Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas. Více informací

Redakce ŽENY s.r.o
Redakce ŽENY s.r.o
Vloženo 31. 7. 2020
Líbí se mi

Proč jsou během těhotenství důležité omega-3 mastné kyseliny

Redakce ŽENY s.r.o
Redakce ŽENY s.r.o
Vloženo 31. 7. 2020
Líbí se mi
Proč jsou během těhotenství důležité omega-3 mastné kyseliny

Proč jsou během těhotenství důležité omega-3 mastné kyseliny

Těhotenství je obdobím, kdy správná životospráva nabírá na obzvláštní důležitosti. Staráte se o zdraví vlastního těla a již ovlivňujete důležité funkce vyvíjejícího se tělíčka vašeho potomka. Určitě jste slyšela o omega-3, drahocenných mastných kyselinách, které chrání kardiovaskulární systém a přispívají ke správné funkci mozku a nervové soustavy, vývoje kostí a zraku.

Jak vám v těhotenství přesně pomohou a kde je najít?

Nejen pro miminko

Blahodárné účinky omega-3 nenasycených mastných kyselin na zdraví těhotných žen a plodu jsou stále více potvrzovány a opěvovány. U maminek tyto lipidy pomáhají udržovat psychickou kondici nejen po dobu těhotenství, ale i po porodu. Ženy konzumující omega-3 mají menší náchylnost k poporodním depresím, snižuje se u nich také riziko předčasného porodu.

K plodu dítěte se dostávají mastné kyseliny placentou a po porodu prostřednictvím mateřského mléka. Je tedy nezbytné, abyste si jako budoucí matka vytvořila a udržela dostatečně vysokou hladinu těchto zdravých tuků.

Pro zdravý mozek

Od poloviny třetího týdne těhotenství se vytváří nervový systém plodu. Mozek plodu se vyvíjí vysokou rychlostí, za několik měsíců se vytvoří několik desítek miliard neuronů. A právě mastné kyseliny EPA a DHA tvoří membránu buněk a jsou naprosto nezbytné pro tvorbu neuronů. Účastní se také transportu glukózy v mozku.

Během prvních měsíců těhotenství se vyvíjí převážná část mozku dítěte. I zde hraje klíčovou roli kyselina DHA, protože je to hlavní mozkové palivo pro plod. Při narození je mozek dítěte tvořen 60 % lipidy a váží téměř 300 g. Během prvních dvou let svého života se bude vyvíjet velmi rychle.

Kde je hledat?

Omega trojky, EPA a DHA, obsahují ořechy, některá jádra a semínka. Nesporně je však největší množství obsaženo v tučných rybách a jejich játrech, která navíc obsahují i vysokou hladinu vitaminu D. Odborníci doporučují jíst dvě porce ryb týdně, a to obzvlášť lososa, sardinek či tuňáka a makrely. Zároveň je však dobré dávat v těhotenství pozor odkud ryby pocházejí, vzhledem ke zvýšenému obsahu rtuti v rybím mase, který by mohl mít fatální dopady na vývoj dítěte.

Je pochopitelné, že během těhotenství při změně chutí nemusíte preferovat jídelníček složený z ryb. Pokud na ně nemáte chuť, nahraďte je doplňkem stravy, který vám zajistí dostatečný přísun EPA a DHA v kombinaci i s dalšími vitaminy, minerály a nezbytnou kyselinou listovou, kterou v těhotenství potřebujete jakbysmet.

Foto: Shutterstock

Autorka: Nikola Strnadová

Místo, kde můžeš psát a diskutovat

Pro možnost vložit komentář musíte být přihlášena.
Maruš11
Maruš11 13. 9. 2020

hezký článek

Odpovědět
lemur
lemur 1. 8. 2020

Pěkný článek.

Odpovědět
hudlenka
hudlenka 31. 7. 2020

Omega 3 MK jsou důležité vlastně v celém životě...

Odpovědět

ŽENY s.r.o. v číslech

3 887
testovaných produktů
101 674
registrovaných inspirativních žen
210 746
vložených hodnocení

Chci odebírat novinky na svůj email.