje lovec!

V raných fázích opravdu pozorný

V počátečních fázích vztahu je sexuální predátor velmi aktivní, ochotný a nesmírně pozorný. Dožaduje se komunikace, která působí naprosto nevinně. Jakmile se ozývá častěji než jindy, čili kontakt zintenzivňuje, je to znepokojující. Vše schovává za slušné chování, působí jako rytíř ve zbroji. Ovšem to je jen začátek procesu.

Používá manipulativní jazyk

Predátor poukazuje na životní podmínky své oběti. Říká jí, že ona si zaslouží mnohem víc – lepší šaty, práci, postavení, bydlení či zacházení. Pokud oběť jeho triky prohlédne, predátor se urazí s tím, že tohle si nezaslouží. Je k ní přece tak milý! A tady už nastává skutečný problém. Vy v roli stíhaného zvířete pocítíte vinu a za své neuvážené chování se omluvíte. To dravci ukáže, že již s vámi může manipulovat. A to také ihned udělá.

Poukazuje na nedostatky

Ve třetí fázi má oběť pocit, že si všechno zaslouží. Vždyť přece „nemůže“ pohrdat někým, kdo jí nabízí pomoc! Cyklus zneužívání již začal, „napadená“ je kontrolovaná a pod dozorem – pochopitelně, že se stále z úst predátora ozývá, že se vše děje v jejím nejlepším zájmu. Emoční a psychologické zneužívání se stává realitou.

Používá donucovací metody

Hra na kočku a na myš. „Tohle nemůžeš, tamto nedělej, a vůbec, za to a ono stejně můžeš jedině ty!“ Oběť vždy zodpovídá za nevydařené situace, je ponižována a vždy bývá nutné poučit ji, jak se má a nemá chovat. Samozřejmostí je, že sexuální predátor se jí zároveň i vysmívá. Za ideální považuje co nejpreciznější izolaci od okolního světa.

Posouvá sexuální hranice

Žena v této fázi již nemá žádné sebevědomí a vlastně ani přátele, kterým by se mohla svěřit. Predátor ji nutí, aby při sexu byla aktivní, a vyžaduje po ní neobvyklé sexuální praktiky, leckdy je i ochoten nabídnout svoji milenku jinému muži. Všechny tyhle informace však později použije k tomu, aby oběť vydíral. Ponížení si vybírá svoji daň.

Když jde do tuhého, chlácholí

Co se stane, když oběť náhodou prozře, nebo už je unavená z té vší manipulace? Začne oponovat. A právě v tuhle chvíli ji predátor ujišťuje, že ji stále miluje. Tedy s podmínkami. „Ale holčičko, teď všichni vědí, jaká jsi. Neschopná a k ničemu. Taky jsi mě podvedla! Můžeš být ráda, že s tebou jsem!

Ve výsledku si aktér může najít další milenecký poměr, se kterým se své původní oběti chlubí. Co teď? Pokud máte pocit, že jste ve styku se sexuálním predátorem, nebojte se o tom mluvit a vyhledejte podporu od příslušných organizací. Je však důležité jednat rychle, popřípadě mít shromážděné důkazy. Predátoři jsou totiž velmi citliví na jakékoli jemné změny ve vztahu a ihned odhalí, že se něco děje.

Foto: Shutterstock

Autorka: Šárka Mikulová

Místo, kde můžeš psát a diskutovat

Pro možnost vložit komentář musíte být přihlášena.
hudlenka
hudlenka 16. 8. 2021

na kafe jdu max. s manželem nebo s kamarádkami

Odpovědět
ohnivázenaMagdalena
ohnivázenaMagdalena 16. 8. 2021

Tak, tak...

Kahomar
Kahomar 16. 8. 2021

no s nikým "cizím" na kafe nechodím

Odpovědět
sipeji
sipeji 16. 8. 2021

často to lze poznat opravdu těžko

Odpovědět

ŽENY s.r.o. v číslech

3 887
testovaných produktů
101 424
registrovaných inspirativních žen
210 746
vložených hodnocení

Chci odebírat novinky na svůj email.