Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas. Více informací

Redakce ŽENY s.r.o
Redakce ŽENY s.r.o
Vloženo 23. 3. 2021
Líbí se mi

S jakými příznaky je lepší vyrazit s dítětem k lékaři?

Redakce ŽENY s.r.o
Redakce ŽENY s.r.o
Vloženo 23. 3. 2021
Líbí se mi
S jakými příznaky je lepší vyrazit s dítětem k lékaři?

S jakými příznaky je lepší vyrazit s dítětem k lékaři?

Občas to jako rodiče máme těžké – například najít balanc mezi tím, kdy budeme u lékaře svých dětí vypadat jako hysterky, co k němu letí při každé lapálii, a kdy budeme za mámy či táty, co nemoci dětí prakticky ignorují, je docela těžké. Ovšem jsou stavy či příznaky, které si rozhodně žádají rychlou pomoc odborníků!

Které k nim patří?

Dehydratace

Stav, který vychází z nedostatku tekutin, máme tendenci podceňovat. A to jak u dospělých, tak i u dětí. Jenže dehydratace může mít velmi vážné následky. U nejmenších k ní dochází často nejen v důsledku nedostatečného pitného režimu (například při větší fyzické zátěži – což u dětí poletujících celý den není nic výjimečného), ale také jako následek zvracení či průjmů. Pokud si u dítěte všimnete, že odmítá pít, je letargické, stěžuje si na bolest hlavy, není schopné se vymočit a při pláči neroní slzy, je nejvyšší čas rychle vyrazit k lékaři.

Nevysvětlitelné hubnutí

Děti většinou na váze přibývají podle toho, jak rostou. A zatímco většina rodičů dnes řeší spíš prevenci obezity u svých ratolestí, může se stát, že někteří zaznamenají spíše opačný problém. Pokud vaše dítě hubne, aniž by k tomu byla podle vás objektivní příčina, raději se svěřte lékařům. Příčin může být řada – některé snadno řešitelné, jiné vážnější. Například pokud dítě neustále žízní a toaletu navštěvuje častěji, než je obvyklé, může to v kombinaci s hubnutím představovat symptomy diabetu 1. typu. Ve hře jsou při ztrátě hmotnosti i některé závažné choroby. A v dnešní době i poruchy příjmu potravy, které odborníci zaznamenávají u stále mladších dětí…

Zvracení a průjem

Dietní chyba nebo střevní viróza není u dětí až taková vzácnost. Ovšem pokud zvracení či průjmy neustávají, ale naopak se stav zhoršuje, je na čase zvážit cestu k lékaři. Tu rozhodně neodkládejte, pokud se přidají další symptomy, jako je horečka, křeče, silné bolesti břicha, nebo dokonce krev ve stolici nebo zvratcích. Kromě samotné příčiny zažívacích obtíží může být u dětí nebezpečná již zmíněná dehydratace, ke které u nich při průjmech dochází velmi rychle (zejména u těch opravdu nejmenších).

Potíže s dýcháním

Tak jako byste zavolali sanitku dospělému, který z ničeho nic nemůže dýchat, nebo se naopak zadýchává, aniž by vyvíjel jakoukoli fyzickou aktivitu, tak byste měli postupovat i u dětí. Pokud tedy dítě nemůže popadnout dech, dusí se, z ničeho nic sípavě kašle nebo při dýchání slyšíte jakoby hvízdání, neváhejte. Příčin může být řada – například astma, uvízlý předmět v dýchacích cestách nebo závažná choroba.

Bezvědomí, letargie

Tady také není moc co řešit – pokud dítě upadne do bezvědomí, je na místě volat rychlou záchrannou službu. Nikdy nevíte, co za mdlobami a spol. může být (nemoc, pád?) a jako laici to nikdy nedokážete vyhodnotit. To samé se týká případů, kdy se vám nedaří probudit dítě ze spánku, případně když je po probuzení zcela malátné, letargické, nejeví o nic zájem a nevnímá vás (ani cokoli dalšího).

Foto: Shutterstock

Autorka: Lucie Pražáková

Místo, kde můžeš psát a diskutovat

Pro možnost vložit komentář musíte být přihlášena.
sipeji
sipeji 24. 3. 2021

Já chodím s dětmi k doktoru vždy když se mi něco nezdá, stále si myslím, že je lepší tam jít zbytečně než něco zanedbat.

Odpovědět
hudlenka
hudlenka 23. 3. 2021

je to tak, ale dneska musíte být ohlášení a objednáni na určitou hodinu, jinak se stejně ordinuje jen po telefonu

Odpovědět
Kahomar
Kahomar 23. 3. 2021

tak, tak...někdy člověk opravdu tápal, zda s dítětem na středisko jít a nebo vyčkat, až se to nějak více "vyvrbí"

Odpovědět

ŽENY s.r.o. v číslech

3 887
testovaných produktů
101 603
registrovaných inspirativních žen
210 746
vložených hodnocení

Chci odebírat novinky na svůj email.