Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas. Více informací

Maddalena
Maddalena
Vloženo 11. 5. 2021
Líbí se mi

Poznáte, že s vámi někdo manipuluje? Jak poznat predátora ve vztahu?

Maddalena
Maddalena
Vloženo 11. 5. 2021
Líbí se mi
Poznáte, že s vámi někdo manipuluje? Jak poznat predátora ve vztahu?

Poznáte, že s vámi někdo manipuluje? Jak poznat predátora ve vztahu?

Cítíte se užitečně a milovaně jen když naplňujete potřeby ostatních? Snažíte se zavděčit druhým na úkor vlastní pohody? Bojíte se vyjádřit svůj nesouhlas? Máte pocit viny a nevíte proč?

Pak buďte pozorní, možná jste se stali obětí manipulativního chování. Svou pasivitou dáváte manipulátorovi do ruky zbraň, kterou vůči vám použije, kdykoli se mu to bude hodit. Váš souhlas, že vás může tvarovat přesně tak, jak se mu to líbí.

Partneři si musí umět vycházet vzájemně vstříc, a pokud jsou ústupky oboustranné a dobrovolné, je to vlastně takové krásné dávání si přednosti. Nikdo se necítí omezován ve svých právech, rozhodnutí o ústupku probíhá v láskyplné atmosféře vzájemného pochopení, i když někdy k němu vede temperamentnější cesta… Ale proč ne, malá Itálie může být i kořením, pokud slovní šarvátka nad významy slov končí bez frustrujícího pocitu faulového skóre.

Mít za partnera manipulátora je ale jiná káva. Manipulátoři totiž zacházejí s druhým jako s pouhým vykonavatelem svých přání a rozkazů. Jsou typičtí predátoři, zkoumají slabá místa, testují schopnost nechat se zraňovat a ovládat. Jakmile se jim povede někoho ponížit jednou, dvakrát, útočí pak častěji, s viditelným pocitem triumfu. Chtějí druhého vidět na kolenou. Jsou nadřazení, arogantní, útoční, přesvědčení o svém vysokém intelektu, schopnostech a nepostradatelnosti. Necítí vděčnost, úctu ani empatii, vše poměřují měřítkem sebe sama. Já, pak zase jenom já. Vždycky jenom oni. Ale co vy?

Pokud je míra vaší sebeúcty na nule, váš partner o všem rozhoduje za vás, nedovolí vám cítit se v partnerství skutečně partnersky, ponižuje vás v soukromí i na veřejnosti, mluví s vámi jako s méněcennou bytostí, pak vyhledejte pomoc. Svěřte se kamarádce, rodině, někomu, kdo vás vyslechne a pochopí, do jak velmi složité situace jste se dostala.

Není to totiž vaše vina ani vaše chyba cítit se často zoufale a nemilovaně. Jen jste dovolila blízkému člověku, aby s vámi hrál svoje manipulátorské hry. Ano, manipulátory tato hra na silného a slabého, na dominanci a submisivnost baví. Vašimi obavami a vaším strachem neudělat proboha zase něco špatně manipulátor posiluje pocit vlastní vnitřní nedostatečnosti. V hloubi duše cítí prázdnotu a to ho děsí. Živí se trápením a strachem druhých, protože ho na chvíli posílí, zvednou mu falešné sebevědomí.

Rozpoznat manipulátora na první pohled je často velmi složité, někdy téměř nemožné. Mají v sobě zvláštní kouzlo, schopnost vytvořit iluzi. Jsou skvělými herci, zahrají charakterní roli, ani nemrknou. Na počátku vztahu se obvykle ještě několik týdnů až měsíců ovládají. Náznaky a indicie,  že něco není v pořádku, vyplouvají na povrch postupně. Občas se vám v hlavě rozsvítí varovné červené světlo, ale on si toho samozřejmě všimne a nasadí strategický plán konejšení oběti. Je milý, laskavý a vstřícný a vy jeho dominanci v takových chvílích vnímáte jako mužnost. Přiznejte si, je to osvěžující, mít silného charismatického partnera po tom maminčině uplakánkovi z minulého vztahu.

Hlídejte znamení. Nelíbí se mu, jak jste se oblékla na večeři, na kterou vás pozval a nezapomněl to zdůraznit? Řeknete si, skvělé, všímá si, co mám na sobě, a jste mu za to možná i vděčná. Podruhé vás jeho kritika uvede do rozpaků, však ji vyjadřuje už poněkud více autoritativně. Potřetí vás rovnou zesměšní, přece mu nebudete svými šaty dělat ostudu.

A to je chvíle lámání chleba. Buď řeknete jasné ne a odejdete na večeři sama, ve svých oblíbených šatech a nejlépe s někým, kdo vás má rád takovou, jaká jste, anebo se mlčky podřídíte a necháte si určovat, jak se máte oblékat, vyjadřovat, malovat, smát se, prostě jaká máte být – podle něho.

Ten, kdo vás má opravdu rád, vás nikdy nebude ponižovat, nebude řídit váš život a nebude vám neustále opakovat, že taková, jaká jste, vlastně nestojíte za nic. Ten, kdo vás má skutečně rád, dokáže ocenit vaše nadání, vaše schopnosti a je šťastný, že jste laskavá bytost. Manipulátor se vaší laskavosti a vstřícnosti k druhým bude vysmívat a zakazovat vám, abyste se zajímala o druhé. Je tu přece on. Pan Dokonalý, Nepostradatelný, Vzdělaný, Všehoschopný. Na něj prostě nemáte, a ještě že tak.

Manipulátor je jako klíště, zakousne se a saje. Vaši krev, vaši sílu, vaši energii. Ale i vaši naději a víru v láskyplné vztahy. Nevzdávejte to. Na klíště z trávy stačí pinzeta, manipulátorovi jednou provždy zabouchněte dveře před nosem. 

Místo, kde můžeš psát a diskutovat

Pro možnost vložit komentář musíte být přihlášena.
avatar
alex charles 18. 8. 2021

Visit the given website https://wordunscrambler.online to get the bulk of word power of unscramble.

Odpovědět
Siraellen
Siraellen 13. 5. 2021

Je to velmi nepříjemný

Odpovědět
hudlenka
hudlenka 13. 5. 2021

no comment, zažila jsem to a nechci na to ani myslet

Odpovědět
sipeji
sipeji 12. 5. 2021

Manipulaci jsem zjistila u kamarádky, a to po hodně letech.

Odpovědět
Kahomar
Kahomar 11. 5. 2021

před takovým nohy na ramena a rychle pryč...

Odpovědět

ŽENY s.r.o. v číslech

3 887
testovaných produktů
100 201
registrovaných inspirativních žen
210 746
vložených hodnocení

Chci odebírat novinky na svůj email.