Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas. Více informací

Redakce ŽENY s.r.o
Redakce ŽENY s.r.o
Vloženo 11. 3. 2021
Líbí se mi

Proč je důležité pravidelně odčervovat vaše domácí mazlíčky?

Redakce ŽENY s.r.o
Redakce ŽENY s.r.o
Vloženo 11. 3. 2021
Líbí se mi
Proč je důležité pravidelně odčervovat vaše domácí mazlíčky?

Proč je důležité pravidelně odčervovat vaše domácí mazlíčky?

Odčervení psů a koček patří k základním chovatelským úkonům. Správným a pravidelně prováděným odčervováním chráníme nejen svoji kočku, ale zabráníme i případnému nakažení dětí a ostatních členů rodiny. Ne každý chovatel odčervuje svého psa nebo kočku dostatečně často. Zejména u koček to bývá problém. Ty městské se ven z bytu dostanou málokdy, o ty venkovské se tak moc nepečuje, přitom riziko jejich nakažení je vysoké.

Vnitřní paraziti žijí uvnitř hostitele, tedy ve střevu, v krvi, plicích nebo jiných tkáních. U psů a koček se nejčastěji setkáváme s výskytem giardie, kokcidií, plochých červů neboli tasemnic a oblých červů, kam řadíme hlavně škrkavky nebo tenkohlavce. Tito parazité napadají především trávicí trakt. Nejčastějšími projevy jsou pak časté průjmy, hubnutí, nekvalitní srst, svědivost konečníku a u škrkavek i kašel, zvracení a „nafouklé“ bolestivé břicho. Napadení nejvíce trápí mláďata, která ještě nemají dobře vyvinutý imunitní systém a dostatečné energetické rezervy. Kvůli přenosu některých parazitů z matky na potomky (placentou, kojením) jsou také vystavena většímu infekčnímu tlaku. 

Když váš čtyřnohý mazel spolkne vajíčka škrkavek, u mláďat se vylíhlé larvy dostanou ze střeva krví do plic a kašlem zpět do střev, kde dospějí a produkují vajíčka. U starších a odolnějších často cestu do plic a střev nenajdou. Takové larvy zabloudí do jiných tkání, a aby nebyly napadeny imunitním systémem, vytvoří si speciální obal a takzvaně encystují. 

Co doporučují veterináři?  

Vyšetřením trusu odhalí vajíčka parazitů a podle výskytu parazitů v regionu veterinář poradí, jak často odčervovat. Doporučuje se minimálně co 3 měsíce, tj. 4x za rok.

Čím odčervovat?

Rozhodně odčervujte krátce při mrouskání nebo v březosti, tím ochráníte mláďata. Riziko nakažení je vysoké také u koťat, u lovících koček, u zvířat krmených syrovou stravou a vždy v zamořeném regionu. V tom případě odčervujte častěji. Přípravky na odčervení žádejte u vašeho veterináře, nebo si v lékárně kupte pohodlné a vysoce účinné Dronspot pipety pro kočky.

Dronspot 30 mg/7,5 mg pro malé kočky 

Dronspot 60 mg/15 mg pro střední kočky

Foto: archiv

Otestujte tyto produkty s námi!

Pro kočky do 2,5 kg otestujte ZDE.

Pro kočky od 2,5 do 5 kg otestujte ZDE.

 

 

Místo, kde můžeš psát a diskutovat

Pro možnost vložit komentář musíte být přihlášena.
hudlenka
hudlenka 12. 3. 2021

nemám mazlíčky, jen plyšové medvíkdky, a ty prostě vyperu čas od času

Odpovědět
sipeji
sipeji 12. 3. 2021

U nás odčervuje veterinář.

Odpovědět
potkanek
potkanek 12. 3. 2021

taky odčervuji

Odpovědět
Kahomar
Kahomar 11. 3. 2021

určitě by se nemělo na odčervování zapomínat

Odpovědět

ŽENY s.r.o. v číslech

3 887
testovaných produktů
101 436
registrovaných inspirativních žen
210 746
vložených hodnocení

Chci odebírat novinky na svůj email.