Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas. Více informací

Redakce ŽENY s.r.o
Redakce ŽENY s.r.o
Vloženo 7. 4. 2020
Líbí se mi

První pomoc při průjmu u dětí. Co pomůže bolavému bříšku?

Redakce ŽENY s.r.o
Redakce ŽENY s.r.o
Vloženo 7. 4. 2020
Líbí se mi
První pomoc při průjmu u dětí. Co pomůže bolavému bříšku?

První pomoc při průjmu u dětí. Co pomůže bolavému bříšku?

Tak jako dospělého občas potrápí střevní problémy, tak mohou potkat i ty nejmenší. Co dělat, když váš potomek trpí průjmem? Co mu podávat a kdy už domácí léčba nestačí a je třeba vyhledat lékaře?

Průjmová onemocnění patří u dětí k nejčastějším infekcím. I když většinou nepředstavují žádné velké nebezpečí, rozhodně by je rodiče neměli podceňovat. Zvláště když se přidají i další potíže. Co určitě u malého pacienta sledovat?

Tekutiny v hlavní roli

Jedním z nebezpečí, která u průjmu mohou nastat, je dehydratace. Dítě velmi rychle ztrácí tekutiny – a ty je třeba doplňovat. Dehydratace totiž může způsobit nejrůznější problémy včetně kolapsu. U průjmu je vhodné malým pacientům podávat čistou vodu, případně minerálku (ovšem bez bublinek) slabší černý nebo heřmánkový čaj, případně rehydratační roztok, který seženete v lékárně a který vysílenému organismu doplní potřebné minerály a další látky.

Při průjmu můžete dítěti zkusit podat také vývar z rýže nebo z mrkve. Nejenže doplní tekutiny, ale navíc pomohou průjem i zmírnit.

Co na talíř

Při průjmu je velmi důležitá také adekvátní dieta. Z ní jsou vyloučena všechna jídla obsahující tuky, ale také sladkosti. Nedoporučuje se ani mléko (samozřejmě s výjimkou mateřského, pokud je dítě kojeno).

Malému pacientovi můžete nabídnout například lehký zeleninový vývar, suchý rohlík (nikoli však čerstvý), vařenou rýži, vařenou mrkev, suchary, banány nebo jablečné pyré. Poté, co akutní problémy pominou, můžete dítěti připravit vařené kuřecí maso (pouze libové, například kuřecí prsíčko).

Kdy je čas na lékaře

Ačkoli ve většině není průjem u dítěte nijak závažný (nejčastěji vzniká v důsledku dietní chyby nebo virové infekce, s níž si však většinou tělo dokáže poradit), existují situace, kdy je nutné vyhledat s malým pacientem lékařskou péči.

U miminek, která ještě nedosáhla 6 měsíců věku, tak učiňte nejpozději do 24 hodin od vzniku potíží. Pokud se ve stolici dítěte objeví krev (nebo má výrazně tmavou barvu), určitě návštěvu neodkládejte. To platí i v případě, že dítě trpí bolestmi či křečemi břicha, případně pokud má vysoké horečky (to samé tehdy, když průjem provází zvýšená teplota, která více než den neklesá). Odbornou pomoc rychle vyhledejte i při příznacích dehydratace (malátnost, apatie, odmítání tekutin apod.). S dítětem, u něhož nepozorujete žádné přidružené potíže, lékaře navštivte přibližně po 5 dnech (u mladších po 3), kdy se nedaří průjem i při všech dietních a léčebných opatřeních zvládnout.

Jak na domácí léčbu

Kromě popsané diety a hydratace můžete dětskému organismu pomoci vypořádat se s průjmem také podáváním volně dostupných přípravků z lékárny. S tím, který typ léčiva bude pro vaše dítě nejvhodnější, vám poradí lékař nebo lékárník.

Nicméně existují i přípravky, které při průjmu pomáhají, bez ohledu na jeho původ. Takovým je i Tasectan DUO Kids určený pro děti od narození, který řeší průjem rychle, a snižuje tak případné riziko dehydratace. Přidaná tyndalizovaná probiotika obnovují přirozenou střevní mikroflóru a funkci střev. Díky své chuti je velmi dobře přijímaný i nejmenšími dětmi. Navíc se snadno podává – stačí jej přimíchat do malého množství kojeneckého mléka, jogurtu, přesnídávky, banánu nebo jiného oblíbeného pokrmu či nápoje vašeho potomka.

Foto: Shutterstock

Místo, kde můžeš psát a diskutovat

Pro možnost vložit komentář musíte být přihlášena.
Maruš11
Maruš11 10. 4. 2020

potřebné rady

Odpovědět
susinkasl
susinkasl 9. 4. 2020

Super rady ???? zkusíme ????

Odpovědět
beata0063
beata0063 8. 4. 2020

Užitočné rady

Odpovědět
gustawka
gustawka 8. 4. 2020

cenné rady

Odpovědět
lemur
lemur 8. 4. 2020

Dobré rady.

Odpovědět

ŽENY s.r.o. v číslech

3 887
testovaných produktů
93 918
registrovaných inspirativních žen
210 746
vložených hodnocení

Chci odebírat novinky na svůj email.