Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas. Více informací

Redakce ŽENY s.r.o
Redakce ŽENY s.r.o
Vloženo 13. 10. 2019
Líbí se mi

Poraďte svému dítěti, jak se bránit před kyberšikanou

Redakce ŽENY s.r.o
Redakce ŽENY s.r.o
Vloženo 13. 10. 2019
Líbí se mi
Poraďte svému dítěti, jak se bránit před kyberšikanou

Poraďte svému dítěti, jak se bránit před kyberšikanou

Internet je pro mnoho dětí a teenagerů druhým domovem. Čas strávený on-line se dnes může poměřovat s časem stráveným osobním kontaktem, proto je nutné oba světy vnímat jako skutečné. Přicházejí totiž s reálným potěšením, naplněním, prohlubování vztahů, ale i zklamáním, kritikou, nebo dokonce kyberšikanou. Poraďte svému dítěti, jak se účinně bránit.

Jak vlastně poznat kyberšikanu?

Kyberšikana je druhem nepřátelského až agresivního chování od kohokoli vůči komukoli pomocí internetu nebo mobilu. Může se jednat o zveřejňování fotek a videí, které dítě zesměšňují, ponižují ho na sociálních sítích a podobně.

Zbystřete, pokud na vaše dítě někdo útočí v onnline diskusích, rozesílá o něm urážlivé e-maily nebo ho smskami zastrašuje a vydírá.

Pozor na slepou důvěru

Je zcela v pořádku, pokud je váš potomek důvěřivý, učte ho však důvěřovat s rozmyslem. Chrání si svoje osobní údaje a hesla, aby je nikdo nemohl zneužít? Heslo by neměli znát ani ti nejlepší kamarádi, je to zkrátka tajemství.

Nezapomeňte, že k zabezpečení účtu slouží nejen písmena, ale i číslice a znaky, proto jméno vašeho domácího mazlíčka nemusí být tou nejlepší volbou.

Co (ne)prozrazovat na síti

Vaši drobečci se možná aktivně zapojují do sociálních sítí, o nichž jste vůbec netušili, že existují. Děti se tímto způsobem baví, seznamují nebo sdílejí své zážitky. Touto cestou si také budují sebevědomí, utvářejí názory nebo řeší trápení.

Pomozte vaší dceři či synovi pochopit, že vyhledávání nových kontaktů není nic špatného, musí si však chránit svoji pravou identitu. Nikdy totiž doopravdy nevědí, kdo sedí na druhé straně.

Pravda versus lež

S podezřelými zprávami na internetu se již setkalo mnoho z nás. Může se jednat o pokusy o seznámení, falešné žádosti o pomoc či vylákání osobních údajů.

Nejlepší obranou vašeho dítěte je na takové zprávy nereagovat. Informace si může naopak ukládat jako důkazy, pokud by činnost pokračovala.

Kde hledat pomoc

Kyberšikana může na rozdíl od šikany probíhat nepřetržitě. Stačí být on-line. Ročně volá na Linku bezpečí s tímto tématem 92 dětí. Pamatujte, že to není chyba vašeho dítěte a všechno se dá řešit. Naslouchejte mu, budete možná překvapeni zkušenostmi, které již stihlo nasbírat. Pokud jste s nápady v koncích, neváhejte se obrátit na Rodičovskou linku, která slouží všem dospělým se starostmi o dítě.

Foto: Shutterstock

Místo, kde můžeš psát a diskutovat

Pro možnost vložit komentář musíte být přihlášena.
libka5
libka5 13. 10. 2019

Toto je nutné řešit už od útlého mládí. Nikoliv v době, kdy už je to aktuální. A pokud se to stane, měl by dotyčný požádat blízké o pomoc.

Odpovědět

ŽENY s.r.o. v číslech

2 922
testovaných produktů
86 034
registrovaných inspirativních žen
165 073
vložených hodnocení
a

Chci odebírat novinky na svůj email.