Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas. Více informací

Redakce ŽENY s.r.o
Redakce ŽENY s.r.o
Vloženo 24. 9. 2019
Líbí se mi

Poznejte včas, zda vaše dítě nečelí ve škole šikaně

Redakce ŽENY s.r.o
Redakce ŽENY s.r.o
Vloženo 24. 9. 2019
Líbí se mi
Poznejte včas, zda vaše dítě nečelí ve škole šikaně

Poznejte včas, zda vaše dítě nečelí ve škole šikaně

Začátek školy máme úspěšně za sebou a vše se po prázdninách vrátilo do starých kolejí. Bohužel s těmi se vrátila v mnoha případech i šikana, které dnes čelí spousta dětí. Dost často je ale složité rozpoznat, zda není obětí i to vaše. Existují však znamení, jež vám mohou hodně napovědět.

Na jaké změny v chování malých i velkých školáků by si rodiče měli dát pozor?

Mně se tam nechce

Zatímco první dny chodilo vaše dítko do školy s nadšením (větším či menším), najednou nemá školu rádo a každé ráno je pro něj i vás utrpením. Především pondělí se proměnila v noční můru. Dítě vás přemlouvá, ať ho necháte doma, není mu dobře… Vysvětlení vlastně nemá, jen spoustu výmluv, nad kterými máte tendenci mávnout rukou. Ale pokud se situace nelepší, zpozorněte.

Bolí mě bříško

Jak už jsme naznačili, mezi nejčastější „výmluvy“, proč se dítěti nechce do školy, bývají nejrůznější nevolnosti – především bolesti hlavy nebo zažívací obtíže. Ovšem ono se dávno nemusí jednat o výmluvy, ale o čistou pravdu! Dítě má v důsledku strachu ze šikany opravdu potíže s trávením a může ho bolet hlava. Jedná se o přirozenou reakci organismu na stres. Ostatně i my dospělí často „běháme na záchod“, když nás čeká nějaká stresující událost.

Honzík už se mnou nekamarádí

Všímejte si také, jak to má vaše dítě s kamarády. Chodí do školy či ze školy o samotě? Dostává pozvánky na narozeninové oslavy spolužáků? Zve si kamarády domů? Šikanované děti totiž často ztrácejí i kamarády, kteří jim primárně neubližují, ale bojí se, že kdyby byli viděni s obětí šikany, klesli by v „hierarchii“ třídy či školy o několik příček níž.

Chce se mi spát

Vypadá váš potomek, jako by probděl celou noc? Možná tomu tak skutečně je. Šikanované děti mívají problémy se spánkem, nemohou usnout, často se v noc budí, převalují se, často se jim mohou zdát i děsivé sny.

Nechci s nikým mluvit

Zatímco ještě před pár týdny jste měli doma malého breptu, ze kterého jste chvílemi šíleli, protože od probuzení až do usnutí neustále něco vyprávěl, ale dnes se vám ze školy vrací uzavřené a tiché dítě, které po pozdravu zmizí ve svém pokojíčku a vyleze možná tak k večeři. Taková změna v chování je také varovná – i kdyby se nejednalo o šikanu, je vidět, že je něco v nepořádku.

To byla nehoda

Nejviditelnější jsou samozřejmě nejrůznější fyzická zranění – modřiny, odřeniny… Pokud se na ně dítěte zeptáte, nejspíš vám odpoví, že jen upadlo nebo do něčeho vrazilo. Jistě, může to být pravda, ale když se situace opakuje, zpozorněte.

Bohužel však často šikanu na první pohled nepoznáte, protože zanechává zranění spíš na duši než na těle. Proto si všímejte raději všech podezřelých změn a znamení.

Foto: Shutterstock

Místo, kde můžeš psát a diskutovat

Pro možnost vložit komentář musíte být přihlášena.

ŽENY s.r.o. v číslech

2 922
testovaných produktů
85 552
registrovaných inspirativních žen
165 073
vložených hodnocení

Chci odebírat novinky na svůj email.