Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas. Více informací

Redakce ŽENY s.r.o
Redakce ŽENY s.r.o
Vloženo 10. 12. 2019
Líbí se mi

Hurá na led. Kdy je nejlepší čas naučit dítě bruslit a jak předejít zraněním

Redakce ŽENY s.r.o
Redakce ŽENY s.r.o
Vloženo 10. 12. 2019
Líbí se mi
Hurá na led. Kdy je nejlepší čas naučit dítě bruslit a jak předejít zraněním

Hurá na led. Kdy je nejlepší čas naučit dítě bruslit a jak předejít zraněním

Jistě si pamatujete ze svého dětství, jak jste se během zimy proháněli po zamrzlém rybníku či stadionu. A určitě chcete stejné zážitky dopřát i svým potomkům. Kdy ale s bruslením začít? A jak zajistit, aby si dítě tento sport zamilovalo a neohrozilo při prvních krůčcích na ledě sebe ani ostatní?

Prohánět se po ledě? Po tom touží každé dítě! Jak ho to však naučit, aby byly jeho jízdy bezpečné pro něj i pro druhé?

Ten nejlepší věk

S výukou bruslení je optimální začít v předškolním věku, mezi 4. až 6. rokem, kdy už je jeho kotník zpevněný.

„Správné načasování prvních krůčků na bruslích se odvíjí od fyzické zdatnosti dítěte, nemá-li ale dítě dostatečně zpevněné svaly a vazy v kotníku, je dobré s výukou chvíli počkat. Musíme dát totiž pozor na nebezpečné přetěžování kloubů a páteře, protože vývoj kostry není v tomto věku ještě ukončen. Dohlédnout musíme i na správné držení těla. A určitě bych ráda připomněla, že děti bychom neměli do bruslení nutit, musí to chtít zkusit samy. To ostatně platí u všech pohybových aktivit – sport má děti hlavně bavit,“ připomíná Kristýna Přibylová z dětského pohybového centra, jehož zkušení instruktoři po celou zimu učí děti bruslit.

Oblečte ho!

Při bruslení bychom neměli podcenit výběr oblečení. Dítě se bude potit a při pádech, bez kterých se začátky určitě neobejdou, se bude víc „válet“ po ledu než stát na nohou. Proto musí být oblečení nepromokavé, odvádějící vlhkost od těla a s tepelnou izolací. Také rukavice musejí být pevné a nepromokavé. Zároveň je třeba vybrat oblečení, které umožní malému bruslaři pohodlný pohyb.

„Na rozdíl od in-line bruslení není nutné, aby děti měly chrániče kolen či loktů. Pády na led jsou tlumené zimním oblečením, a navíc nejsou tak bolestivé jako pád na asfalt při in-line bruslení. Naprostou nutností je však lyžařská helma (ne cyklistická!), pod kterou mohou menší děti mít tenkou čepici nebo kuklu,“ říká Kristýna Přibylová.

Poprvé na ledě

První pokusy na ledních bruslích by měly vždy probíhat za podpory k tomu určené „hrazdičky“. Jedná se o plastovou nebo kovovou podporu, která dětem usnadní vstup na led a koordinaci pohybů v počátcích výuky. Bez této pomůcky dítka po vstupu na led opakovaně padají, velmi těžko se jim vstává a další výuce se pak kvůli úvodním negativním zkušenostem brání. Hrazdička je v tomto ohledu nezbytnou učební pomůckou.

Brusle nepodceňte

„Ponožky volte určitě vysoké, ale ne příliš silné, aby dítě neztrácelo cit v noze. Samozřejmě nejdůležitější jsou brusle, které by měly perfektně padnout – bota musí odpovídat velikosti nohy dítěte, měla by pevně sedět v patě a kotnících, prsty mohou být volnější. Nekupujte zbytečně větší velikost bruslí – dětem by se špatně ovládaly a zakopávaly by o volnou špičku. Dbejte i na správné zašněrování – ve špičce boty příliš neutahujte, zato je pevněji zašněrujte v nártní části a nahoře pak opět volněji,“ radí Kristýna Přibylová s tím, že broušení bruslí je vždy lepší přenechat profesionálům, a také nezapomenout na to, že boty by měly po každém bruslení dobře vyschnout.

Lektoři pomohou

Pokud máte ve svém okolí příležitost, určitě svěřte své děti do rukou odborníků. Při výuce je totiž potřeba kromě zkušeností i hodně trpělivosti a vysvětlování. Dítě s „cizím“ člověkem a v kolektivu lépe spolupracuje, je přístupnější. Lektoři kvalitních kurzů bruslení jsou vyškolení a postupují podle odborné metodiky. Cílem kurzu je provést děti prvními krůčky na bruslích. Ukázat jim základy pohybu, dodat jim sebevědomí při nové činnosti, společně se naučit úplné základy tak, aby mohly následně s rodiči nebo v rámci volného bruslení již samy zkoušet jízdu na bruslích.

Hlavně si užívejte

„Naším cílem je, aby si děti jakýkoliv pohyb zamilovaly, proto jsou kurzy vedeny zábavnou formou. Ke každému malému bruslaři přistupujeme individuálně, bereme ohled na jeho pohybové možnosti a do ničeho ho nenutíme. Máme k dispozici hrazdičky, děti tak při prvních krůčcích získají jistotu a zbaví se strachu z neznámého pohybu. A ledovou plochu mají jen samy pro sebe, takže nehrozí například riziko srážky s neopatrným rozjetým hokejistou, jak se často stává na zimních stadionech. Naše propracovaná metodika obsahuje různé hry a soutěže, děti baví honičky, hra na rybáře a rybičky, štafety, jízda ve vláčku. Během výuky je stále podporujeme v jejich pokrocích a chválíme. A děti jsou nadšené, když pak se svými rodiči vyjedou o víkendu bruslit a užívají si tuhle báječnou zimní aktivitu společně,“ uzavírá Kristýna Přibylová.

Foto: Shutterstock

Místo, kde můžeš psát a diskutovat

Pro možnost vložit komentář musíte být přihlášena.
lemur
lemur 11. 12. 2019

Ráda jsem chodila bruslit.

Odpovědět

ŽENY s.r.o. v číslech

3 887
testovaných produktů
101 366
registrovaných inspirativních žen
210 746
vložených hodnocení

Chci odebírat novinky na svůj email.